Introduction

This document was automatically generated from the omorfi database. It describes some of the internal codes used in the database. Keys and values “stuff”, and the paradigms that define inflection patterns or so.

Stuff

Stuff are internal things, but they appear in database a lot, so you will want to know what they are if you are gonna modify database of affixes.

The stuff is typically used by the file format and/or analysis generators to either define analysis tags or decide whether or not to include the affected string into language model. The default renditions for a handful of omorfi tag formats are provided (only ones that have trivially0 mapped formatting are included.

NOUN

Noun

  • omor: [POS=NOUN]
  • ftb3: % N
  • apertium-fin: %<n%>
  • giella: %+N

ADJECTIVE

Adjective (comparable)

  • omor: [POS=ADJECTIVE]
  • ftb3: % A
  • apertium-fin: %<adj%>
  • giella: %+A

QUALIFIER

Qualifier (not comparable)

  • omor: [SUBCAT=QUALIFIER]
  • ftb3: % A
  • apertium-fin: %<adj%>
  • giella: %+A

VERB

Verb

  • omor: [POS=VERB]
  • ftb3: % V
  • apertium-fin: %<vblex%>
  • giella: %+V

ADVERB

Adverb

  • omor: [POS=ADVERB]
  • ftb3: % Adv
  • apertium-fin: %<adv%>
  • giella: %+Adv

INTERJECTION

Interjection

  • omor: [SUBCAT=INTERJECTION]
  • ftb3: % Interj
  • apertium-fin: %<ij%>
  • giella: %+Interj

PRONOUN

Pronoun

  • omor: [POS=PRONOUN]
  • ftb3: % Pron
  • apertium-fin: %<prn%>
  • giella: %+Pron

NUMERAL

Numeral

  • omor: [POS=NUMERAL]
  • ftb3: % Num
  • apertium-fin: %<num%>
  • giella: %+Num

ADPOSITION

Adposition

  • omor: [POS=ADPOSITION]
  • ftb3: % Adp% Po
  • apertium-fin: %<post%>
  • giella: %+Adp%+Po

PREPOSITION

Preposition

  • omor:
  • ftb3: % Adp% Pr
  • apertium-fin:
  • giella: %+Adp%+Pr

POSTPOSITION

Postposition

  • omor:
  • ftb3:
  • apertium-fin:
  • giella:

CONJUNCTION

Conjunction

  • omor: [SUBCAT=CONJUNCTION]
  • ftb3:
  • apertium-fin:
  • giella:

COORDINATING

Coordinating conjunction

  • omor: [CONJ=COORD]
  • ftb3: % CC
  • apertium-fin: %<cnjcoo%>
  • giella: %+CC

ADVERBIAL

Adverbial conjunction

  • omor: [CONJ=ADVERBIAL]
  • ftb3: % CS
  • apertium-fin: %<cnjadv%>
  • giella: %+CS

COMPARATIVE

Comparative conjunction

  • omor: [CONJ=COMPARATIVE]
  • ftb3: % CS
  • apertium-fin: %<cnjsub%>
  • giella: %+CS

ABBREVIATION

Abbreviation (non-inflecting, may end in full stop)

  • omor: [SUBCAT=ABBREVIATION]
  • ftb3: % Abbr
  • apertium-fin: %<abbr%>
  • giella: %+ABBR

ACRONYM

Acronym (inflects with colon)

  • omor: [POS=NOUN][SUBCAT=ABBREVIATION]
  • ftb3: % N% Abbr
  • apertium-fin: %<abbr%>
  • giella: %+ACR

PROPER

Proper noun

  • omor: [PROPER=PROPER]
  • ftb3: % Prop
  • apertium-fin: %<np%>
  • giella: %+Prop

CARDINAL

Cardinal

  • omor: [SUBCAT=CARD]
  • ftb3:
  • apertium-fin: %<card%>
  • giella:

ORDINAL

Ordinal

  • omor: [SUBCAT=ORD]
  • ftb3: % Ord
  • apertium-fin: %<ord%>
  • giella: %+Ord

DEMONSTRATIVE

Demonstrative

  • omor: [SUBCAT=DEMONSTRATIVE]
  • ftb3: % Dem
  • apertium-fin: %<dem%>
  • giella: %+Dem

QUANTOR

Quantifier (pronoun)

  • omor: [SUBCAT=QUANTOR]
  • ftb3: % Qnt
  • apertium-fin: %<qu%>
  • giella: %+Qnt

PERSONAL

Personal (pronoun)

  • omor: [SUBCAT=PERSONAL]
  • ftb3: % Pers
  • apertium-fin: %<pers%>
  • giella: %+Pers

INDEFINITE

Indefinite (pronoun)

  • omor:
  • ftb3: % Indef
  • apertium-fin: %<ind%>
  • giella: %+Indef

INTERROGATIVE

Interrogative

  • omor: [SUBCAT=INTERROGATIVE]
  • ftb3: % Interr
  • apertium-fin: %<itg%>
  • giella: %+Interr

REFLEXIVE

Reflexive (pronoun)

  • omor: [SUBCAT=REFLEXIVE]
  • ftb3: % Refl
  • apertium-fin: %<reflex%>
  • giella: %+Refl

RELATIVE

Relative

  • omor: [SUBCAT=RELATIVE]
  • ftb3: % Rel
  • apertium-fin: %<rel%>
  • giella: %+Rel

RECIPROCAL

Reciprocal

  • omor: [SUBCAT=RECIPROC]
  • ftb3:
  • apertium-fin: %<rec%>
  • giella:

PUNCTUATION

Punctuation

  • omor: [POS=PUNCTUATION]
  • ftb3: % Punct
  • apertium-fin:
  • giella: %+Punct

DASH

Dash

  • omor: [SUBCAT=DASH]
  • ftb3: % Dash
  • apertium-fin: %<guio%>
  • giella: %+Dash

SPACE

Space

  • omor: [SUBCAT=SPACE]
  • ftb3:
  • apertium-fin:
  • giella:

DECIMAL

Decimal digits

  • omor: [SUBCAT=DECIMAL]
  • ftb3:
  • apertium-fin:
  • giella:

CLAUSE-BOUNDARY

Clause final

  • omor: [BOUNDARY=CLAUSE]
  • ftb3:
  • apertium-fin:
  • giella:

SENTENCE-BOUNDARY

Sentence final

  • omor: [BOUNDARY=SENTENCE]
  • ftb3:
  • apertium-fin: %<sent%>
  • giella:

INITIAL-QUOTE

Left quotation mark

  • omor: [SUBCAT=QUOTATION][POSITION=INITIAL]
  • ftb3: % Quote
  • apertium-fin: %<lquot%>
  • giella: %+Quote

