Inflection tables of example words

In the tables below we give key forms showing all the differences of each class.The key forms are designed so that they will show all the possible stems that word class can have, and they are used in end user applications such as guesser to help the classifier to see if the class is right. In the examples we use following notations:

  • the bars tell boundaries of stub, stem and suffix, this should make it clear that each class has unique set of stems and suffixes.
    • if the first column has no bars, there is no stem variation and whole word form is the stem
    • if latter columns have only one bar, the stem is formed by deleting whole varying part, and the part before the bar is the stem and the part after the bar is the suffix
    • if any of the columns have two bars in a word form, the first and second parts comprise the stem, the second part shows the stem variation, and third part is the suffix
  • emphasis calls attention to subtle differences, even ones that official classification has neglected
  • (parentheses) old, obsolete or otherwise rare form (see source code for exact classification),
  • ?question mark prefix for potentially strange forms, and ??double question mark for ones that sound awkward
  • strikethrough for forms that are deemed ungrammatical, though allowed in the most permissive forms of omorfi, such as comparatives for (nouns and) adjectives that won’t really compare.

Noun examples

The word form set of examples for nouns is:

  • singular nominative - which is dictionary entry, and strong stem for vowel final words and class 48, weak stem for consonant final words
  • singular genitive - which gives weak singular stem for vowel final words and strong singular stem for others
  • singular partitive - which gives consonant stem for some words, and the variants of singular partitive allomorphs that apply
  • singular illative - which gives us the variants of singular illative allomorphs that applies, and usually reveals the stem vowel
  • singular essive - which gives consonant stem for some words (others than singular partitive does, it is needed)
  • plural inessive - which gives us weak plural stem for vowel final words and strong plural stem for others
  • plural genitive - which gives us set of plural genitive allomorphs
  • plural partitive - which gives us set of plural partitive allomorphs
  • plural illative - which gives us set of plural illative allomorphs potentially revealing lemma, weak singular stem, consonant stem or partitive allomorph, strong singular stem or illative allomorph, weak plural stem, allomorph, allomorph, strong plural stem or allomorph.
  • plural nominative - is not given unlike in nssl, it does not contribute anything singular genitive does not already do

Noun example table:

Singular nominative - genitive - partitive - illative - essive Plural inessive - genitive - partitive - illative                                                            
talo talo n talo a talo on talo na talo issa talo jen (~ talo in) talo ja talo ihin                                          
asu asu n asu a asu un asu na asu issa asu jen asu ja (~ asu in) asu ihin                                          
kärry kärry n kärry ä kärry yn kärry kärry issä kärry jen (~ kärry in) kärry kärry ihin                                          
mömmö mömmö n mömmö ä mömmö ön mömmö mömmö issä mömmö jen (~ mömmö in) mömmö mömmö ihin                                          
uk ko uk o n uk ko a uk ko on uk ko na uk o issa uk ko jen (~ uk ko in) uk ko ja uk ko ihin                      
tik ku tik u n tik ku a tik ku un tik ku na tik u issa tik ku jen (~ tik ku in) tik ku ja tik ku ihin                      
myrk ky myrk y n myrk ky ä myrk ky yn myrk ky myrk y issä myrk ky jen (~ myrk ky in) myrk ky myrk ky ihin                      
yök yök ö n yök ä yök ön yök yök ö issä yök jen (~ yök in) yök yök ihin                      
hap po hap o n hap po a hap po on hap po na hap o issa hap po jen (~ hap po in) hap po ja hap po ihin                      
lip pu lip u n lip pu a lip pu un lip pu na lip u issa lip pu jen (~ lip pu in) lip pu ja lip pu ihin                      
ryyp py ryyp y n ryyp py ä ryyp py yn ryyp py ryyp y issä ryp py jen (~ ryyp py in) ryyp py ryyp py ihin                      
törp törp ö n törp ä törp ön törp törp ö issä törp jen (~ törp in) törp törp ihin                      
hirt to hirt o n hirt to a hirt to on hirt to na hirt o issa hirt to jen (~ hirt to in) hirt to ja hirt to ihin                      
tort tu tort u n tort tu a tort tu un tort tu na tort u issa tort tu jen (~ tort tu in) tort tu ja tort tu ihin                      
pyt ty pyt y n pyt ty ä pyt ty yn pyt ty pyt y issä pyt ty jen (~ pyt ty in) pyt ty pyt ty ihin                      
pönt pönt ö n pönt ä pönt ön pönt pönt ö issä pönt jen (~ pönt in) pönt pönt ihin                      
te ko te o n (~ te ’o n) te ko a te ko on te ko na te o issa (~ te ’o issa) te ko jen (~ te ko in) te ko ja te ko ihin              
ma ku ma u n (~ ma ’u n) ma ku a ma ku un ma ku na ma u issa (~ ma ’u issa) ma ku jen (~ ma ku in) ma ku ja ma ku ihin              
ky y n (~ nä ’y n) ky ä ky yn ky y issä (~ nä ’y issä) ky jen (~ nä ky in) ky ky ihin              
ö n (~ nä ’ö n) ä ön ö issä (~ nä ’ö issä) jen (~ nä in) ihin              
ruo ko ruo ’o n ruo ko a ruo ko on ruo ko na ruo ’o issa ruo ko jen (~ ruo ko in) ruo ko ja ruo ko ihin                      
liu ku liu ’u n liu ku a liu ku un liu ku na liu ’u issa liu ku jen (~ liu ku in) liu ku ja liu ku ihin                      
he po he vo n he po a he po on he po na he vo issa he po jen (~ he po in) he po ja he po ihin                      
a pu a vu n a pu a a pu un a pu na a vu issa a pu jen (~ a pu in) a pu ja a pu ihin                      
py vy n py ä py yn py vy issä py jen (~ kä py in) py py ihin                      
n ä ön issä jen (~ lö in) ihin                      
ve to ve do n ve to a ve to on ve to na ve do issa ve to jen (~ ve to in) ve to ja ve to ihin                      
kui tu kui du n kui tu a kui tu un kui tu na kui du issa kui tu jen (~ kui tu in) kui tu ja kui tu ihin                      
ve ty ve dy n ve ty ä ve ty yn ve ty ve dy issä ve ty jen (~ ve ty in) ve ty ve ty ihin                      
hää hää n hää ä hää ön hää hää issä hää jen (~ hää in) hää hää ihin                      
run ko run go n run ko a run ko on run ko na run go issa run ko jen (~ run ko in) run ko ja run ko ihin                      
vin ku vin gu n vin ku a vin ku un vin ku na vin gu issa vin ku jen (~ vin ku in) vin ku ja vin ku ihin                      
sän ky sän gy n sän ky ä sän ky yn sän ky sän gy issä sän ky jen (~ sän ky in) sän ky sän ky ihin                      
ylän ylän n ylän ä ylän ön ylän ylän issä ylän jen (~ ylän in) ylän ylän ihin                      
sam po sam mo n sam po a sam po on sam po na sam mo issa sam po jen (~ sam po in) sam po ja sam po ihin                      
rum pu rum mu n rum pu a rum pu un rum pu na rum mu issa rum pu jen (~ rum pu in) rum pu ja rum pu ihin                      
läm läm n läm ä läm ön läm läm issä läm jen (~ läm in) läm läm ihin                      
kiel to kiel lo n kiel to a kiel to on kiel to na kiel lo issa kiel to jen (~ kiel to in) kiel to ja kiel to ihin                      
huolitel tu huolitel lu n huolitel tu a huolitel tu un huolitel tu na huolitel lu issa huolitel tu jen (~ huolitel tu in) huolitel tu ja huolitel tu ihin                      
epäil ty epäil ly n epäil ty ä epäil ty yn epäil ty epäil ly issä epäil ty jen (~ epäil ly in) epäil ty epäil ty ihin                      
sisäl sisäl n sisäl ä sisäl ön sisäl sisäl issä sisäl jen (~ sisäl in) sisäl sisäl ihin                      
tun to tun no n tun to a tun to on tun to na tun no issa tun to jen (~ tun to in) tun to ja tun to ihin                      
lin tu lin nu n lin tu a lin tu un lin tu na lin nu issa lin tu jen (~ lin tu in) lin tu ja lin tu ihin                      
män ty män ny n män ty ä män ty yn män ty män ny issä män ty jen (~ män ny in) män ty män ty ihin                      
kään kään n kään ä kään ön kään kään issä kään jen (~ kään in) kään kään ihin                      
siir to siir ro n siir to a siir to on siir to na siir ro issa siir to jen (~ siir to in) siir to ja siir to ihin                      
lu ku lu vu n lu ku a lu ku un lu ku na lu vu issa lu ku jen (~ lu ku in) lu ku ja lu ku ihin                      
ky ky ky vy n ky ky ä ky ky yn ky ky ky vy issä ky ky jen (~ ky vy in) ky ky ky ky ihin                      
ruipelo ruipelo n ruipelo a ruipelo on ruipelo na ruipelo issa ruipelo jen ~ ruipelo iden ~ ruipelo itten (~ ruipelo in) ruipelo ja ~ ruipelo ita ruipelo ihin                                    
seikkailu seikkailu n seikkailu a seikkailu un seikkailu na seikkailu issa seikkailu jen ~ seikkailu iden ~ seikkailu itten (~ seikkailu in) seikkailu ja ~ seikkailu ita seikkailu ihin                                    
vehkeily vehkeily n vehkeily ä vehkeily yn vehkeily vehkeily issä vehkeily jen ~ vehkeily iden ~ vehkeily itten (~ vehkeily in) vehkeily jä ~ vehkeily itä vehkeily ihin                                    
jäätelö jäätelö n jäätelö ä jäätelö ön jäätelö jäätelö issä jäätelö jen ~ jäätelö iden ~ jäätelö itten (~ jäätelö in) jäätelö jä ~ jäätelö itä jäätelö ihin                                    
tuomio tuomio n tuomio ta (~ tuomio a) tuomio on tuomio na tuomio issa tuomio iden ~ tuomio itten (~ tuomio in) tuomio ita tuomio ihin                                      
häiriö häiriö ön häiriö tä (~ häiriö ä) häiriö ön häiriö häiriö issä häiriö iden ~ häiriö itten (~ häiriö in) häiriö itä häiriö ihin                                      
zombie zombie n zombie ta (~ zombie a) zombie en zombie na zombie issa zombie iden ~ zombie itten (~ zombie in) zombie ita zombie ihin                                      
lepak ko lepak o n lepak ko a lepak ko on lepak ko na lepak o issa lepak ko jen ~ lepak o iden ~ lepak o itten lepak ko ja ~ lepak o ita _lepak ko ihin ~ lepak o ihin_          
yksik yksik ö n yksik ä yksik ön yksik yksik ö issä yksik jen ~ yksik ö iden ~ yksik ö itten yksik jä ~ yksik ö itä _yksik ihin ~ yksik ö ihin_          
ruuv i ruuv i n ruuv i a ruuv i in ruuv i na ruuv e issa ruuv ien (~ ruuv e in) ruuv e ja ruuv e ihin                        
tyyl i tyyl i n tyyl i ä tyyl i in tyyl i tyyl e issä tyyl ien (~ tyyl e in) tyyl e tyyl e ihin                        
lok ki lok i n lok ki a lok ki in lok ki na lok e issa lok k ien (~ lok ke in) lok ke ja lok ke ihin                      
häk ki häk i n häk ki ä häk ki in häk ki häk e issä häk k ien (~ häk ke in) häk ke häk ke ihin                      
kup pi kup i n kup pi a kup pi in kup pi na kup e issa kup p ien (~ kup pe in) kup pe ja kup pe ihin                      
tyyp pi tyyp i n tyyp pi ä tyyp pi in tyyp pi tyyp e issä tyyp p ien (~ tyyp pe in) tyyp pe tyyp pe ihin                      
kort ti kort i n kort ti a kort ti in kort ti na kort e issa kort t ien (~ kort te in) kort te ja kort te ihin                      
skeit ti skeit i n skeit ti ä skeit ti in skeit ti skeit e issä skeit t ien (~ skeit te in) skeit te skeit te ihin                      
la ki la i n (~ la ’i n) la ki a la ki in la ki na la e issa (~ la ’e issa) la k ien (~ la ke in) la ke ja la ke ihin              
hu pi hu vi n hu pi a hu pi in hu pi na hu ve issa hu p ien (~ hu pe in) hu pe ja hu pe ihin                      
tau ti tau di n tau ti a tau ti in tau ti na tau de issa tau t ien (~ tau te in) tau te ja tau te ihin                      
nih ti nih di n nih ti ä nih ti in nih ti nih de issä nih t ien (~ nih te in) nih te nih te ihin                      
van ki van gi n van ki a van ki in van ki na van ge issa van k ien (~ van ke in) van ke ja van ke ihin                      
hämmin ki hämmin gi n hämmin ki ä hämmin ki in hämmin ki hämmin ge issä hämmin k ien (~ hämmin ke in) hämmin ke hämmin ke ihin                      
pel ti pel li n pel ti ä pel ti in pel ti pel le issä pel t ien (~ pel te in) pel te pel te ihin                      
soin ti soin ni n soin ti a soin ti in soin ti na soin ne issa soin t ien (~ soin te in) soin te ja soin te ihin                      
vien ti vien ni n vien ti ä vien ti in vein ti vien ne issä vien t ien (~ vien te in) vien te vien te ihin                      
punk (~ punk ki) punk i n punk i a punk i in punk i na punk e issa punk ien (~ punk e in) punk e ja punk e ihin                        
zen (~ zeni) zen i n zen i ä zen i in zen i zen e issä zen ien (~ zen e in) zen e zen e ihin                          