FINAL-QUOTE

Right quotation mark

  • omor: [SUBCAT=QUOTATION][POSITION=FINAL]
  • ftb3: % Quote
  • apertium-fin: %<rquot%>
  • giella: %+Quote

INITIAL-BRACKET

Left bracket

  • omor: [SUBCAT=BRACKET][POSITION=INITIAL]
  • ftb3:
  • apertium-fin: %<lpar%>
  • giella:

FINAL-BRACKET

Right bracket

  • omor: [SUBCAT=BRACKET][POSITION=FINAL]
  • ftb3:
  • apertium-fin: %<rpar%>
  • giella:

DIGIT

Digits

  • omor:
  • ftb3: % Digit
  • apertium-fin:
  • giella: %+Digit

ROMAN

Roman numerals

  • omor: [SUBCAT=ROMAN]
  • ftb3: % Roman
  • apertium-fin:
  • giella: %+Roman

PL1

First plural”

  • omor: [PERS=PL1]
  • ftb3: % Pl1
  • apertium-fin: %<p1%>
  • giella: %+Pl1

PL2

Secod plural

  • omor: [PERS=PL2]
  • ftb3: % Pl2
  • apertium-fin: %<p2%>
  • giella: %+Pl2

PL3

Third plural

  • omor: [PERS=PL3]
  • ftb3: % Pl3
  • apertium-fin: %<p3%>
  • giella: %+Pl3

SG1

First singular”

  • omor: [PERS=SG1]
  • ftb3: % Sg1
  • apertium-fin: %<p1%>
  • giella: %+Sg1

SG2

Second singular

  • omor: [PERS=SG2]
  • ftb3: % Sg2
  • apertium-fin: %<p2%>
  • giella: %+Sg2

SG3

Third singular

  • omor: [PERS=SG3]
  • ftb3: % Sg3
  • apertium-fin: %<p3%>
  • giella: %+Sg3

PE4

Passive

  • omor: [PERS=PE4]
  • ftb3: % Pe4
  • apertium-fin:
  • giella: %+Pe4

COMP

Comparative

  • omor: [CMP=CMP]
  • ftb3: % Comp
  • apertium-fin: %<com%>
  • giella: %+Comp

SUPERL

Superlative

  • omor: [CMP=SUP]
  • ftb3: % Superl
  • apertium-fin: %<sup%>
  • giella: %+Superl

UNSPECIFIED

Unclassified particle

  • omor:
  • ftb3: % Adv
  • apertium-fin: %<part%>
  • giella: %+Pcle

LEMMA-START

Left marker for lemma

  • omor: [WORD_ID=
  • ftb3:
  • apertium-fin:
  • giella:

Bc

Compound boundary for generated compounds

  • omor: [BOUNDARY=COMPOUND]
  • ftb3: #
  • apertium-fin: +
  • giella: #

.sent

Sentence ?

  • omor: [BOUNDARY=SENTENCE]
  • ftb3:
  • apertium-fin:
  • giella:

B-

Marker for co-ordinated compound hyphen

  • omor: [COMPOUND_FORM=OMIT]
  • ftb3: % TrunCo
  • apertium-fin: -
  • giella: %+Trunc

B→

Marker for left co-ordinated compound hyphen

  • omor: [POSITION=SUFFIX]
  • ftb3: TrunCo%
  • apertium-fin: -
  • giella: TruncSuffix%+

B←

Marker for right co-ordinated compound hyphen

  • omor: [POSITION=PREFIX]
  • ftb3: % TrunCo
  • apertium-fin: -
  • giella: %+TruncPrefix

Cma

Agent participle

  • omor: [PCP=AGENT]
  • ftb3: % AgPrc
  • apertium-fin: %<agent%>
  • giella: %+AgPrc

Cmaisilla

Fifth infinitive

  • omor:
  • ftb3: % Adv
  • apertium-fin:
  • giella: %+Der/maisilla

Cnut

Nut participle

  • omor: [PCP=NUT]
  • ftb3: % PrfPrc
  • apertium-fin: %<pp%>
  • giella: %+PrfPrc

Cva

Va participle

  • omor: [PCP=VA]
  • ftb3: % PrsPrc
  • apertium-fin: %<pprs%>
  • giella: %+PrsPrc

Cmaton

Negation participle

  • omor: [PCP=NEG]
  • ftb3: % NegPrc
  • apertium-fin: %<pneg%>
  • giella: %+NegPrc

Cpos

Positive comparison

  • omor:
  • ftb3: % Pos
  • apertium-fin: %<pos%>
  • giella: %+Pos

Ccmp

Comparative comparison

  • omor: [CMP=CMP]
  • ftb3: % Comp
  • apertium-fin: %<com%>
  • giella: %+Comp

Csup

Superlative comparison

  • omor: [CMP=SUP]
  • ftb3: % Superl
  • apertium-fin: %<sup%>
  • giella: %+Superl

Dmaisilla

Deverbal -mAisillA

  • omor: [INF=MAISILLA]
  • ftb3: % Inf5
  • apertium-fin: +maisilla%<adv%>%>
  • giella: %+Der/maisilla

Dminen

Deverbal -minen

  • omor: [DRV=MINEN]
  • ftb3: % N
  • apertium-fin: +minen%<n%>%>
  • giella: %+N

Dnut

Deverbal -nUt

  • omor: [DRV=NUT]
  • ftb3: % PrfPrc% Act
  • apertium-fin: +nut%<adj%>%>
  • giella: %+PrfPrc%+Act

Dtu

Deverbal -tU

  • omor: [DRV=TU]
  • ftb3: % PrfPrc% Pass
  • apertium-fin: +tu%<adj%>%>
  • giella: %+PrfPrc%+Pass

Dva

Deverbal -vA

  • omor: [DRV=VA]
  • ftb3: % PrsPrc% Act
  • apertium-fin: +va%<adj%>%>
  • giella: %+PrsPrc%+Act

Dtava

Deverbal -tAvA

  • omor: [DRV=TAVA]
  • ftb3: % PrsPrc% Pass
  • apertium-fin: +tava%<adj%>%>
  • giella: %+PrsPrc%+Pass

Dmaton

Deverbal mAtOn

  • omor: [DRV=MATON]
  • ftb3: % NegPrc
  • apertium-fin: +maton%<adj%>%>
  • giella: %+NegPrc

Duus

Derivation -UUs

  • omor: [DRV=UUS]
  • ftb3:
  • apertium-fin: +uus%<adj%>%>
  • giella: %+Der/uus

Dttaa

Derivation -ttAA

  • omor: [DRV=TTAA]
  • ftb3:
  • apertium-fin: +ttaa%<vblex%>%>
  • giella: %+Der/ttaa

Dtattaa

Derivation -tAttAA

  • omor: [DRV=TATTAA]
  • ftb3:
  • apertium-fin: +tattaa%<vblex%>%>
  • giella: %+Der/tattaa

Dtatuttaa

Derivation -tAtUttAA

  • omor: [DRV=TATUTTAA]
  • ftb3:
  • apertium-fin: +tatuttaa%<vblex%>%>
  • giella: %+Der/tatuttaa

Dma

Derivation -mA

  • omor: [DRV=MA]
  • ftb3: % AgPrc
  • apertium-fin: +ma%<n%>%>
  • giella: %+AgPrc

Dinen

Derivation -inen

  • omor: [DRV=INEN]
  • ftb3:
  • apertium-fin: +inen%<n%>%>
  • giella: %+Der/inint

Dja

Derivation -jA

  • omor: [DRV=JA]
  • ftb3:
  • apertium-fin: +ja%<n%>%>
  • giella: %+Der/ja

Dmpi

Derivation -mpi

  • omor:
  • ftb3:
  • apertium-fin: +mpi%<adj%>%>
  • giella: %+Comp

Din

Derivation -in

  • omor:
  • ftb3:
  • apertium-fin: +in%<n%>%>
  • giella: %+Superl

Ds

Derivaiton -s

  • omor: [DRV=S]
  • ftb3:
  • apertium-fin:
  • giella: %+Cmp

Du

Derivation -u

  • omor: [DRV=U]
  • ftb3:
  • apertium-fin: +u%<n%>%>
  • giella: %+Der/u

Dsti

Derivation -sti

  • omor: [DRV=STI]
  • ftb3:
  • apertium-fin: +sti%<adv%>%>
  • giella: %+Der/sti

FTB3man

Manner adverbial (analysis for legacy support)

  • omor:
  • ftb3: % Man
  • apertium-fin:
  • giella: %+Man

Ia

A infinitive

  • omor: [INF=A]
  • ftb3: % Inf1
  • apertium-fin: %<infa%>
  • giella: %+Inf1

Ie

E infinitive

  • omor: [INF=E]
  • ftb3: % Inf2
  • apertium-fin: %<infe%>
  • giella: %+Inf2

Ima

mA infinitive

  • omor: [INF=MA]
  • ftb3: % Inf3
  • apertium-fin: %<infma%>
  • giella: %+Inf3

Iminen

Fourth infinitive

  • omor: [INF=MINEN]
  • ftb3: % N
  • apertium-fin: %<infminen%>
  • giella: %+N

Ncon

Conneg verb form (in negative constructions)

  • omor: [NEG=CON]
  • ftb3: % ConNeg
  • apertium-fin: %<conneg%>
  • giella: %+ConNeg

Nneg

Negation verb

  • omor: [SUBCAT=NEG]
  • ftb3: % Neg
  • apertium-fin: %<neg%>
  • giella: %+Neg

Npl

Plural”

  • omor: [NUM=PL]
  • ftb3: % Pl
  • apertium-fin: %<pl%>
  • giella: %+Pl

Nsg

Singular”

  • omor: [NUM=SG]
  • ftb3: % Sg
  • apertium-fin: %<sg%>
  • giella: %+Sg

N??

Number to be determined

  • omor:
  • ftb3: % Sg
  • apertium-fin: %<ND%>
  • giella: %+Sg

Osg1

First person singular possessive

  • omor: [POSS=SG1]
  • ftb3: % PxSg1
  • apertium-fin: %<pxsg1%>
  • giella: %+PxSg1

Osg2

Second person singular possessive

  • omor: [POSS=SG2]
  • ftb3: % PxSg2
  • apertium-fin: %<pxsg2%>
  • giella: %+PxSg2

Osg3

Third person singular possessive

  • omor:
  • ftb3:
  • apertium-fin:
  • giella:

O3

Third person ambiguous possessive

  • omor: [POSS=3]
  • ftb3: % Px3
  • apertium-fin: %<pxsp3%>
  • giella: %+Px3

Opl1

First person plural possessive

  • omor: [POSS=PL1]
  • ftb3: % PxPl1
  • apertium-fin: %<pxpl1%>
  • giella: %+PxPl1

Opl2

Second person plural possessive

  • omor: [POSS=PL2]
  • ftb3: % PxPl2
  • apertium-fin: %<pxpl2%>
  • giella: %+PxPl2

Opl3

Third person plural possessive

  • omor:
  • ftb3:
  • apertium-fin:
  • giella:

Ppl1

First person plural actor

  • omor: [PERS=PL1]
  • ftb3: % Pl1
  • apertium-fin: %<p1%>%<pl%>
  • giella: %+Pl1

Ppl2

Second person plural actor

  • omor: [PERS=PL2]
  • ftb3: % Pl2
  • apertium-fin: %<p2%>%<pl%>
  • giella: %+Pl2

Ppl3

Third person plural actor

  • omor: [PERS=PL3]
  • ftb3: % Pl3
  • apertium-fin: %<p3%>%<pl%>
  • giella: %+Pl3

Psg1

First person singular actor”

  • omor: [PERS=SG1]
  • ftb3: % Sg1
  • apertium-fin: %<p1%>%<sg%>
  • giella: %+Sg1

Psg2

Second person singular actor

  • omor: [PERS=SG2]
  • ftb3: % Sg2
  • apertium-fin: %<p2%>%<sg%>
  • giella: %+Sg2

Psg3

Third person singular actor

  • omor: [PERS=SG3]
  • ftb3: % Sg3
  • apertium-fin: %<p3%>%<sg%>
  • giella: %+Sg3

Ppe4

Passive”

  • omor: [PERS=PE4]
  • ftb3: % Pe4
  • apertium-fin: %<impers%>
  • giella: %+Pe4

Qka

Focus clitic particle -kA

  • omor: [CLIT=KA]
  • ftb3: % Foc%_kA
  • apertium-fin: +ka%<enc%>
  • giella: %+Foc%_kA

Qs

Focus clitic particle -s

  • omor: [CLIT=S]
  • ftb3: % Foc%_s
  • apertium-fin: +s%<enc%>
  • giella: %+Foc%_s

Qpa

Focus clitic particle -pA

  • omor: [CLIT=PA]
  • ftb3: % Foc%_pA
  • apertium-fin: +pa%<enc%>
  • giella: %+Foc%_pA

Qko

Focus clitic particle -kO (question)

  • omor: [CLIT=KO]
  • ftb3: % Foc%_kO
  • apertium-fin: +ko%<qst%>
  • giella: %+Foc%_kO

Qkin

Focus clitic particle -kin

  • omor: [CLIT=KIN]
  • ftb3: % Foc%_kin
  • apertium-fin: +kin%<enc%>
  • giella: %+Foc%_kin