nei ti nei di n nei ti ä nei ti in nei ti nei de issä nei t ien nei te nei te ihin                          
kanaal i kanaal i n kanaal i a kanaal i in kanaal i na kanaal e issa kanaal ien ~ kanaal e iden ~ kanaal e itten (~ kanaal e in) kanaal e ita ~ kanaa le ja kanaal e ihin            
kehvel i kehvel i n kehvel i ä kehvel i in kehvel i kehvel e issä kehvel ien ~ kehvel e iden ~ kehvel e itten (~ kehvel e in) kehvel e itä ~ kanaa le kehvel e ihin            
stadion (~ stadion i) stadion i n stadion i a stadion i in stadion i na stadion e issa stadion ien ~ stadion e iden ~ stadion e itten (~ stadion e in) stadion e ja ~ stadion e ita stadion e ihin            
besserwisser (~ besserwisser i) besserwisser i n besserwisser i ä besserwisser i in besserwisser i besserwisser e issä besserwisser ien ~ besserwisser e iden ~ besserwisser e itten (~ besserwisser e in) besserwisser e jä ~ besserwisser e itä besserwisser e ihin            
sankar i (~ sankar) sankar i n sankar i a sankar i in sankar i na sankar e issa sankar ien ~ sankar e iden ~ sankar e itten ~ _sankar ten_ (~ sankar e in) sankar e ita ~ sankar e ja sankar e ihin          
onn i onn e n onn e a onn e en onn e na onn issa onn ien onn ia onn iin                                  
kiv i kiv e n kiv e ä kiv e en kiv e kiv issä kiv ien kiv kiv iin                                  
hap pi hap e n hap pe a hap pe en hap pe na hap issa hap p ien hap p ia hap p iin                            
typ pi typ e n typ pe ä typ pe en typ pe typ issä typ p ien typ p typ p iin                            
no ki no e n (~ no ’e n) no ke a no ke en no ke na no issa (~ no issa) no k ien no k ia no k iin                    
ki e n (~ kä ’e n) ke ä ke en ke issä (~ kä issä) k ien k k iin                    
kor pi kor ve n kor pe a kor pe en kor pe na kor v issa kor p ien kor p ia kor p iin                          
kil pi kil ve n kil pe ä kil pe en kil pe kil v issä kil p ien kil p kil p iin                          
lah ti lah de n lah te a lah te en lah te na lah d issa lah t ien lah t ia lah t iin                          
leh ti leh de n leh te ä leh te en leh te leh d issä leh t ien leh t leh t iin                          
on ki on ge n on ke a on ke en on ke na on g issa on k ien on k ia on k iin                          
hen ki hen ge n hen ke ä hen ke en hen ke hen g issä hen k ien hen k hen k iin                          
sam pi sam me n sam pe a sam pe en sam pe na sam p ien sam p ia sam p iin                                
rim pi rim me n rim pe ä rim pe en rim pe rim m issä rim p ien rim p rim p iin                          
ar ki ar je n ar ke a ar ke en ar ke na ar j issa ar k ien ar k ia ar k iin                          
jär ki jär je n jär ke ä jär ke en jär ke jär j issä jär k ien jär k jär k iin                          
lah ti lah di n lah ti a (~ _lah ta_) lah ti in lah ti na lah d issa lah t ien (~ laht e in) lah te ja lah t iin                    
ha psi ha pse n ha pse a (~ ha s ta) ha pse en ha pse na ha ps issa ha ps ien (~ ha s ten) ha ps ia ha ps iin                  
su ksi su kse n su kse a (~ su s ta) su kse en su kse na su ks issa su ks ien (~ su s ten ~ su kse in) su ks ia su ks iin              
u ksi u ks en u ks ea ~ u s ta u kse en u kse na u ks issa u ks ien ~ u s ten u ks ia u ks iin                  
nalle nalle n nalle a nalle en nalle na nalle issa nalle jen (~ nalle in) nalle ja nalle ihin                                          
nisse nisse n nisse ä nisse en nisse nisse issä nisse jen (~nisse in) nisse nisse ihin                                          
nuk ke nuk e n nuk ke a nuk ke en nuk ke na nuk e issa nuk ke jen (~ nuk ke in) nuk ke ja nuk ke ihin                      
jep pe jep e n jep pe ä jep pe en jep pe jep e issä jep pe jen (~ jep pe in) jep pe jep pe ihin                      
kirj a kirj a n kirj a a kirj a an kirj a na kirj o issa kirj o jen (~ kirj a in) kirj o ja kirj o ihin                      
politiik ka politiik a n politiik ka a politiik ka an politiik ka na politiik o issa politiik ko jen (~ politiik ka in) politiik ko ja politiik ko ihin                      
tip pa tip a n tip pa a tip pa an tip pa na tip o issa tip po jen (~ tip pa in) tip po ja tip po ihin                      
mit ta mit a n mit ta a mit ta an mit ta na mit o issa mit to jen (~ mit ta in) mit to ja mit to ihin                      
vel ka vel a n vel ka a vel ka an vel ka na vel o issa vel ko jen (~ vel ka in) vel ko ja vel ko ihin                      
sal pa sal va n sal pa a sal pa an sal pa na sal vo issa sal po jen (~ sal pa in) sal po ja sal po ihin                      
pa ta pa da n pa ta a pa ta an pa ta na pa do issa pa to jen (~ pa ta in) pa to ja pa to ihin                      
lan ka lan ga n lan ka a lan ka an lan ka na lan go issa lan ko jen (~ lan ka in) lan ko ja lan ko ihin                      
ram pa ram ma n ram pa a ram pa an ram pa na ram mo issa ram po jen (~ ram pa in) ram po ja ram po ihin                      
val ta val la n val ta a val ta an val ta na val lo issa val to jen (~ val ta in) val to ja val to ihin                      
kutsun ta kutsun na n kutsun ta a kutsun ta an kutsun ta na kutsun no issa kutsun to jen (~ kutsun ta in) kutsun to ja kutsun to ihin                      
kysyn kysyn n kysyn ä kysyn än kysyn kysyn issä kysyn jen (~ kysyn in) kysyn kysyn ihin                      
ker ta ker ra n ker ta a ker ta an ker ta na ker ro issa ker to jen (~ ker ta in) ker to ja ker to ihin                      
veran ta veran na n veran ta a veran ta an veran ta na veran no issa veran to jen veran to ja veran to ihin                          
soittaj a soittaj a n soittaj a a soittaj a an soittaj a na soittaj issa soittaj ien (~ soittaj a in) soittaj ia soittaj iin                              
höpöttäj ä höpöttäj ä n höpöttäj ä ä höpöttäj ä än höpöttäj ä höpöttäj issä höpöttäj ien (~ höpöttäj ä in) höpöttäj höpöttäj iin                              
luok ka luok a n luok ka a luok ka an luok ka na luok issa luok k ien (~ luok ka in) luok k ia luok k iin                        
hölk hölk ä n hölk ä hölk än hölk hölk issä hölk kien (~ hölk in) hölk k hölk k iin                          
kuop pa kuop a n kuop pa a kuop pa an kuop pa na kuop issa kuop p ien (~ kuop pa in) kuop p ia kuop p iin                        
sep sep ä n sep ä sep än sep na sep issä sep pien (~ sep in) sep p sep p iin                          
rot ta rot a n rot ta a rot ta an rot ta na rot issa rot t ien (~ rot ta in) rot t ia rot t iin                        
kent kent ä n kent ä kent än kent kent issä kent tien (~ kent in) kent t kent t iin                          
sul ka sul a n sul ka a sul ka an sul ka na sul issa sul k ien (~ sul ka in) sul k ia sul k iin                        
näl näl ä n näl ä näl än näl näl issä näl kien (~ näl in) näl k näl k iin                          
vuo ka vuo a n (~ vuo ’a n) vuo ka a vuo ka an vuo ka na vuo issa (~ vuo issa) vuo k ien (~ vuo ka in) vuo k ia vuo k iin                
rei rei ä n (~ rei ’ä n) rei ä rei än rei rei issä rei kien (~ rei in) rei k rei k iin                    
lu pa lu va n lu pa a lu pa an lu pa na lu v issa lu p ien (~ lu pa in) lu p ia lu p iin                      
lei lei n lei ä lei än lei lei v issä lei pien (~ lei in) lei p lei p iin                        
so ta so da n so ta a so ta an so ta na so d issa so t ien (~ so ta in) so t ia so t iin                      
pöy pöy n pöy ä pöy än pöy pöy d issä pöy tien (~ pöy in) pöy t pöy t iin                        
hon ka hon ga n hon ka a hon ka an hon ka na hon g issa hon k ien (~ hon ka in) hon k ia hon k iin                      
ken ken n ken ä ken än ken ken g issä ken kien (~ ken in) ken k ken k iin                        
kom pa kom ma n kom pa a kom pa an kom pa na kom m issa kom p ien (~ kom pa in) kom p ia kom p iin                      
mul ta mul la n mul ta a mul ta an mul ta na mul l issa mul t ien (~ mul ta in) mul t ia mul t iin                      
syl syl n syl ä syl än syl syl l issä syl tien (~ syl in) syl t syl t iin                        
kun ta kun na n kun ta a kun ta an kun ta na kun n issa kun t ien (~ kun ta in) kun t ia kun t iin                      
emän emän n emän ä emän än emän emän n issä emän tien (~ emän in) emän t emän t iin                        
sel sel n sel ä sel än sel sel j issä sel kien (~ sel in) sel k sel k iin                        
asem a asem a n asem a a (~ asem a ta) asem a an asem a na asem issa asem ien (~ asem a in) asem ia asem iin                          
jumal a ~ jumal jumal a n jumal a a jumal a an jumal a na jumal issa jumal ien ~ jumal ten jumal ia jumal iin                                
po ika po ja n po ika a po ika an po ika na po j issa po ik ien po ik ia po ik iin                          
probleem a probleem a n probleem a a probleem a an probleem a na probleem issa ~ probleem o issa probleem o jen ~ probleem o iden ~ probleem o itten ~ probleem ien probleem o ja ~ probleem o ita ~ probleem ia probleem iin ~ probleem o ihin      
käpäl ä käpäl ä n käpäl ä ä käpäl ä än käpäl ä käpäl issä ~ käpäl ö issä käpäl ö jen ~ käpäl ö iden ~ käpäl ö itten ~ käpäl ien käpäl ö jä ~ käpäl ö itä ~ käpäl käpäl iin ~ käpäl ö ihin      
makkar a makkar an makkar aa makkar aan makkar a na makkar o issa makkar oiden makkar oita makkar oihin                                      
häkkyr ä häkkyr än häkkyr ää häkkyr ään häkkyr ä häkkyr ö issä häkkyr öiden häkkyr öitä häkkyr öihin                                      
kitar a kitar an kitar aa kitar aan kitar a na kitar o issa kitaroiden ~ kitaroitten ~ kitar ojen kitaroita ~ kitar oja kitar oihin                                      
rakuun a rakuun an rakuun aa rakuun aan rakuun a na rakuun o issa rakuun ojen rakuun oja rakuun oihin                                      