Qkaan

Focus clitic particle -kAAn

  • omor: [CLIT=KAAN]
  • ftb3: % Foc%_kAAn
  • apertium-fin: +kaan%<enc%>
  • giella: %+Foc%_kAAn

Qhan

Focus clitic particle -hAn

  • omor: [CLIT=HAN]
  • ftb3: % Foc%_hAn
  • apertium-fin: +han%<enc%>
  • giella: %+Foc%_hAn

Tcond

Conditional

  • omor: [MOOD=COND]
  • ftb3: % Cond
  • apertium-fin: %<cond%>
  • giella: %+Cond

Timp

Impertative”

  • omor: [MOOD=IMPV]
  • ftb3: % Impv
  • apertium-fin: %<imp%>
  • giella: %+Impv

Tpast

Indicative past

  • omor: [MOOD=INDV][TENSE=PAST]
  • ftb3: % Pst
  • apertium-fin: %<past%>
  • giella: %+Pst

Tpot

Potential”

  • omor: [MOOD=POTN]
  • ftb3: % Pot
  • apertium-fin: %<pot%>
  • giella: %+Pot

Tpres

Indicative Present

  • omor: [MOOD=INDV][TENSE=PRESENT]
  • ftb3: % Prs
  • apertium-fin: %<pri%>
  • giella: %+Prs

Topt

Optative

  • omor: [MOOD=OPT]
  • ftb3: % Opt
  • apertium-fin:
  • giella: %+Opt

Uarch

Archaic

  • omor: [STYLE=ARCHAIC]
  • ftb3:
  • apertium-fin: %<use_archaic%>
  • giella:

Udial

Dialect general

  • omor: [STYLE=DIALECTAL]
  • ftb3:
  • apertium-fin: %<use_nonstd%>
  • giella: %+Dial

Urare

Rare

  • omor: [STYLE=RARE]
  • ftb3:
  • apertium-fin:
  • giella: %+Use/Marg

Unonstd

Non-standard

  • omor: [STYLE=NONSTANDARD]
  • ftb3:
  • apertium-fin: %<use_nonstd%>
  • giella: %+Err/Orth

Vact

Active

  • omor: [VOICE=ACT]
  • ftb3: % Act
  • apertium-fin: %<actv%>
  • giella: %+Act

Vpss

Passive

  • omor: [VOICE=PSS]
  • ftb3: % Pass
  • apertium-fin: %<pasv%>
  • giella: %+Pass

Xabe

Abessive

  • omor: [CASE=ABE]
  • ftb3: % Abe
  • apertium-fin: %<abe%>
  • giella: %+Abe

Xabl

Ablative

  • omor: [CASE=ABL]
  • ftb3: % Abl
  • apertium-fin: %<abl%>
  • giella: %+Abl

Xade

Adessive

  • omor: [CASE=ADE]
  • ftb3: % Ade
  • apertium-fin: %<ade%>
  • giella: %+Ade

Xall

Allative

  • omor: [CASE=ALL]
  • ftb3: % All
  • apertium-fin: %<all%>
  • giella: %+All

Xcom

Comitative

  • omor: [CASE=COM]
  • ftb3: % Com
  • apertium-fin: %<com%>
  • giella: %+Com

Xela

Elative

  • omor: [CASE=ELA]
  • ftb3: % Ela
  • apertium-fin: %<ela%>
  • giella: %+Ela

Xess

Essive

  • omor: [CASE=ESS]
  • ftb3: % Ess
  • apertium-fin: %<ess%>
  • giella: %+Ess

Xgen

Genitive

  • omor: [CASE=GEN]
  • ftb3: % Gen
  • apertium-fin: %<gen%>
  • giella: %+Gen

Xill

Illative”

  • omor: [CASE=ILL]
  • ftb3: % Ill
  • apertium-fin: %<ill%>
  • giella: %+Ill

Xine

Inessive

  • omor: [CASE=INE]
  • ftb3: % Ine
  • apertium-fin: %<ine%>
  • giella: %+Ine

Xins

Instructive

  • omor: [CASE=INS]
  • ftb3: % Ins
  • apertium-fin: %<ins%>
  • giella: %+Ins

Xnom

Nominative

  • omor: [CASE=NOM]
  • ftb3: % Nom
  • apertium-fin: %<nom%>
  • giella: %+Nom

Xpar

Partitive”

  • omor: [CASE=PAR]
  • ftb3: % Par
  • apertium-fin: %<par%>
  • giella: %+Par

Xtra

Transtlative”

  • omor: [CASE=TRA]
  • ftb3: % Tra
  • apertium-fin: %<tra%>
  • giella: %+Tra

Xlat

Lative

  • omor: [CASE=LAT]
  • ftb3: % Lat
  • apertium-fin: %<lat%>
  • giella: %+Lat

Xacc

Accusative

  • omor: [CASE=ACC]
  • ftb3: % Acc
  • apertium-fin: %<acc%>
  • giella: %+Acc

X???

Case to be determined

  • omor:
  • ftb3: % Nom
  • apertium-fin:
  • giella: %+Nom

Paradigms

Root

The start of the dictionary

ACRONYM

Acronyms are shortenings that inflect.

ADJECTIVE

Adjectives are words that are inflected like nouns plus comparisons.

A_TUMMAHKO

The words in this class ending in o belong here, the old dictionaries use class ¹. This class includes back vowel moderative derivations. N.B. the comparative derivation of moderatives is semantically awkward, but morphologically plausible.

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_VALKAISTU

The stems ending in u are in class described here, and in old dictionaries the class is ¹. Common part of this class is formed by nut participle passive’s back vowel versions after s stem verbs

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_HÄPÄISTY

The stems ending in y are in class described here, and in old dictionaries the class is ¹. Common part of this class is formed by nut participle passive’s front vowel versions after s stem verbs

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_HÖLÖ

The words in this class ending in ö belong to described here, the old dictionaries use class ¹. This class includes front vowel moderative derivations.

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_TOOPE

The new words with e stem have same allomorph selection as old short unchanging bisyllabic u, y, o and ö stems, and no stem-internal variation. The classification for the back vowel variant of this class is described here, and old dictionaries used the class ⁸. They also have slightly greater probability for archaic form of plural genitive

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 8
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_BEIGE

The front variation of unchanging e stems is class described here, and in old dictionaries ⁸.

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 8
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_KOHELO

The o final trisyllabic stems are in class described here, and the old dictionaries used ².

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 2
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_LÖPERÖ

And the trisyllabic ö stem is classified described here.

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 2
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_AUTIO

The class for o final long vowel stems is described here, and old old dictionaries used ³.

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 3
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_RIIVIÖ

The front voweled stems with ö after vowels go to class described here, and used the old dictionary class ³.

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 3
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_KOLKKO

The quantitative k gradations with o bisyllabic o stem use class described here, and old dictionaries use classes ¹⁻A and ¹⁻D.

  • kotus_av: A
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_VIRKKU

The quantitative k gradations with u bisyllabic o stem use class described here, and old dictionaries use classes ¹⁻A and ¹⁻D.

  • kotus_av: A
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_SÄIKKY

The quantitative k gradations with y bisyllabic o stem use class described here, and old dictionaries use classes ¹⁻A and ¹⁻D.

  • kotus_av: A
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_KÖKKÖ

The quantitative k gradations with o bisyllabic ö stem use class described here, and old dictionaries use classes ¹⁻A and ¹⁻D.

  • kotus_av: A
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_SUIPPO

The quantitative gradation of p before o is in class described here and old dictionaries would use ¹⁻B.

  • kotus_av: B
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_IKÄLOPPU

The quantitative gradation of p before u is in class described here and old dictionaries would use ¹⁻B. It is only a nominal compound based adjective that ends in u and has p ~ 0 gradation here:

  • kotus_av: B
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_LÖRPPÖ

The quantitative gradation of p before ö is in class described here and old dictionaries would use ¹⁻B.

  • kotus_av: B
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_VELTTO

The quantitative gradation of t before o is in class described here, which was ¹⁻C in the dictionary.

  • kotus_av: C
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_VIMMATTU

The quantitative gradation of t before u is in class described here, which was ¹⁻C in the dictionary. The u stems with quantitative t gradation are commonest with nut participle passive derivation’s back form (-ttu).

  • kotus_av: C
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_YLENNETTY

The quantitative gradation of t before y is in class described here, which was ¹⁻C in the dictionary. The u stems with quantitative t gradation are commonest with nut participle passive derivation’s front (-tty).

  • kotus_av: C
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_KYYTTÖ

The quantitative gradation of t before y is in class described here, which was ¹⁻C in the dictionary.

  • kotus_av: C
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_LAKO

The class for o final bisyllabic stems with optional ’ is described here, this is a subset of dictionary class ¹⁻D.

  • kotus_av: D
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_KELPO

The qualitative gradation of p between vowels in o stems goes to v, the class for this is described here, the dictionary class for this is ¹⁻E.

  • kotus_av: E
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_MIETO

The gradation of t ~ d after o is in class described here, the dictionary class for this is ¹⁻F.

  • kotus_av: F
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_VIIPALOITU

The gradation of t ~ d after u is in class described here, the dictionary class for this is ¹⁻F. The commonest t ~ d variation in u stems comes from nut participle’s passive’s back form (-tu).

  • kotus_av: F
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_YKSILÖITY

The gradation of t ~ d after u is in class described here, the dictionary class for this is ¹⁻F. The commonest t ~ d variation in u stems comes from nut participle’s passive’s front form (-ty).

  • kotus_av: F
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_LENKO

The adjectives with -nko stem belong to class described here, and the dictionary class was ¹⁻G.

  • kotus_av: G
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_MELTO

The quantitative gradation of t after l in o stems is in class described here, which corresponds to dictionary class ¹⁻I.

  • kotus_av: I
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_PARANNELTU

The quantitative gradation of t after l in o stems is in class described here, which corresponds to dictionary class ¹⁻I. The common u stem after l is in nut participles passive (-tu):

  • kotus_av: I
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_VÄHÄTELTY

The quantitative gradation of t after l in o stems is in class described here, which corresponds to dictionary class ¹⁻I. As with y and t:

  • kotus_av: I
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_VENTO

The quantitative gradation of t after n in o stems is in class described here, which corresponds to dictionary class ¹⁻J.

  • kotus_av: J
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_PANTU

The quantitative gradation of t after n in u stems is in class described here, which corresponds to dictionary class ¹⁻I. The common u stem after n is in nut participle’s passive’s back form (-tu):

  • kotus_av: J
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_MENTY

The quantitative gradation of t after n in y stems is in class described here, which corresponds to dictionary class ¹⁻I. The common u stem after n is in nut participle’s passive’s front form (-ty)

A_MARTO

The quantitative gradation of t after r in o stems is in class described here, which corresponds to dictionary class ¹⁻J.

  • kotus_av: K
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_PURTU

The quantitative gradation of t after r in u stems is in class described here, which corresponds to dictionary class ¹⁻J. The common u stem after r is in nut participle’s passive’s back form (-tu):

A_PIERTY

The quantitative gradation of t after r in y stems is in class described here, which corresponds to dictionary class ¹⁻J. The common u stem after r is in nut participle’s passive’s front fomr (-ty)

A_HUPAKKO

The class for trisyllabic -kko stems is described here, the corresponding dictionary class is ⁴⁻D.

  • kotus_av: A
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 4
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_ABNORMI

The i finals with back vowel harmony go to class described here, where old dictionary classification was ⁵.

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 5
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_STYDI

The i finals with front vowel harmony go to class described here, where old dictionary classification was ⁵.

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 5
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_OPAAKKI

Stems with quantitative k gradation, i final and back harmony are in class described here and dictionary class ⁵⁻A or ⁵⁻D.

  • kotus_av: A
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 5
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_PINKKI

Stems with quantitative k gradation, i final and front harmony are in class described here and dictionary class ⁵⁻A or ⁵⁻D. There’s no back vowel version of the bisyllabic gradating -ppi form.

  • kotus_av: A
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 5
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_SIPPI

Stems with quantitative p gradation, i final and front harmony are in class described here and dictionary class ⁵⁻B.

  • kotus_av: B
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 5
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_HURTTI

Stems with quantitative t gradation, i final and back harmony are in class described here and dictionary class ⁵⁻C.

  • kotus_av: C
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 5
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_VÄÄRTTI

Stems with quantitative t gradation, i final and front harmony are in class described here and dictionary class ⁵⁻C. There are no bisyllabic adjectives ending in vowel and gradating -pi.

  • kotus_av: C
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 5
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_TUHTI

Stems with t ~ d gradation, i final and back harmony are in class described here and dictionary class ⁵⁻F.

  • kotus_av: F
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 5
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_REHTI

Stems with t ~ d gradation, i final and front harmony are in class described here and dictionary class ⁵⁻F. There are no adjectives with i stems with other gradations.

  • kotus_av: F
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 5
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_ABNORMAALI

The i stems with trisyllabic allomorph sets have class described here, and dictionary class of ⁶.

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 6
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_ÖYKKÄRI

The i stems with trisyllabic allomorph sets have class described here, and dictionary class of ⁶. There are no adjectives acting like nouns where i-final nominatives have singular e stems.

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 6
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_AAVA

Bisyllabic a stems with e comparative and j plurals are in class described here, and dictionary class ⁹.