lusik ka lusik an lusik kaa lusik kaan lusik ka na lusik o issa lusik oiden ~ lusik oitten lusik oita _lusik koihin ~ lusik oihin_                                  
kämmek kämmek än kämmek kää kämmek kään kämmek kämmek ö issä kämmek öiden ~ kämmek öitten kämmek öitä _kämmek köihin ~ kämmek öihin_                                  
ulap pa ulap a n ulap pa a ulap pa an ulap pa na ulap o issa ulap o iden ~ ulap o itten ulap o ita _ulap po ihin ~ ulap o ihin_                  
pohat ta pohat a n pohat ta a pohat ta an pohat ta na pohat o issa pohat o iden ~ pohat o itten pohat o ita _pohat to ihin ~ pohat o ihin_                  
soke a (~ soke e) soke an soke a a (~ soke e ta ~ soke a ta) soke a an soke a na soke issa soke iden ~ soke itten soke ita soke isiin                        
lipe ä (~ lipe e) lipe än lipe ä a (~ lipe e tä ~ lipe ä tä) lipe ä än lipe ä lipe issä lipe iden ~ lipe itten lipe itä lipe isiin                        
vanhem pi vanhem ma n vanhem pa a vanhem pa an vanhem pa na vanhem m issa vanhem p ien vanhem p ia vanhem p iin                          
vaina a vaina a n vaina a ta vaina a seen vaina a na vaina issa vaina iden ~ vaina itten vaina ita vaina isiin                                
tieno o tieno o n tieno o ta tieno o seen tieno o na tieno issa tieno iden ~ tieno itten tieno ita tieno isiin                                
leikku u leikku u n leikku u ta leikku u seen leikku u na leikku issa leikku iden ~ leikku itten leikku ita leikku isiin                                
ma a ma a n ma a ta ma a han ma a na ma issa ma iden ~ ma itten ma ita ma ihin                                
te e te e n te e te e hen te e te issä te iden ~ te itten te itä te ihin                                
ha i ha i n ha i ta ha i hen ha i na ha issa ha iden ~ ha itten ha ita ha ihin                                
pi i pi i n pi i pi i hin pi i pi issä pi iden ~ pi itten pi itä pi ihin                                
ooko o ooko o n ooko o ta ooko o hon ooko o na ooko issa ooko iden ~ ooko itten ooko ita ooko ihin                                
pu u pu u n pu u ta pu u hun pu u na pu issa pu iden ~ pu itten pu ita pu ihin                                
py y py y n py y py y hyn py y py issä py iden ~ py itten py itä py ihin                                
ä ä n ä ä hän ä issä iden ~ pä itten itä ihin                                
ö ö n ö ö hön ö issä iden ~ kö itten itä ihin                                
v uo v uon v uo ta v uo hon v uo na v oi ssa v o iden ~ v o itten v o ita v o ihin                        
t ie t ie n t ie t ie hen t ie t ei ssä t e iden ~ t e itten t e itä t e ihin                      
      n     hön     ö issä   ö iden ~ ö itten   ö itä   ö ihin                    
nuga a nuga a n nuga a ta nuga a han nuga a na nuga issa nuga iden nuga ita nuga ihin                                  
pate e pate e n pate e ta pate e hen pate e na pate issa pate iden pate ita pate ihin                                  
bide e bide e n bide e bide e hen bide e bide issä bide iden bide itä bide ihin                                  
triko o triko o n triko o ta triko o hon triko o na triko issa triko iden triko ita triko ihin                                  
ragu u ragu u n ragu u ta ragu u hun ragu u na ragu issa ragu iden ragu ita ragu ihin                                  
fondy y fondy y n fondy y fondy y hyn fondy y fondy issä fondy iden fondy itä fondy ihin                                  
miljö ö miljö ö n miljö ö miljö ö hön miljö ö miljö issä miljö iden miljö itä miljö ihin                                  
nougat nougat n nougat ta nougat han nougat na nougat issa nougat iden nougat ita nougat ihin                            
parfait parfait n parfait ta parfait hen parfait na parafait issa parfait iden parfait ita parfait ihin                            
beignet beignet n beignet beignet hen beignet beignet issä beignet iden beignet itä beignet ihin                            
bordeaux bordeaux n bordeaux ta bordeaux hon bordeaux na bordeaux issa bordeaux iden bordeaux ita bordeaux ihin                            
show show n show ta show hun show na show issa show iden show ita show ihin                            
monsieur monsieur n monsieur monsieur hön monsieur monsieur issä monsieur iden monsieur itä monsieur ihin                            
tul i tul en tul ta tul e en tul e na tul issa tul ien tul ia tul iin                                      
syl i syl en syl syl e en syl e syl i ssä syl ien syl syl iin                                    
jouhi jouh en jouh ta jouh e en jouh e na jouh issa jouh ien (~ jouh ten) jouh ia jouh iin                                      
riihi riih en riih riih e en riih e riih issä riih ien (~ riih ten) riih riih iin                                      
?nei ti ?nei de n ?nei t ?nei te en ?nei te nä ~ ?nei n nei d issä nei t ien nei t nei te ihin                      
ruuh i ruuh en ruuh ta ruuh e en ruuh e na ruuh issa ruuh ien ~ ruuh ten ruuh ia ruuh iin                                    
hiir i hiir en hiir hiir e en hiir e hiir issä hiir ien ~ hiir ten hiir hiir iin                                    
mer i mer e n _mer ta_ mer e en mer e mer issä mer ien ~ mer ten mer mer iin                                  
tai mi tai me n tai n ta ~ tai me a tai me en tai me na taim issa tai m ien ~ tai n ten tai m ia tai m iin                    
lie mi lie me n lie n tä ~ lie me ä lie me en lie me liem issä lie m ien ~ lie n ten lie m lie m iin                    
kaar i kaar en kaar ta kaar e en kaar e na kaar issa kaar ten ~ kaar ien kaar ia kaar iin                                    
miel i miel en miel miel e en miel e miel issä miel ten ~ miel ien miel miel iin                                    
kau si kau de n kau t ta kau te en kau te na kau s issa kau s ien ~ kau t ten kau s ia kau s iin                      
köy si köy de n köy t köy te en köy te köy s issä köy s ien ~ köy t ten köy s köy s iin                      
pon si pon ne n pon t ta pon te en pon te na pon s issa pon s ien pon s ia pon s iin                          
län si län ne n län t ta län te en län te län s issä län s ien län s ia län s iin                          
var si var re n var t ta var te en var te na var s issa var s ien var s ia var s iin                          
vir si vir re n vir t vir te en vir te vir s issä vir s ien vir s vir s iin                          
jäl si jäl le n jäl t jäl te en jäl te jäl s issä jäl s ien jäl s jäl s iin                          
la psi la pse n la s ta la pse en la pse na la ps issa la ps ien la ps ia la ps iin                          
vei tsi vei tse n vei s tä ~ ?vei tse ä vei tse en vei tse vei ts issä vei ts ien ~ vei s ten vei ts vei ts iin                  
pei tsi pei tse n pei s tä ~ _pei tse ä_ pei tse en pei tse pei ts issä pei ts ien ~ pei s ten pei ts pei ts iin                  
haa ksi haa hde n haa ht a haa hte en haa hte na haa ks issa haa ks ien haa ks ia haa ks iin                          
joutsen joutsen e n joutsen ta joutsen e en joutsen e na joutsen issa joutsen ten joutsen ia joutsen iin                                      
siemen siemen e n siemen siemen e en siemen e siemen issä siemen ten siemen siemen iin                                      
ajat ar ajat tare n ajat ar ta ajat tare en ajat tare na ajat tar issa ajat ar ten ajat tar ia ajat ttar iin                          
tyt är tyt täre n tyt är tyt täre en tyt täre tyt tär issä tyt är ten tyt tär tyt tär iin                          
i en i kene n i en i kene en i kene i ken issä i en ten i ken i ken iin                          
ahven ahven en ahven ta ahven e en ahven e na (~ _ahven na_) ahven issa ahven ten ahven ia ahven iin                                      
puheli n puheli me n puheli n ta puheli me en puheli me na puheli m issa puheli n ten puheli m ia puheli m iin                          
eli n eli me n eli n eli me en eli me eli m issä eli n ten eli miä eli miin                              
heit in heit time n heit in heit time en heit time heit tim issä heit in ten heit tim heit tim iin                          
pu in pu kime n pu in ta pu kime en pu kime na pu kim issa pu in ten pu kim ia pu kim iin                          
pyyh in pyyh kime n pyyh in pyyh kime en pyyh kime pyyh kim issä pyyh in ten pyyh kim pyyh kim iin                          
raa vin raa pime n raa vin ta raa pime en raa pime na raa pim issa raa vin ten raa pim ia raa pim ivin                          
sär vin sär pime n sär vin sär pime en sär pime sär pim issä sär vin ten sär pim sär pim iin                          
vaa din vaa time n vaa din ta vaa time en vaa time na vaa tim issa vaa din ten vaa tim ia vaa tim idin                          
sää din sää time n sää din sää time en sää time sää tim issä sää din ten sää tim sää tim iin                          
askel lin askel time n askel lin ta askel time en askel time na askel tim issa askel lin ten askel tim ia askel tim ilin                          
sivel lin sivel time n sivel lin sivel time en sivel time sivel tim issä sivel lin ten sivel tim sivel tim iin                          
muun nin muun time n muun nin ta muun time en muun time na muun tim issa muun nin ten muun tim ia muun tim inin                          
kään nin kään time n kään nin kään time en kään time kään tim issä kään nin ten kään tim kään tim iin                          
kihar rin kihar time n kihar rin ta kihar time en kihar time na kihar tim issa kihar rin ten kihar tim ia kihar tim irin                          
kier rin kier time n kier rin kier time en kier time kier tim issä kier rin ten kier tim kier tim iin                          
pol jin pol time n pol jin ta pol kime en pol kime na pol kim issa pol jin ten pol kim ia pol kim iin                          
sydä n sydä me n sydä n sydä me en sydä me nä (~ _sydä n nä_) sydä m issä sydä n ten sydä m sydä m iin                      
aakkostami nen aakkostami se n aakkostami s ta aakkostami se en aakkostami se na aakkostami s issa aakkostami s ten ~ aakkostami s ien aakkostami s ia aakkostami s iin                      
kylkiäi nen kylkiäi se n kylkiäi s kylkiäi se en kylkiäi se kylkiäi s issä kylkiäi s ten ~ kylkiäi s ien kylkiäi s kylkiäi s iin                      
vakuutu s vakuutu kse n vakuutu s ta vakuutu kse en vakuutu kse na vakuutu ks issa vakuutu s ten ~ vakuutu ks ien vakuutu ks ia vakuutu ks iin                      
räjäyty s räjäyty kse n räjäyty s räjäyty kse en räjäyty kse nä räjäyty ks issä räjäyty s ten ~ räjäyty ks ien räjäyty ks räjäyty ks iin                        
uro s uro kse n ~ uro o n uro s ta uro kse en ~ uro o seen uro kse na ~ uro o na uro ks issa ~ uro issa uro s ten ~ uro ks ien ~ uro iden ~ uro itten uro ks ia ~ uro ita uro ks iin ~ uro isiin
aakkosellisuu s aakkosellisuu de n aakkosellisuu t ta aakkosellisuu te en aakkosellisuu te na aakkosellisuu ks issa aakkosellisuu ks ien aakkosellisuu ks ia aakkosellisuu ks iin                          
köyhyy s köyhyy de n köyhyy t köyhyy te en köyhyy te köyhyy ks issä köyhyy ks ien köyhyy ks köyhyy ks iin                          
patsa s patsa a n patsa s ta patsa a seen patsa a na patsa issa patsa iden patsa ita patsa isiin                                  
asuk as asuk kaa n asuk as ta asuk kaa seen asuk kaa na asuk ka issa asuk ka iden asuk ka ita asuk ka isiin                          
saap as saap paa n saap as ta saap paa seen saap paa na saap pa issa saap pa iden saap pa ita saap pa isiin                          
ryp äs ryp pää n ryp äs ryp pää seen ryp pää ryp issä ryp iden ryp itä ryp isiin                          
rat as rat taa n rat as ta rat taa seen rat taa na rat ta issa rat ta iden rat ta ita rat ta isiin                          
mät äs mät tää n mät äs mät tää seen mät tää mät issä mät iden mät itä mät isiin                          
var as var kaa n var as ta var kaa seen var kaa na var ka issa var ka iden var ka ita var ka isiin                          
i es i kee n i es i kee seen i kee i ke issä i ke iden i ke itä i ke isiin                          
ru is ru kii n ru is ta ru kii seen ru kii na ru ki issa ru ki iden ru ki ita ru ka isiin                          
var vas var paa n var vas ta var paa seen var paa na var pa issa var pa iden var pa ita var pa isiin                          
sei väs sei pää n sei väs sei pää seen sei pää sei issä sei iden sei itä sei isiin                          
teh das teh taa n teh das ta teh taa seen teh taa na teh ta issa teh ta iden teh ta ita teh ta isiin                          
kan gas kan kaa n kan gas ta kan kaa seen kan kaa na kan ka issa kan ka iden kan ka ita kan ka isiin                          
ham mas ham paa n ham mas ta ham paa seen ham paa na ham pa issa ham pa iden ham pa ita ham pa isiin                          
al las al taa n al las ta al taa seen al taa na al ta issa al ta iden al ta ita al ta isiin                          
kin nas kin taa n kin nas ta kin taa seen kin taa na kin ta issa kin ta iden kin ta ita kin ta isiin                          
ryn näs ryn tää n ryn näs ryn tää seen ryn tää ryn issä ryn iden ryn itä ryn isiin                          
por ras por taa n por ras ta por taa seen por taa na por ta issa por ta iden por ta ita por ta isiin                          
kirve s kirve e n kirve s kirve e seen kirve e kirve issä kirve iden kirve isiin                                      
kauri s kauri i n kauri s ta kauri i seen kauri i na kauri issa kauri i den kauri ita kauri isiin                                
koira s koira a n ~ koira kse n koira s ta koira a seen ~ koira kse en koira a na ~ koira kse na koira issa ~ koira ks issa koira iden ~ koira ks ien koira ita ~ koira ks ia koira isiin ~ koira ks iin      
mie s mie he n mie s mie he en mie he mie h issä mie s ten ~ mie h ien mie h mie h iin                      
olu t olu e n olu t ta olu e en olu e na olu issa olu iden ~ olu itten olu ita olu isiin                                
neitsy t neitsy e n neitsy t neitsy e en neitsy e neitsy issä neitsy iden ~ neitsy itten neitsy itä neitsy isiin                                
kevä t kevä ä n kevä t kevä ä seen kevä ä kevä issä kevä iden ~ kevä itten kevä itä kevä isiin                                
vuosituha t vuosituha nne n vuosituha t ta vuosituha nte en vuosituha nte na vuosituha ns issa vuosituha ns ien (~ vuosituha n ten) vuosituha ns ia vuosituha ns iin                      
aivokuoll ut aivokuoll ee n aivokuoll ut ta aivokuoll ee seen aivokuoll ee na aivokuoll e issa aivokuoll e iden ~ aivokuoll e itten aivokuoll e ita aivokuoll e isiin ~ aivokuoll e ihin                  
aste aste en aste t ta aste e seen aste e na aste issa aste iden ~ aste itten aste ita aste isiin                                    
piste piste e n piste t piste e seen piste e piste issä piste iden ~ piste itten piste itä piste isiin                                  
kastik e kastik kee n kastik et ta kastik kee seen kastik kee na kastik ke issa kastik ke iden ~ kastik ke itten kastik ke ita kastik ke isiin                      
lääk e lääk kee n lääk et lääk kee seen lääk kee lääk ke issä lääk ke iden ~ lääk ke itten lääk ke itä lääk ke isiin                      
ap e ap pee n ap et ta ap pee seen ap pee na ap pe issa ap pe iden ~ ap pe itten ap pe ita ap pe isiin                      
rip e rip pee n rip et rip pee seen rip pee rip pe issä rip pe iden ~ rip pe itten rip pe itä rip pe isiin                      
osoit e osoit tee n osoit et ta osoit tee seen osoit tee na osoit te issa osoit te iden ~ osoit te itten osoit te ita osoit te isiin                      
käsit e käsit tee n käsit et käsit tee seen käsit tee käsit te issä käsit te iden ~ käsit te itten käsit te itä käsit te isiin                      
ko e ko kee n ko et ta ko kee seen ko kee na ko ke issa ko ke iden ~ ko ke itten ko ke ita ko ke isiin                      
pyyh e pyyh kee n pyyh et pyyh kee seen pyyh kee pyyh ke issä pyyh ke iden ~ pyyh ke itten pyyh ke itä pyyh ke isiin                      
tar ve tar pee n tar vet ta tar pee seen tar pee na tar pe issa tar pe iden ~ tar pe itten tar pe ita tar pe isiin                      
vii ve vii pee n vii vet vii pee seen vii pee vii pe issä vii pe iden ~ vii pe itten vii pe itä vii pe isiin                      
luo de luo tee n luo det ta luo tee seen luo tee na luo te issa luo te iden ~ luo te itten luo te ita luo te isiin                      
ki de ki tee n ki det ki tee seen ki tee ki te issä ki te iden ~ ki te itten ki te itä ki te isiin                      
lum me lum pee n lum met ta lum pee seen lum pee na lum pe issa lum pe iden ~ lum pe itten lum pe ita lum pe isiin                      
vuol le vuol tee n vuol let ta vuol tee seen vuol tee na vuo te issa vuol te iden ~ vuol te itten vuol te ita vuol te isiin                      
miel le miel tee n miel let miel tee seen miel tee miel te issä miel te iden ~ miel te itten miel te itä miel te isiin                      
raken ne raken tee n raken net ta raken tee seen raken tee na raken te issa raken te iden ~ raken te itten raken te ita raken te isiin                      
kiin ne kiin tee n kiin net kiin tee seen kiin tee kiin te issä kiin te iden ~ kiin te itten kiin te itä kiin te isiin                      
poh je poh kee n poh net ta poh kee seen poh kee na poh ke issa poh ke iden ~ poh ke itten poh ke ita poh ke isiin                      
hyl je hyl kee n hyl net hyl kee seen hyl kee hyl ke issä hyl ke iden ~ hyl ke itten hyl ke itä hyl ke isiin                      
ori ori n (~ ori hi n) ori t ta ori i seen (~ ori hi sen) ori i na (~ ori hi na) ori issa ori iden ~ ori itten (~ ori t ten ~ ori h ien ~ ori h itten) ori ita (~ ori h ia) ori isiin ~ ori ihin (~ ori h isin)  
kiiru kiiru n (~ kiiru hu n) kiiru t ta kiiru u seen (~ kiiru hu sen) kiiru u na (~ kiiru hu na) kiiru issa kiiru iden ~ kiiru itten (~ kiiru t ten ~ kiiru h ien ~ kiiru h itten) kiiru ita (~ kiiru h ia) kiiru isiin ~ kiiru ihin (~ kiiru h isin)  
taipale taipale e n taipale t ta taipale e seen taipale e na taipale issa taipale iden ~ taipale itten taipale ita taipale isiin                                  
kyynele kyynele e n kyynele ttä kyynele e seen kyynele e kyynele issä kyynele iden ~ kyynele itten kyynele itä kyynele isiin                                    
utare utare e n utare t ta utare e seen utare e na utare issa utare iden ~ utare itten utare ita utare isiin                                  
kyynel kyynel e n kyynel (kyynel e en) kyynel e kyynel issä kyynel ien ~ kyynel ten kyynel kyynel iin                                    
en kene n en (sä kene en) kene ken issä ken ien ~ sä en ten ken ken iin                      
tai val tai pale n tai val ta (tai pale en) tai pale na tai pal issa tai pal ien ~ tai val ten tai pal ia tai pal iin                      
u dar u tare n u dar ta (u tare en) u tare na u tar issa u tar ien ~ u dar ten u tar ia u tar iin                      
pen ger pen kere n pen ger (pen kere en) pen kere pen ker issä pen ker ien ~ pen ger ten pen ker pen ker iin                      
om mel om pele n om mel ta (om pele en) om pele na om pel issa om pel ien ~ om mel ten om pel ia om pel iin                      
man ner man tere n man ner ta (man tere en) man tere na man ter issa man ter ien ~ man ner ten man ter ia man ter iin                      
kan nel kan tele n kan nel ta (kan tele en) kan tele na kan tel issa kan tel ien ~ kan nel ten kan tel ia kan tel iin                      
kin ner kin tere n kin ner (kin tere en) kin tere kin ter issä kin ter ien ~ kin ner ten kin ter kin ter iin                      
au er au tere n au er ta (au tere en) au tere na au ter issa au ter ien ~ au er ten au ter ia au ter iin                      