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 9
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

A_TARKKA

The ka stem with e comparative and j plurals is described here, and the dictionary class is ⁹-A or ⁹⁻D.

  • kotus_av: D
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 9
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

A_MATTA

The ta stem with j plurals is described here, and the dictionary class is ⁹-C.

  • kotus_av: C
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 9
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

A_HALPA

The pa : va stem with e comparative and j plurals is described here, and the dictionary class is ⁹⁻E.

  • kotus_av: E
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 9
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

A_EHTA

The ta : da stem with a comparative and j plurals is described here, and the dictionary class is ⁹⁻F. None with k:g gradation.

  • kotus_av: F
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 9
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

A_RAMPA

The pa : ma stem with e comparative and j plurals is described here, and the dictionary class is ⁹⁻H.

  • kotus_av: H
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 9
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

A_VIHANTA

The ta : na stem with a comparative and j plurals is described here, and the dictionary class is ⁹⁻J.

  • kotus_av: J
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 9
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

A_AALTOILEVA

The a : 0 stem is in class described here and the old dictionary used ¹⁰ as the paradigm class.

A_TYÖLLISTETTÄVÄ

The ä : 0 stem is in class described here and the old dictionary used ¹⁰ as the paradigm class.

A_RUMA

For a:e comparatives in a:0 class use described here. No dictionary classification or ~¹⁰,

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

A_TYHMÄ

For ä:e comparatives in a:0 class use described here. No dictionary classification or ~¹⁰,

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: ä
  • grade_dir: weaken

A_HOIKKA

  • kotus_av: A
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

A_MYKKÄ

  • kotus_av: D
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: ä
  • grade_dir: weaken

A_POPPA

  • kotus_av: B
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

A_HÖMPPÄ

The quantitative k and t gradations are not found for adjectives with this a stem.

  • kotus_av: B
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: ä
  • grade_dir: weaken

A_VOIPA

  • kotus_av: E
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

A_KÄYPÄ

  • kotus_av: E
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: ä
  • grade_dir: weaken

A_MÄTÄ

  • kotus_av: F
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: ä
  • grade_dir: weaken

A_SANKA

  • kotus_av: G
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 9
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

A_VÄNKÄ

  • kotus_av: G
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: ä
  • grade_dir: weaken

A_KULTA

  • kotus_av: I
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

A_LÄNTÄ

  • kotus_av: J
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: ä
  • grade_dir: weaken

A_TURTA

  • kotus_av: K
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

A_HAPERA

Certain trisyllabic or longer a stems allow a lot of allomorphs and both a : o : 0 variations:

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 11
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

A_HÖPPÄNÄ

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 12
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: ä
  • grade_dir: weaken

A_HARMAJA

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 12
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

A_LATUSKA

Certain trisyllabic or longer a stems allow a lot of allomorphs and both a : o : 0 variations:

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 13
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

A_HAILAKKA

The a : o stem variation combines with trisyllabic class of special illatives

  • kotus_av: A
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 14
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

A_RÄVÄKKÄ

  • kotus_av: A
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 14
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: ä
  • grade_dir: weaken

A_POHATTA

A-final words with long vowels and syllable boundary

  • kotus_av: C
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 14
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

A_AINOA

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 15
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

A_KORKEA

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 15
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

A_JÄREÄ

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 15
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: ä
  • grade_dir: weaken

A_AIEMPI

  • kotus_av: H
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 16
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_LÄHEMPI

  • kotus_av: H
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 16
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_VAPAA

There are no other bisyllabic long vowel stems in adjectives

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 17
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

A_PEEAA

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 18
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

A_MUU

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 18
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: u
  • grade_dir: weaken

A_SYYPÄÄ

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 18
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: ä
  • grade_dir: weaken

A_GAY

Some loan words inflect irregularly, either more along the written form or the pronunciation. There are not many direct adjective loans in general.

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 21
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_SUURI

Dictionary class 24~26 back

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 26
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_PIENI

Dictionary class 24~26 front

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 26
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_UUSI

Dictionary class 27 back

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 27
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_TÄYSI

Dictionary class 27 front

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 27
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

A_TYVEN

Dictionary class 32

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 32
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

A_AVOIN

Dictionary class 33

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 33
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

A_ALASTON

Dictionary class 34 back

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 34
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

A_VIATON

Dictionary class 34 0~t back

  • kotus_av: C
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 34
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

A_KYVYTÖN

Dictionary class 34 0~t front

  • kotus_av: C
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 34
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

A_HAPAN

This one word, hapan, also takes the same variation as normative variant. The expected e variant is not normative, but used. Dictionary class 34 0~p back

  • kotus_av: B
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 33
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

A_LÄMMIN

Dictionary class 34 m~p front

  • kotus_av: H
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 35
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

A_PAHIN

Dictionary class 35 back

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 36
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

A_SISIN

Dictionary class 35 front

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 36
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

A_VASEN

Dictionary class 36

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 37
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

A_AAKKOSELLINEN

Dictionary class 38 back

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 38
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

A_KYLMÄJÄRKINEN

Dictionary class 38 front

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 38
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

A_SYMPPIS

Dictionary class 39

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 39
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

A_LÄHTEISYYS

Dictionary class 40

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 40
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

A_AUTUAS

Dictionary class 41 as

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

A_VALMIS

Dictionary class 41 is

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

A_TYÖLÄS

Dictionary class 41 äs

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

A_VOIMAKAS

Dictionary class 41 kas

  • kotus_av: A
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

A_TYYLIKÄS

Dictionary class 41 käs

  • kotus_av: A
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

A_REIPAS

Dictionary class 41 pas

  • kotus_av: B
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

A_RIETAS

Dictionary class 41 tas

  • kotus_av: C
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

A_RAITIS

Dictionary class 41 tis

  • kotus_av: C
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

A_HIDAS

Dictionary class 41 das

  • kotus_av: F
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

A_HARRAS

Dictionary class 41 ras

  • kotus_av: K
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

A_OHUT

Dictionary class 43 back

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 43
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

A_EHYT

Dictionary class 43 front

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 43
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

A_KULUNUT

Dictionary class 47 back

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 47
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: u
  • grade_dir: strengthen

A_ÄLLISTYNYT

Dictionary class 47 front

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 47
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: y
  • grade_dir: strengthen

A_AHNE

Dictionary class 48 back

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 48
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

A_TERVE

Dictionary class 48 front

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 48
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

A_KADE

Dictionary class 48 d~t back

  • kotus_av: F
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 48
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

A_HELLE

Dictionary class 48 l~t back

  • kotus_av: I
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 48
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

A_PITKÄ

Adjective pitkä

  • kotus_av: None
  • pos: ADJECTIVE
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1010
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: ä
  • grade_dir: weaken

A_LEUATTOMAT

Adjectives aren’t typically plural words, but there are some in the dictionaries.