Adjective classification set

The adjectives are in effect same as nouns, we show two additional forms:

  • comparative - which may have a new e stem not found in nominal cases
  • superlative

The classes of adjectives are a subset of nominal classes, except for the e stems.

Singular nominative - genitive - partitive - illative - essive Plural inessive - genitive - partitive - illative Comparative Superlative                                          
tummahko tummahko n tummahko a tummahko on tummahko na tummahko jen (~ tummahko in) tummahko ja tummahko ihin tummahko mpi tummahko in                        
valkaistu valkaistu n valkaistu a valkaistu un valkaistu na valkaistu jen valkaistu ja (~ valkaistu in) valkaistu ihin valkaistu mpi valkaistu in                        
häpäisty häpäisty n häpäisty ä häpäisty yn häpäisty t häpäisty jä (~ häpäisty in) häpäisty ihin häpäisty mpi häpäisty in                            
hölö hölö n hölö ä hölö ön hölö t hölö jen (~ hölö in) hölö hölö ihin hölö mpi hölö in                        
kolk ko kolk o n kolk ko a kolk ko on kolk o t kolk ko jen (~ kolk ko in) kolk ko ja kolk ko ihin kolk o mpi kolk o in  
virk ku virk u n virk ku a virk ku un virk u t virk ku jen virk ku ja (~ virk ku in) virk ku ihin virk u mpi virk u in  
säik ky säik y n säik ky ä säik ky yn säik y t säik ky jä (~ säik ky in) säik ky ihin säik y mpi säik y in        
kök kök ö n kök ä kök ön kök ö t kök jen (~ kök in) kök kök ihin kök ö mpi kök ö in  
suip po suip o n suip po a suip po on suip o t suip po jen (~ suip po in) suip po ja suip po ihin suip o mpi suip o in  
ikälop pu ikälop u n ikälop pu a ikälop pu un ikälop u t ikälop pu jen ikälop pu ja (~ ikälop pu in) ikälop pu ihin ikälop u mpi ikälop u in  
lörp lörp ö n lörp ä lörp ön lörp ö t lörp jen (~ lörp in) lörp lörp ihin lörp ö mpi lörp ö in  
velt to velt o n velt to a velt to on velt o t velt to jen (~ velt to in) velt to ja velt to ihin velt o mpi velt o in  
vimmat tu vimmat u n vimmat tu a vimmat tu un vimmat u t vimmat tu jen vimmat tu ja (~ vimmat tu in) vimmat tu ihin vimmat u mpi vimmat u in  
ylennet ty ylennet y n ylennet ty ä ylennet ty yn ylennet y t ylennet ty jä (~ ylennet ty in) ylennet ty ihin ylennet y mpi ylennet y in        
kel po kel vo n kel po a kel po on kel vo t kel po jen (~ kel po in) kel po ja kel po ihin kel vo mpi kel vo in  
mie to mie do n mie to a mie to on mie do t mie to jen (~ mie to in) mie to ja mie to ihin mie do mpi mie do in  
viipaloi tu viipaloi du n viipaloi tu a viipaloi tu un viipaloi du t viipaloi tu jen viipaloi tu ja (~ viipaloi tu in) viipaloi tu ihin viipaloi du mpi viipaloi du in  
yksilöi ty yksilöi dy n yksilöi ty ä yksilöi ty yn yksilöi dy t yksilöi ty jä (~ yksilöi ty in) yksilöi ty ihin yksilöi dy mpi yksilöi dy in        
len ko len go n len ko a len ko on len go t len ko jen (~ len ko in) len ko ja len ko ihin len go mpi len go in  
mel to mel lo n mel to a mel to on mel lo t mel to jen (~ mel to in) mel to ja mel to ihin mel lo mpi mel lo in  
parannel tu parannel lu n parannel tu a parannel tu un parannel lu t parannel tu jen parannel tu ja (~ parannel tu in) parannel tu ihin              
vähätel ty vähätel ly n vähätel ty ä vähätel ty yn vähätel ly t vähätel ty jen (~ vähätel ly in) vähätel ty vähätel ty ihin              
ven to ven no n ven to a ven to on ven no t ven to jen (~ ven to in) ven to ja ven to ihin              
mar to mar ro n mar to a mar to on mar ro t mar to jen (~ mar to in) mar to ja mar to ihin              
kohelo kohelo n kohelo a kohelo on kohelo t kohelo jen ~ kohelo iden ~ kohelo itten (~ kohelo in) kohelo ja ~ kohelo ita kohelo ihin                          
?epäreilu epäreilu n epäreilu a epäreilu un epäreilu t epäreilu jen ~ epäreilu iden ~ epäreilu itten (~ epäreilu in) epäreilu ja ~ epäreilu ita epäreilu ihin                          
löperö löperö n löperö ä löperö ön löperö t löperö jen ~ löperö iden ~ löperö itten (~ löperö in) löperö jä ~ löperö itä löperö ihin                          
autio autio n autio ta (~ autio a) autio on autio t autio iden ~ autio itten (~ autio in) autio ita autio ihin                            
riiviö riiviö ön riiviö tä (~ riiviö ä) riiviö ön riiviö t riiviö iden ~ riiviö itten (~ riiviö in) riiviö itä riiviö ihin                            
hupak ko hupak o n hupak ko a hupak ko on hupak o t hupak ko jen ~ hupak o iden ~ hupak o itten hupak ko ja ~ hupak o ita _hupak ko ihin ~ hupak o ihin_  
abnorm i abnorm i n abnorm i a abnorm i in abnorm i t abnorm ien (~ abnorm e in) abnorm e ja abnorm e ihin                
styd i styd i n styd i ä styd i in styd i t styd ien (~ styd e in) styd e styd e ihin                
opaak ki opaak i n opaak ki a opaak ki in opaak i t opaak k ien (~ opaak ke in) opaak ke ja opaak ke ihin              
pink ki pink i n pink ki ä pink ki in pink i t pink k ien (~ pink ke in) pink ke pink ke ihin              
sip pi sip i n sip pi ä sip pi in sip i t sip p ien (~ sip pe in) sip pe sip pe ihin              
hurt ti hurt i n hurt ti a hurt ti in hurt i t hurt t ien (~ hurt te in) hurt te ja hurt te ihin              
tuh ti tuh di n tuh ti a tuh ti in tuh t ien (~ tuh te in) tuh te ja tuh te ihin                    
reh ti reh di n reh ti ä reh ti in reh t ien (~ reh te in) reh te reh te ihin                    
abnormaal i abnormaal i n abnormaal i a abnormaal i in abnormaal i t abnormaal ien ~ abnormaal e iden ~ abnormaal e itten (~ abnormaal e in) abnormaal e ita ~ abnormaal e ja abnormaal e ihin    
toope toope n toope a toope en toope t toope jen (~ toope in) toope ja toope ihin                                
aav a aav a n aav a a aav a an aav a t aav o jen (~ aav a in) aav o ja aav o ihin              
tark ka tark a n tark ka a tark ka an tark a t tark ko jen (~ tark ka in) tark ko ja tark ko ihin              
mat ta mat a n mat ta a mat ta an mat a t mat to jen (~ mat ta in) mat to ja mat to ihin              
ar ka ar a n ar ka a ar ka an ar a t ar ko jen (~ ar ka in) ar ko ja ar ko ihin              
hal pa hal va n hal pa a hal pa an hal va t hal po jen (~ hal pa in) hal po ja hal po ihin              
eh ta eh da n eh ta a eh ta an eh da t eh to jen (~ eh ta in) eh to ja eh to ihin              
ihan ta vihan na n vihan ta a vihan ta an vihan na t vihan to jen (~ vihan ta in) vihan to ja vihan to ihin              
aaltoilev a soittaj a n soittaj a a soittaj a an soittaj a t soittaj ien (~ soittaj a in) soittaj ia soittaj iin                    
työllistettäv   työllistettäv ä n työllistettäv ä ä työllistettäv ä än työllistettäv ä t työllistettäv ien (~ työllistettäv ä in) työllistettäv työllistettäv iin                    
hoik ka hoik a n hoik ka a hoik ka an hoik a t hoik k ien (~ hoik ka in) hoik k ia hoik k iin              
myk myk ä n myk ä myk än myk ä t myk kien (~ myk in) myk k myk k iin                
pop pa pop a n pop pa a pop pa an pop a t pop p ien (~ pop pa in) pop p ia pop p iin              
hömp hömp ä n hömp ä hömp än hömp ä t hömp pien (~ hömp in) hömp p hömp p iin                
mär mär ä n mär ä mär än mär ä t mär kien (~ mär in) mär k mär k iin                
voi pa voi va n voi pa a voi pa an voi va t voi p ien (~ voi pa in) voi p ia voi p iin              
käy käy n käy ä käy än käy t käy pien (~ käy in) käy p käy p iin                
n ä än t tien (~ mä in) t t iin                
vän vän n vän ä vän än vän t vän kien (~ vän in) vän k vän k iin                
kul ta kul la n kul ta a kul ta an kul la t kul t ien (~ kul ta in) kul t ia kul t iin              
län län n län ä län än län t län t ien (~ län in) län t län t iin              
tur ta tur ra n tur ta a tur ta an tur ra t tur t ien (~ tur ta in) tur t ia tur t iin              
matal a matal a n matal a a (~ matal a ta) matal a an matal a t matal ien matal ia matal iin matal a mpi matal in          
haper a haper a n haper a a haper a an haper a t haper o jen ~ haper o iden ~ haper o itten ~ haper ien haper o ja ~ haper o ita ~ haper ia haper iin ~ haper o ihin
lättän ä lättän ä n lättän ä ä lättän ä än lättän ä t lättän ö jen ~ lättän ö iden ~ lättän ö itten ~ lättän ien lättän ö jä ~ lättän ö itä ~ lättän lättän iin ~ lättän ö ihin
harmaj a harmaj an harmaj aa harmaj aan harmaj at harmaj oiden harmaj oita harmaj oihin                                
höppän ä höppän än höppän ää höppän ään höppän ät höppän öiden höppän öitä höppän öihin                                
latusk a latusk an latusk aa latusk aan latusk at latuskoiden ~ latuskoitten ~ latusk ojen latuskoita ~ latusk oja latusk oihin                                
hailak ka hailak an hailak kaa hailak kaan hailak at hailak oiden ~ hailak oitten hailak oita _hailak koihin ~ hailak oihin_                            
räväk räväk än räväk kää räväk kään räväk ät räväk öiden ~ räväk öitten räväk öitä _räväk köihin ~ räväk öihin_                            
aino a (~ aino o) aino an aino a a (~ aino e ta ~ aino a ta) aino a an aino at aino iden ~ aino itten aino ita aino isiin ainoampi ainoin            
järe ä (~ järe e) järe än järe ä a (~ järe e ta ~ järe ä ta) järe ä an järe ät järe iden ~ järe itten järe ita järe isiin                
korkea korkean korkeaa korkeaan korkeat korkeiden ~ korkeitten korkeita korkeisiin korkeampi korkein                                            
aiem pi aiem ma n aiem pa a aiem pa an aiem ma t aiem p ien aiem p ia aiem p iin                  
lähem pi lähem ma n lähem pa a lähem pa an lähem ma t lähem p ien lähem p ia lähem p iin                  
vapa a vapa a n vapa a ta vapa a seen vapa a t vapa iden ~ vapa itten vapa ita vapa isiin                      
peea a peea an peea ata peea ahan peea at peea iden ~ peea itten peea ita peea ihin                              
mu u mu u n mu u ta mu u hun mu u t mu iden ~ mu itten mu ita mu ihin                      
syypä ä syypä ä n syypä ä syypä ä hän syypä ä t syypä iden ~ syypä itten syypä itä syypä ihin                      
suur i suur en suur ta suur e en suur e t suur ten ~ suur ien suur ia suur iin                          
pien i pien en pien pien e en pien e t pien ten ~ pien ien pien pien iin                          
uu si uu de n uu t ta uu te en uu de t uu s ien ~ uu t ten uu s ia uu s iin              
täy si täy de n täy t täy te en täy de t täy s ien ~ täy t ten täy s täy s iin              
tosi toden totta toten todet tosien tosia tosiin                                                
tyven tyven e n tyven tyven e en tyven e t tyven ten tyven tyven iin                            
avoi n avoi me n avoi n ta avoi me en avoi me t avoi n ten avoi m ia avoi m iin                  
alas ton (~ viattoin) alas toma n alas ton ta alas toma an alas toma t alas tom ien alas tom ia alas tomi in alas toma mpi alas tom in      
hap an hap pama n hap an ta hap pama an hap pama t hap pam ien hap pam ia hap pami in hap pama mpi hap pam in      
viat on (~ viattoin) viat toma n viat on ta viat toma an viat toma t viat tom ien viat tom ia viat tomi in viat toma mpi viat tom in      
työt ön (~ työttöin) työt tömä n työt ön työt tömä än työt tömä t työt töm ien työt töm työt tömi in työt tömä mpi työt töm in      
läm min läm pimä n läm mint ä (~ ?läm pimä ä) läm pimä än läm pimä t läm pim ien läm pim läm pim iin läm pimä mpi läm pim in  
pahi n pahi mma n pahi n ta (~ ?pahi mpa a) pahi mpa an pahi n ten pahi mp ia pahi mp iin pahi mma mpi pahi mm in        
sisi n sisi mmä n sisi n tä (~ ?sisi mpä ä) sisi mpä än sisi mmä t sisi n ten sisi mp sisi mp iin sisi mmä mpi sisi mm in  
vase n vase mma n vase n ta (~ vase mpa a) vase mpa an vase mma t vase mp ien vase mp ia vase mp iin vase mma mpi vase mm in  
aakkoselli nen aakkoselli se n aakkoselli s ta aakkoselli se en aakkoselli se t aakkoselli s ten ~ aakkoselli s ien aakkoselli s ia aakkoselli s iin              
kylmäjärki nen kylmäjärki se n kylmäjärki s kylmäjärki se en kylmäjärki se t kylmäjärki s ten ~ kylmäjärki s ien kylmäjärki s kylmäjärki s iin              
symppi s symppi kse n symppi s symppi kse en symppi kse t symppi s ten ~ symppi ks ien symppi ks symppi ks iin              
lujatahtoisuu s lujatahtoisuu de n lujatahtoisuu t ta lujatahtoisuu te en lujatahtoisuu de t lujatahtoisuu ks ien lujatahtoisuu ks ia lujatahtoisuu ks iin                  
lähteisyy s lähteisyy de n lähteisyy t lähteisyy te en lähteisyy de t lähteisyy ks ien lähteisyy ks lähteisyy ks iin                  
autua s autua a n autua s ta autua a seen autua a t autua iden autua ita autua isiin                        
työlä s työlä ä n työlä s työlä ä seen työlä ä t työlä iden työlä itä työlä isiin                        
valmis valmiin valmista valmiiseen valmiit valmiiden valmiita valmiisiin valmiimpi valmiin                                            
voimak as voimak kaa n voimak as ta voimak kaa seen voimak kaa t voimak ka iden voimak ka ita voimak ka isiin                  
tyylik äs tyylik kää n tyylik äs tyylik kää seen tyylik kää t tyylik iden tyylik ita tyylik isiin                  
reip as reip paa n reip as ta reip paa seen reip paa t reip pa iden reip pa ita reip pa isiin                  
riet as riet taa n riet as ta riet taa seen riet taa t riet ta iden riet ta ita riet ta isiin                  
rait is rait taa n rait is ta rait tii seen rait tii t rait ti iden rait ti ita rait ti isiin                  
hi das hi taa n hi das ta hi taa seen hi taa t hi ta iden hi ta ita hi ta isiin                  
har ras har taa n har ras ta har taa seen har taa t har ta iden har ta ita har ta isiin                  
iäkäs iäkkään iäkästä iäkkääseen iäkkäät iäkkäiden iäkkäitä iäkkäisiin iäkkäämpi iäkkäin                                            
altis alttiin altista alttiiseen alttiit alttiiden alttiita alttiisiin alttiimpi ?alttiin                                            
ohu t ohu e n ohu t ta ohu e en ohu e t ohu iden ~ ohu itten ohu ita ohu isiin                      
ehy t ehy e n ehy t ehy e en ehy e t ehy iden ~ ehy itten ehy itä ehy isiin                      
kulun ut kulun ee n kulun ut ta kulun ee seen kulun ee t kulun e iden ~ kulun e itten kulun e ita kulun e isiin ~ kulun e ihin kulun eempi kulun ein  
ällistyn yt ällistyn ee n ällistyn yt ta ällistyn ee seen ällistyn ee t ällistyn e iden ~ ällistyn e itten ällistyn e ita ällistyn e isiin ~ ällistyn e ihin ällistyn eempi ällistyn ein  
ahne ahne en ahne tta ahne eseen ahne et ahne iden ~ ahne itten ahne ita ahne isiin                                
terve terve en terve ttä terve eseen terve et terve iden ~ terve itten terve itä terve isiin                                