DIGITS

Digits are constructed as several cyclic structures: integers, decimals or roman numerals. Zero alone works quite differently

DIGITS_INT_LOOP

Integers can be constructed from any number of digits, ending in 1-9, followed by any number of 0’s. Initial 0’s are rare, but not totally unexpected

DIGITS_ILLIARD_LOOP

The digit strings that end in 10 to 12 + 6n 0’s are inflected alike

DIGITS_ILLION_LOOP

The digit strings that end in 6 to 9 + 6n 0’s are inflected alike

DIGITS_DECIMAL_LOOP

Decimal digit strings start with any number of digits 0 to 9, followed by decimal separator comma. The decimal dot may be allowed as substandard variant.

DIGITS_DECIMAL_LOOP_FINAL

The decimal digit strings end in any number of digits 0 to 9, inflected along the last part.

DIGITS_DECIMAL_LOOP_FINAL_SUB

The decimal digit strings with dot may be allowed as sub-standard option with respective analysis.

DIGITS_ROMANS

Roman numerals are composed the symbols M, D, C, L, X, V, I in ascending scale and some combinations, they denote ordinal numbers and inflect like ones.

DIGITS_ROMANS_THOUSANDS

Thousands can be followed by any of other parts

DIGITS_ROMANS_HUNDREDS

Hundreds can be followed by anything but thousands:

DIGITS_ROMANS_TENS

Tens can be followed by ones:

DIGITS_ROMANS_ONES

Ones come alone

INTERJECTION

Interjections are mainly parts of spoken language that are minimal turns in dialogue, curses, onomatopoeia and such.

NOUN

Noun is the part-of-speech for words which require declination in number and case.

N_TALO

The most basic noun stem does not have any stem internal variation and uses few commonest allomorphs. The words in this class are either bisyllabic or have one of common derivational suffixes: sto, …. The nouns in this class end in o, u, y or ö, which determines their illative suffix and therefore exact classification:

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_ASU

The stems ending in u are also without variationm and the bisyllabic ones have the same simple allomorph pattern: Dictionary class 1u

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: u
  • grade_dir: weaken

N_KÄRRY

Dictionary class 1y

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_MÖMMÖ

Dictionary class 1ö

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_UKKO

Dictionary class 1ko

  • kotus_av: A
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_TIKKU

Dictionary class 1ku

  • kotus_av: A
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_MYRKKY

Dictionary class 1ky

  • kotus_av: A
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_YÖKKÖ

Dictionary class 1kö

  • kotus_av: A
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_HAPPO

Dictionary class 1po

  • kotus_av: B
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_LIPPU

Dictionary class 1pu

  • kotus_av: B
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_RYYPPY

Dictionary class 1py

  • kotus_av: B
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_TÖRPPÖ

Dictionary class 1pö

  • kotus_av: B
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_HIRTTO

Dictionary class 1to

  • kotus_av: C
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_TORTTU

Dictionary class 1tu

  • kotus_av: C
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_PYTTY

Dictionary class 1ty

  • kotus_av: C
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_PÖNTTÖ

Dictionary class 1tö

  • kotus_av: C
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_TEKO

Between two vowels, the weak grade of k is optionally an apostrophe instead. For k that is not optionally ’, for example when it is after a consonant other than s, the variation is k ~ 0 instead (e.g. N_UKKO). Dictionary class 1ko

  • kotus_av: D
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_MAKU

Dictionary class 1ku

  • kotus_av: D
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_NÄKY

Dictionary class 1ky

  • kotus_av: D
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_NÄKÖ

Dictionary class 1kö

  • kotus_av: D
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_RUOKO

Between three vowels where k is surrounded by same vowels the k becomes obligatorily ’. When the vowels are different, it becomes optionally ’ (as in N_TEKO), and after consonant other than s it is k ~ 0 (as in N_UKKO). Dictionary class 1ko

  • kotus_av: D
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_LIUKU

Dictionary class 1ko Other gradations can be more easily caught from the preceding context.

  • kotus_av: D
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_HEPO

Dictionary class 1po

  • kotus_av: E
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_APU

Dictionary class 1pu

  • kotus_av: E
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_KÄPY

Dictionary class 1py

  • kotus_av: E
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_LÖPÖ

Dictionary class 1pö

  • kotus_av: E
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_VETO

Dictionary class 1to

  • kotus_av: F
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_KUITU

Dictionary class 1to

  • kotus_av: F
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_VETY

Dictionary class 1ty

  • kotus_av: F
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_HÄÄTÖ

Dictionary class 1tö

  • kotus_av: F
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_RUNKO

Dictionary class 1nko

  • kotus_av: G
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_VINKU

Dictionary class 1nku

  • kotus_av: G
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_SÄNKY

Dictionary class 1nky

  • kotus_av: G
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_YLÄNKÖ

Dictionary class 1nkö

  • kotus_av: G
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_SAMPO

Dictionary class 1mpo

  • kotus_av: H
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_RUMPU

Dictionary class 1mpu

  • kotus_av: H
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_LÄMPÖ

Dictionary class 1mpö

  • kotus_av: H
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_KIELTO

Dictionary class 1lto

  • kotus_av: I
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_HUOLITELTU

Dictionary class 1ltu

  • kotus_av: I
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_EPÄILTY

Dictionary class 1lty

  • kotus_av: I
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_SISÄLTÖ

Dictionary class 1ltö

  • kotus_av: I
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_TUNTO

Dictionary class 1nto

  • kotus_av: J
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_LINTU

Dictionary class 1ntu

  • kotus_av: J
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_MÄNTY

Dictionary class 1nty

  • kotus_av: J
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_KÄÄNTÖ

Dictionary class 1ntö

  • kotus_av: J
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_SIIRTO

Dictionary class 1rto

  • kotus_av: K
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_LUKU

Dictionary class 1cuku

  • kotus_av: M
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_KYKY

Dictionary class 1cyky

  • kotus_av: M
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_RUIPELO

Dictionary class 2o

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 2
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_SEIKKAILU

Dictionary class 2u

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 2
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_VEHKEILY

Dictionary class 2y

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 2
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_JÄÄTELÖ

Dictionary class 2ö

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 2
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_TUOMIO

The words with stem vowel o, u, y, ö preceded by vowels still have no more stem variation than other cases, but give yet another pattern of allomorphs for plural partitives and genitives Dictionary class 3o There’s plenty of imaginable non-standard allomorph forms after long vowels

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 3
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_HÄIRIÖ

Dictionary class 3ö

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 3
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_ZOMBIE