Verb classification examples

The verbs are given in following forms:

  • A infinitive’s singular lative - gives the dictionary lookup form and the vriant of a infinitives stem marked by t, d or null, and the harmony vowel
  • Indicative present’s 1st singular - gives weak vowel stem
  • Indicative past’s 3rd singular - gives strong past stem
  • Potential’s 3rd singular - gives consonant stem and n assimilation
  • Imperative 3rd singular - gives weak consonant stem?
  • Nut participle - gives n assimilation class
  • Indicative present’s passive shows passive stem marked by allomorphs t variant
A inf. sg. lat. Ind. pres. 1st sg. Ind. past 3rd sg. Pot. 3rd sg. Imp. 3rd sg. Nut participle Ind. pres. passive                                          
kaunistu a kaunistu n kaunistu i kaunistu nee kaunistu koon kaunistu nut kaunistu ttiin                            
puno a puno n puno i puno isi puno nee puno koon puno nut puno ttiin                        
ällisty ä ällisty n ällisty i ällisty nee ällisty köön ällisty nyt ällisty ttiin                            
nuok ku a nuok u n nuok ku i nuok ku nee nuok ku koon nuok ku nut nuok u ttiin              
kärk ky ä kärk y n kärk ky i kärk ky nee kärk ky köön kärk ky nyt kärk y ttiin              
harp po a harp u n harp po i harp po nee harp po koon harp po nut harp u ttiin              
lop pu a lop u n lop pu i lop pu nee lop pu koon lop pu nut lop u ttiin              
lep py ä lep y n lep py i lep py nee lep py köön lep py nyt lep y ttiin              
hermot tu a hermot u n hermot tu i hermot tu nee hermot tu koon hermot tu nut hermot u ttiin              
kivet ty ä kivet y n kivet ty i kivet ty nee kivet ty köön kivet ty nyt kivet y ttiin              
mau ku a mau ’u n mau ku i mau ku nee mau ku koon mau ku nut mau ’u ttiin              
ta ko a ta o n (~ ta ’o n) ta ko i ta ko nee ta ko koon ta ko nut ta o ttiin (~ ta ’o ttiin)      
mäi ky ä mäi y n mäi ky i mäi ky nee mäi ky köön mäi ky nyt mäi y ttiin              
sil po a sil vo n sil po i sil po nee sil po poon sil po nut sil vo ttiin              
hii pu a hii vu n hii pu i hii pu nee hii pu koon hii pu nut hii vu ttiin              
el py ä el vy n el py i el py nee el py köön el py nyt el vy ttiin              
kie to a kie do n kie to i kie to nee kie to toon kie to nut kie do ttiin              
roh tu a roh du n roh tu i roh tu nee roh tu koon roh tu nut roh du ttiin              
siliy ty ä siliy dy n siliy ty i siliy ty nee siliy ty köön siliy ty nyt siliy dy ttiin              
pen ko a pen go n pen ko i pen ko nee pen ko koon pen ko nut pen go ttiin              
vin ku a vin gu n vin ku i vin ku nee vin ku koon vin ku nut vin gu ttiin              
tem po a tem mo n tem po i tem po nee tem po poon tem po nut tem mo ttiin              
am pu a am mu n am pu i am pu nee am pu koon am pu nut am mu ttiin              
humal tu a humal lu n humal tu i humal tu nee humal tu koon humal tu nut humal lu ttiin              
miel ty ä miel ly n miel ty i miel ty nee miel ty köön miel ty nyt miel ly ttiin              
vakaan tu a vakaan nu n vakaan tu i vakaan tu nee vakaan tu koon vakaan tu nut vakaan nu ttiin              
tyhjen ty ä tyhjen ny n tyhjen ty i tyhjen ty nee tyhjen ty köön tyhjen ty nyt tyhjen ny ttiin              
puser tu a puser ru n puser tu i puser tu nee puser tu koon puser tu rut puser ru ttiin              
pyör ty ä pyör ry n pyör ty i pyör ty nee pyör ty köön pyör ty ryt pyör ry ttiin              
mutrist aa mutrist a n mutrist i mutrist a isi mutrist a nee mutrist a koon mutrist a nut mutrist e ttiin            
kivist ää kivist ä n kivist i kivist ä isi kivist ä nee kivist ä köön kivist ä nyt kivist e ttiin            
vieroit taa vieroit a n vieroit t i vieroit ta isi vieroit ta nee vieroit ta koon vieroit ta nut vieroit e ttiin          
räpsyt tää räpsyt n räpsyt ti räpsyt isi räpsyt nee räpsyt köön räpsyt nyt räpsyt te ttiin            
pur kaa pur a n pur k i pur ka isi pur ka nee pur ka koon pur ka nut pur e ttiin          
mojah taa mojah da n mojah t i mojah ta isi mojah ta nee mojah ta koon mojah ta nut mojah de ttiin          
kyn tää kyn n kyn ti kyn isi kyn nee kyn köön kyn nyt kyn ne ttiin            
sor taa sor ra n sor t i sor ta isi sor ta nee sor ta koon sor ta nut sor re ttiin          
hidastaa hidastan hidasti hidastaisi hidastanee hidastakoon hidastanut hidastettiin                                        
loistaa loistan loisti loistaisi loistanee loistakoon loistanut loistettiin                                        
kirjoittaa kirjoitan kirjoitti kirjoittaisi kirjoittanee kirjoittakoon kirjoittanut kirjoitettiin                                        
heittää heitän heitti heittäisi heittänee heittäköön heittänyt heitettiin                                        
inttää intän intti inttäisi inttänee inttäköön inttänyt intettiin                                        
sulaa sulan suli sulaisi sulanee sulakoon sulanut sulettiin                                        
hohtaa hohdan hohti hohtaisi hohtanee hohtakoon hohtanut hohdettiin                                        
hujahtaa hujahdan hujahti hujahtaisi hujahtanee hujahtakoon hujahtanut hujahdettiin                                        
vuo ta a vuo da n vuo s i ~ vuo t i vuo ta isi vuo ta nee vuo ta koon vuo ta nut vuo de ttiin    
XX huu ta a huu da n huu s i (~ huu t i) huu ta isi huu ta nee huu ta koon huu ta nut huu de ttiin    
pyy ä pyy n pyy s i (~ pyy t i) pyy isi pyy nee pyy koon pyy nyt pyy de ttiin    
sival ta a sival la n sival s i (~ sival t i) sival ta isi sival ta nee sival ta koon sival ta nut sival le ttiin    
vihel ä vihel n vihel s i (~ vihel t i) vihel isi vihel nee vihel koon vihel nyt vihel le ttiin    
huonon ta a huonon na n huonon s i (~ huonon t i) huonon ta isi huonon ta nee huonon ta koon huonon ta nut huonon ne ttiin    
hiven ä hiven n hiven s i (~ hiven t i) hiven isi hiven nee hiven koon hiven nyt hiven ne ttiin    
kuher ta a kuher ra r kuher s i (~ kuher t i) kuher ta isi kuher ta nee kuher ta koon kuher ta rut kuher re ttiin    
näper ä näper r näper s i (~ näper t i) näper isi näper nee näper koon näper ryt näper re ttiin    
paleltaa palellan palelsi paleltaisi paleltanee paleltakoon paleltanut palellettiin                                        
sukeltaa sukellan sukelsi sukeltaisi sukeltanee sukeltakoon sukeltanut sukellettiin                                        
juontaa juonnan juonsi juontaisi juontanee juontakoon juontanut juonnettiin                                        
pahentaa pahennan pahensi pahentaisi pahentanee pahentakoon pahennettiin                                          
murtaa murran mursi murtaisi murtanee murtakoon murtanut murrettiin                                        
sortaa sorran sorti sortaisi sortanee sortakoon sortanut sorrettiin                                        
sou ta a sou da n sou t i ~ sou s i sou ta isi sout a nee sou ta koon sou ta nut sou de ttiin    
kii ä kii n kii t i ~ kii s i kii isi sout ä nee kii köön kii nyt kii de ttiin    
yl ä yl n yl t i ~ yl s i yl isi sout ä nee yl köön yl nyt yl le ttiin    
en ä en n en t i ~ en s i en isi sout ä nee en köön en nyt en ne ttiin    
kasv a a kasv a n kasv o i kasv a isi kasv a nee kasv a koon kasv a nut kasv e ttiin        
virk ka a virk a n virk ko i virk ka isi virk ka nee virk ka koon virk ka nut virk e ttiin        
tap pa a tap a n tap po i tap pa isi tap pa nee tap pa poon tap pa nut tap e ttiin        
ja ka a ja a n ja ko i ja ka isi ja ka nee ja ka koon ja ka nut ja e ttiin        
sa ta a sa da n sa to i sa ta isi sa ta nee sa ta koon sa ta nut sa de ttiin        
kan ta a kan na n kan to i kan ta isi kan ta nee kan ta koon kan ta nut kan ne ttiin        
kaivaa kaivan kaivoi kaivaisi kaivanee kaivakoon kaivanut kaivettiin                                        
haastaa haastan haastoi haastaisi haastanee haastakoon haastanut haastettiin                                        
paistaa paistan paistoi paistaisi paistanee paistakoon paistanut paistettiin                                        
palaa palan paloi palaisi palanee palakoon palanut palettiin                                        
virkkaa virkan virkkoi virkkaisi virkkanee virkkakoon virkkanut virkettiin                                        
laittaa laitan laittoi laittaisi laittanee laittakoon laittanut laitettiin                                        
taittaa taitan taittoi taittaisi taittanee taittakoon taittanut taitettiin                                        
kaihtaa kaihdan kaihtoi kaihtaisi kaihtanee kaihtakoon kaihtanut kaihdettiin                                        
paahtaa paahdan paahtoi paahtaisi paahtanee paahtakoon paahtanut paahdettiin                                        
kaa ta a kaa da n kaa s i ~ kaa to i kaa ta isi kaa ta nee kaa ta koon kaa ta nut kaa de ttiin    
saar taa saar ra n saar s i ~ saar to i saar ta isi saar ta nee saar ta koon saar ta nut saar re ttiin      
sotk e a sotk e n sotk i sotk isi sotk e nee sotk e koon sotk e nut sotk e ttiin            
kytk e ä kytk e n kytk i kytk isi kytk e nee kytk e köön kytk e nyt kytk e ttiin            
pu ke a pu e n pu ki pu k isi pu ke nee pu ke koon pu ke nut pu e ttiin          
ry pe ä ry ve n ry pi ry p isi ry pe nee ry pe köön ry pe nyt ry ve ttiin          
ku te a ku de n ku ti ku t isi ku te nee ku te koon ku te nut ku de ttiin          
te ä de n ti t isi te nee te köön te nyt de ttiin          
tun ke a tun ge n tun ki tun k isi tun ke nee tun ke koon tun ke nut tun ge ttiin          
pol ke a pol je n pol ki pol k isi pol ke nee pol ke koon pol ke nut pol je ttiin          
sär ke ä sär je n sär ti sär k isi sär ke nee sär ke köön sär ke nyt sär je ttiin          
potea poden poti (~ posi) potisi potekoon potenut podettiin                                          
tun te a tun ne n tun s i tun t isi tun te nee tun te koon tun te nut tun ne ttiin        
hte ä hde n ht i ~ lä ks i ht isi ~ lä ks isi ht enee hte köön hte nyt hde ttiin
kos i a kos i n kos i kos isi kos i nee kos i koon kos i nut kos i ttiin            
rysk i ä rysk i n rysk i rysk isi rysk i nee rysk i köön rysk i nyt rysk i ttiin            
kuk ki a kuk i n kuk ki kuk k isi kuk ki nee kuk ki koon kuk ki nut kuk i ttiin          
sörk ki ä sörk i n sörk k i sörk k isi sörk ki nee sörk ki köön sörk ki nyt sörk i ttiin        
kalp pi a kalp i n kalp pi kalp p isi kalp pi nee kalp pi koon kalp pi nut kalp i ttiin          
hyp pi ä hyp i n hyp k i hyp p isi hyp pi nee hyp pi köön hyp pi nyt hyp i ttiin        
moit ti a moit i n moit ti moit t isi moit ti nee moit ti koon moit ti nut moit i ttiin          
miet ti ä miet i n miet k i miet t isi miet ti nee miet ti köön miet ti nyt miet i ttiin        
su ki a su i n su ki su k isi su ki nee su ki koon su ki nut su i ttiin          
mää ki ä mää i n mää k i mää k isi mää ki nee mää ki köön mää ki nyt mää i ttiin        
raa pi a raa vi n raa pi raa p isi raa pi nee raa pi koon raa pi nut raa vi ttiin          
rii pi ä rii vi n rii k vi rii p isi rii pi nee rii pi köön rii pi nyt rii vi ttiin        
ahneh ti a ahneh di n ahneh ti ahneh t isi ahneh ti nee ahneh ti koon ahneh ti nut ahneh di ttiin          
eh ti ä eh di n eh k di eh t isi eh ti nee eh ti köön eh ti nyt eh di ttiin        
on ki a on gi n on ki on k isi on ki nee on ki koon on ki nut on gi ttiin          
mön ki ä mön gi n mön k gi mön k isi mön ki nee mön ki köön mön ki nyt mön gi ttiin        
tym pi ä tym mi n tym p mi tym p isi tym pi nee tym pi köön tym pi nyt tym mi ttiin        
kon ti a kon ni n kon ti kon t isi kon ti nee kon ti tokon kon ti nut kon ni ttiin          
hyl ki ä hyl ji n hyl k ji hyl k isi hyl ki nee hyl ki köön hyl ki nyt hyl ji ttiin        
kopio ida kopio i n kopio i kopio isi kopio i nee kopio i koon kopio i nut kopio i tiin              
voida voin voi voisi voinee voinut voitiin                                          
naida nain nai naisi nainee nainut naitiin                                          
sa a da sa a n sa i sa isi sa a nee sa a koon sa a nut sa a tiin            
my y my y n my i my isi my y nee my y köön my y nyt my y tiin            
ä ä n i isi ä nee ä köön ä nyt ä tiin            
t uo da t uo n t o i t o isi t uo nee t uo koon t uo nut t uo tiin        
v ie v ie n v e i v e isi v ie nee v ie köön v ie nyt v ie tiin        
s s n s ö i s ö isi s nee s köön s nyt s tiin        
y y n v i v isi y nee y köön y nyt y tiin        
maris ta maris e n maris i maris see maris koot maris sut maris tiin                          
väis päise n isi väis see väis kööt väis syt päis tiin              
va vis ta va pise n va p isi va vis see va vis koot va vis sut va pis tiin              
ran gais ta ran kaise n ran ka isi ran gais see ran gais koot ran gais sut ran kais tiin              
kihistä kihisen (~ kihajan) kihisi (~ kihaji) kihisisi ~ kihajaisi kihissee kihissyt kihistiin                                          
kitistä kitisen kitisi kitissee kitissyt kitistiin                                            
vastail la vastail en vastail i vastail isi vastail lee vastail koot vastail lut vastail tiin                        
XX purra puren puri purisi purree purrut purtiin                                          
XX mennä menen meni menisi mennee mennyt mentiin                                          
nak el la nak kele n nak kel i nak kel isi nak el lee nak el koot nak el lut nak el tiin        
tap el la tap pele n tap pel i tap pel isi tap el lee tap el koot tap el lut tap el tiin        
hyp el hyp pele n hyp pel i hyp pel isi hyp el lee hyp el kööt hyp el lyt hyp el tiin        
sulat el la sulat tele n sulat tel i sulat tel isi sulat el lee sulat el koot sulat el lut sulat el tiin        
herät el herät tele n herät tel i herät tel isi herät el lee herät el kööt herät el lyt herät el tiin        
ja el la ja kele n ja kel i ja kel isi ja el lee ja el koot ja el lut ja el tiin        
tipah del la tipah tele n tipah tel i tipah tel isi tipah del lee tipah del koot tipah del lut tipah del tiin        
säpsäh del säpsäh tele n säpsäh tel i säpsäh tel isi säpsäh del lee säpsäh del kööt säpsäh del lyt säpsäh del tiin        
om mel la om pele n om pel i om pel isi om mel lee om mel koot om mel lut om mel tiin        
vael lel la vael tele n vael tel i vael tel isi vael lel lee vael lel koot vael lel lut vael lel tiin        
kiil lel kiil tele n kiil tel i kiil tel isi kiil lel lee kiil lel kööt kiil lel lyt kiil lel tiin        
komen nel la komen tele n komen tel i komen tel isi komen nel lee komen nel koot komen nel lut komen nel tiin        
kään nel kään tele n kään tel i kään tel isi kään nel lee kään nel kööt kään nel lyt kään nel tiin        
naker rel la naker tele r naker tel i naker tel isi naker rel lee naker rel koot naker rel lut naker rel tiin        
kiher rel kiher tele r kiher tel i kiher tel isi kiher rel lee kiher rel kööt kiher rel lyt kiher rel tiin        
kirjoitella kirjoittelen kirjoitteli kirjoittelisi kirjoitellee kirjoitellut kirjoiteltiin                                          
ol la ol e n ol i ol isi lienee ol koot ol lut ol tiin                        
rvailla ~ arvaella arvailen arvaili arvailisi arvaillee arvaillut arvailtiin                                          
mellako i da mellako i n ~ mellako itse n mellako i ~ mellako itsi mellako isi ~ mellako its isi mellako i nee mellako i koot mellako i nut mellako i tiin  
isännö i isännö i n ~ isännö itse n isännö i ~ isännö itsi isännö isi ~ isännö its isi isännö i nee isännö i kööt isännö i nyt isännö i tiin  
palki ta palki tse n palki ts i palki ts isi palki n nee palki t koot palki n nut palki t tiin          
merki merki tse n merki ts i merki ts isi merki n nee merki t kööt merki n nyt merki t tiin          
kudita kutian kutisi kutiaisi kudinnee kudinnut kudittiin                                          
juo s ta juo kse n juo ks i juo ks isi juo s see juo s koot juo s sut juo s tiin        
pie s pie kse n pie ks i pie ks isi pie s see pie s kööt pie s syt pie s tiin        
h e n k i k isi h nee h kööt h nyt h tiin        
karhe ta karhe ne n karhe n i karhe n isi karhe n nee karhe t koot karhe n nut karhe t tiin          
niuk e ta niuk kene n niuk ken i niuk ken isi niuk en nee niuk et koot niuk en nut niuk et tiin        
jyrk e jyrk kene n jyrk ken i jyrk ken isi jyrk en nee jyrk et kööt jyrk en nyt jyrk et tiin        
hap a ta hap pane n hap pan i hap pan isi hap an nee hap at koot hap an nut hap at tiin        
sup e ta sup pene n sup pen i sup pen isi sup en nee sup et koot sup en nut sup et tiin        
tylp e tylp pene n tylp pen i tylp pen isi tylp en nee tylp et pööt tylp en nyt tylp et tiin        
help o ta help pone n help pon i help pon isi help on nee help ot koot help on nut help ot tiin        
loit o ta loit tone n loit ton i loit ton isi loit on nee loit ot koot loit on nut loit ot tiin        
to e ta to kene n to ken i to ken isi to en nee to et koot to en nut to et tiin        
ky e ky kene n ky ken i ky ken isi ky en nee ky et pööt ky en nyt ky et tiin        
ul o ta ul kone n ul kon i ul kon isi ul on nee ul ot koot ul on nut ul ot tiin        
ka ve ta ka pene n ka pen i ka pen isi ka ven nee ka vet koot ka ven nut ka vet tiin        
leu do ta leu tone n leu ton i leu ton isi leu don nee leu dot koot leu don nut leu dot tiin        
pi de pi tene n pi ten i pi ten isi pi den nee pi det pööt pi den nyt pi det tiin        
täne n tän i tän isi dän nee dät pööt dän nyt dät tiin        
kiin ne kiin tene n kiin ten i kiin ten isi kiin nen nee kiin net pööt kiin nen nyt kiin net tiin        
jul je ta jul kene n jul ken i jul ken isi jul jen nee jul jet koot jul jen nut jul jet tiin        
il je il kene n il ken i il ken isi il jen nee il jet kööt il jen nyt il jet tiin        
arva ta arva a n arva s i arva isi arva n nee arva t koot arva n nut arva t tiin            
mork a ta mork kaa n mork kas i mork ka isi mork an nee mork at koot mork an nut mork at tiin        
siep a ta siep paa n siep pas i siep pa isi siep an nee siep at koot siep an nut siep at tiin        
välp ä välp pää n välp päs i välp isi välp än nee välp ät kööt välp än nyt välp ät tiin        
lunt a ta lunt taa n lunt tas i lunt ta isi lunt an nee lunt at koot lunt an nut lunt at tiin        
länt ä länt tää n länt täs i länt isi länt än nee länt ät kööt länt än nyt länt ät tiin        
li a ta li kaa n li kas i li ka isi li an nee li at koot li an nut li at tiin        
hyl ä hyl kää n hyl käs i hyl isi hyl än nee hyl ät kööt hyl än nyt hyl ät tiin        
kai va ta kai paa n kai pas i kai pa isi kai van nee kai vat koot kai van nut kai vat tiin        
le le pää n le päs i le isi le vän nee le vät kööt le vän nyt le vät tiin        
jah da ta jah taa n jah tas i jah ta isi jah dan nee jah dat koot jah dan nut jah dat tiin        
täh täh tää n täh täs i täh isi täh dän nee täh dät kööt täh dän nyt täh dät tiin        
von ga ta von kaa n von kas i von ka isi von gan nee von gat koot von gan nut von gat tiin        
vän vän pää n vän päs i vän isi vän gän nee vän gät kööt vän gän nyt vän gät tiin        
tem ma ta tem paa n tem pas i tem pa isi tem man nee tem mat koot tem man nut tem mat tiin        
mul la ta mul taa n mul tas i mul ta isi mul lan nee mul lat koot mul lan nut mul lat tiin        
suun na ta suun taa n suun tas i suun ta isi suun nan nee suun nat koot suun nan nut suun nat tiin        
ryn ryn tää n ryn täs i ryn isi ryn nän nee ryn nät kööt ryn nän nyt ryn nät tiin        
vir ra ta vir taa r vir tas i vir ta isi vir ran ree vir rat koot vir ran rut vir rat tiin        
hyl hyl kää n hyl käs i hyl isi hyl jän nee hyl jät kööt hyl jän nyt hyl jät tiin        
lob a ta lob baa n lob bas i lob ba isi lob an ee lob at koot lob an nut lob at tiin        
dig a ta dig gaa n dig gas i dig ga isi dig an ee dig at koot dig an nut dig at tiin        
saneerata saneeraan saneerasi saneeraisi saneerannee saneerannut saneerattiin                                          
palata palaan (~ palajan) palasi palaisi palannee palannut palattiin                                          
karhu ta karhu a n karhu si karhu a isi (~ karhu isi) karhu n nee karhu t koot karhu n nut karhu t tiin          
tähy tähy ä n tähy s i tähy ä isi (~ tähy isi) tähy n nee tähy t kööt tähy n nyt tähy t tiin        
poik e ta poik kea n poik kes i poik kea isi (~ poik keisi) poik en nee poik et koot poik en nut poik et tiin      
kaik o ta kaik koa n kaik kos i kaik koa isi (~ kaik koisi) kaik on nee kaik ot koot kaik on nut kaik ot tiin      
kouk u ta kouk kua n kouk kus i kouk kua isi (~ kouk kuisi) kouk un nee kouk ut koot kouk un nut kouk ut tiin      
up o ta up poa n up pos i up poa isi (~ up poisi) up on nee up ot koot up on nut up ot tiin      
pulp u ta pulp pua n pulp pus i pulp pua isi (~ pulp puisi) pulp un nee pulp ut koot pulp un nut pulp ut tiin      
luut u ta luut tua n luut tus i luut tua isi (~ luut tuisi) luut un nee luut ut koot luut un nut luut ut tiin      
no e ta no kea n no kes i no kea isi (~ no keisi) no en nee no et koot no en nut no et tiin      
ker e ker keä n ker kes i ker keä isi (~ ker keisi) ker en nee ker et kööt ker en nyt ker et tiin      
se o ta se koa n se kos i se koa isi (~ se koisi) se on nee se ot koot se on nut se ot tiin      
kor ve ta kor pea n kor pes i kor pea isi (~ kor peisi) kor ven nee kor vet koot kor ven nut kor vet tiin      
re ve re peä n re pes i re peä isi (~ re peisi) re ven nee re vet kööt re ven nyt re vet tiin      
kir vo ta kir poa n kir pos i kir poa isi (~ kir poisi) kir von nee kir vot koot kir von nut kir vot tiin      
ki vu ta ki pua n ki pus i ki pua isi (~ ki puisi) ki vun nee ki vut koot ki vun nut ki vut tiin      
to de ta to tea n to tes i to tea isi (~ to teisi) to den nee to det koot to den nut to det tiin      
vyyh de vyyh teä n vyyh tes i vyyh teä isi (~ vyyh teisi) vyyh den nee vyyh det kööt vyyh den nyt vyyh det tiin      
ka do ta ka toa n ka tos i ka toa isi (~ ka toisi) ka don nee ka dot koot ka don nut ka dot tiin      
lii du ta lii tua n lii tus i lii tua isi (~ lii tuisi) lii dun nee lii dut koot lii dun nut lii dut tiin      
tun ge ta tun kea n tun kes i tun kea isi (~ tun keisi) tun gen nee tun get koot tun gen nut tun get tiin      
än ge än keä n än kes i än keä isi (~ än keisi) än gen nee än get kööt än gen nyt än get tiin      
pin go ta pin koa n pin kos i pin koa isi (~ pin koisi) pin gon nee pin got koot pin gon nut pin got tiin      
kam me ta kam pea n kam pes i kam pea isi (~ kam peisi) kam men nee kam met koot kam men nut kam met tiin      
sam mo ta sam poa n sam pos i sam poa isi (~ sam poisi) sam mon nee sam mot koot sam mon nut sam mot tiin      
kum mu ta kum pua n kum pus i kum pua isi (~ kum puisi) kum mun nee kum mut koot kum mun nut kum mut tiin      
in no ta in toa n in tos i in toa isi (~ in toisi) in non nee in not koot in non nut in not tiin      
ir ro ta ir toa r ir tos i ir toa isi (~ ir toisi) ir ron ree ir rot koot ir ron rut ir rot tiir      
hal je ta hal kea n hal kes i hal kea isi (~ hal keisi) hal jen nee hal jet koot hal jen nut hal jet tiin      
il je il keä n il kes i il keä isi (~ il keisi) il jen nee il jet kööt il jen nyt il jet tiin      
katketa katkean (~ katkeen) katkesi katke(a)isi katkennee katkennut katkettiin                                          
juoruta juoruta juoruta juoru(a)isi juorunnee juorunnut juoruttiin                                          
siivota siivoan (~ siivoon) siivosi siivo(a)isi siivonnee siivonnut siivottiin                                          
lasso ta lasso a n lasso s i lasso a isi lasso n nee lasso t koot lasso n nut lasso t tiin          
myrsky myrsky ä n myrsky s i myrsky ä isi myrsky n nee myrsky t kööt myrsky n nyt myrsky t tiin          
ryöp y ryöp pyä n ryöp pys i ryöp pyä isi ryöp yn nee ryöp yt kööt ryöp yn nyt ryöp yt tiin        
peit o ta peit toa n peit tos i peit toa isi peit on nee peit ot koot peit on nut peit ot tiin        
ker i ker kiä n ker kis i ker kiä isi ker in nee ker it kööt ker in nyt ker it tiin        
muo do ta muo toa n muo tos i muo toa isi muo don nee muo dot koot muo don nut muo dot tiin        
läm mi läm piä n läm pis i läm piä isi läm min nee läm mit kööt läm min nyt läm mit tiin        
aal lo ta aal toa n aal tos i aal toa isi aal lon nee aal lot koot aal lon nut aal lot tiin        
hel li hel tiä n hel tis i hel tiä isi hel lin nee hel lit kööt hel lin nyt hel lit tiin        
selvitä selviän (~ selviin) selvisi selviäisi selvinnee selvinnyt selvittiin                                          
tai ta a tai da n tai s i tai ta isi tai ta nee ~ tai n nee tai ta nut ~ tai n nut tai det tiin (~ tai t tiin)  
tie ä tie n tie s i tie isi tie nee ~ tie n nee tie nyt ~ tie n nyt tie det tiin (~ tie t tiin)  
vipaj a a vipajan vipaj i vipaj a isi vipajanee vipajanut vipajettiin                                
heläj ä ä heläjän heläj i heläj ä isi heläjänee heläjänut heläjettiin                                
raika a raian raikoi raika isi raikanee raikanut raiettiin