Similar inflection exists in limited amounts in new loan words that are written as pronounced (thus taking no stem variation but still ending with long vowels with a syllable boundary) Dictionary class 3eta

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 3
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_BERNIE

This class includes a set of new proper nouns that get nativised a bit Dictionary class 3etä

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 3
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_LEPAKKO

Dictionary class 4 kko

  • kotus_av: A
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 4
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_YKSIKKÖ

Dictionary class 4 kkö

  • kotus_av: A
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 4
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_RUUVI

Dictionary class 5 back

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 5
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_TYYLI

Dictionary class 5 front

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 5
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_LOKKI

Dictionary class 5 back k~0

  • kotus_av: A
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 5
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_HÄKKI

Dictionary class 5 front k~0

  • kotus_av: D
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 5
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_KUPPI

Dictionary class 5 back p~0

  • kotus_av: B
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 5
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_TYYPPI

Dictionary class 5 front p~0

  • kotus_av: B
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 5
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_PORTTI

Dictionary class 5 back t~0

N_SKEITTI

Dictionary class 5 front t~0

  • kotus_av: C
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 5
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_LAKI

Dictionary class 5 back k~’~0

  • kotus_av: D
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 5
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_HUPI

Dictionary class 5 back p~v There is a gap in i final words for p:v variation and front harmony

  • kotus_av: E
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 5
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_TAUTI

Dictionary class 5 back t~d

  • kotus_av: F
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 5
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_NIHTI

Dictionary class 5 front t~d

  • kotus_av: F
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 5
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_VANKI

Dictionary class 5 back k~g

  • kotus_av: G
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 5
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_HÄMMINKI

Dictionary class 5 front k~g There is a gap in i final paradigm with t:l variation and back vowels.

  • kotus_av: G
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 5
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_PELTI

Dictionary class 5 front t~l

  • kotus_av: I
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 5
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_SOINTI

Dictionary class 5 back t~n

  • kotus_av: J
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 5
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_VIENTI

Dictionary class 5 front t~n

  • kotus_av: J
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 5
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_PUNK

New loan words ending in consonant may be inflected as i stem words Dictionary class 5 back no i

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 5
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_ZEN

Dictionary class 5 front no i

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 5
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_TANKKERI

Dictionary class 6 back

N_KEHVELI

Dictionary class 6 front

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 6
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_STADION

Dictionary class 6 back no i

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 6
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_BESSERWISSER

Dictionary class 6 front no i

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 6
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_ONNI

Dictionary class 7 back

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 7
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_KIVI

Dictionary class 7 front

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 7
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_HAPPI

Dictionary class 7 back p~0

  • kotus_av: B
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 7
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_TYPPI

Dictionary class 7 front p~0

  • kotus_av: B
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 7
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_NOKI

Dictionary class 7 back k~0

  • kotus_av: D
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 7
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_KÄKI

Dictionary class 7 front k~0

  • kotus_av: D
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 7
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_KORPI

Dictionary class 7 back p~v

  • kotus_av: E
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 7
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_KILPI

Dictionary class 7 front p~v

  • kotus_av: E
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 7
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_LAHTI

Dictionary class 7 back t~d

  • kotus_av: F
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 7
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_LEHTI

Dictionary class 7 front t~d

  • kotus_av: F
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 7
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_ONKI

Dictionary class 7 back k~g

  • kotus_av: G
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 7
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_HENKI

Dictionary class 7 front k~g

  • kotus_av: G
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 7
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_SAMPI

Dictionary class 7 back p~m

  • kotus_av: H
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 7
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_RIMPI

Dictionary class 7 front p~m

  • kotus_av: H
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 7
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_ARKI

Dictionary class 7 back k~j

  • kotus_av: L
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 7
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_JÄRKI

Dictionary class 7 front k~j

  • kotus_av: L
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 7
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_NALLE

Dictionary class 8 back

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 8
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_NISSE

Dictionary class 8 front

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 8
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_NUKKE

Dictionary class 8 k~0 back

  • kotus_av: A
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 8
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_JEPPE

Dictionary class 8 p~0 front

  • kotus_av: B
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 8
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_LOTTE

Dictionary class 8 t~0 back

  • kotus_av: C
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 8
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_KIRJA

Dictionary class 9 Notably, the basic a:o paradigm does not support many ä:ö cases.

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 9
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

N_POLITIIKKA

Dictionary class 9 k~0

  • kotus_av: A
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 9
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

N_TIPPA

Dictionary class 9 p~0

  • kotus_av: B
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 9
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

N_MITTA

Dictionary class 9 t~0

  • kotus_av: C
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 9
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

N_VIKA

Dictionary class 9 k~’~0

  • kotus_av: D
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 9
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

N_VAAKA

Dictionary class 9 k~’

  • kotus_av: D
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 9
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

N_SALPA

Dictionary class 9 p~v

  • kotus_av: E
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 9
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

N_PATA

Dictionary class 9 t~d

  • kotus_av: F
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 9
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

N_LANKA

Dictionary class 9 k~g

  • kotus_av: G
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 9
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

N_RAMPA

Dictionary class 9 p~m

  • kotus_av: H
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 9
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

N_VALTA

Dictionary class 9 t~l

  • kotus_av: I
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 9
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

N_KUTSUNTA

Dictionary class 9 t~n

  • kotus_av: J
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 9
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

N_KYSYNTÄ

Dictionary class 9 t~n front

  • kotus_av: J
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 9
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: ä
  • grade_dir: weaken

N_KERTA

Dictionary class 9 t~r

  • kotus_av: K
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 9
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

N_SOITTAJA

Dictionary class 10 back

N_HÖPÖTTÄJÄ

Dictionary class 10 front

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: ä
  • grade_dir: weaken

N_LUOKKA

Dictionary class 10 back k̃~0

  • kotus_av: A
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

N_HÖLKKÄ

Dictionary class 10 front k̃~0

  • kotus_av: A
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: ä
  • grade_dir: weaken

N_KUOPPA

Dictionary class 10 back p~0

  • kotus_av: B
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

N_SEPPÄ

Dictionary class 10 front p~0

  • kotus_av: B
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: ä
  • grade_dir: weaken

N_ROTTA

Dictionary class 10 back t~0

  • kotus_av: C
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

N_KENTTÄ

Dictionary class 10 front t~0

  • kotus_av: C
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: ä
  • grade_dir: weaken

N_VUOKA

Dictionary class 10 back k~’~0

N_IKÄ

Dictionary class 10 front k~’~0

N_REIKÄ

Dictionary class 10 back k~’~0

  • kotus_av: D
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: ä
  • grade_dir: weaken

N_LUPA

Dictionary class 10 back p~v

  • kotus_av: E
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

N_LEIPÄ

Dictionary class 10 front p~v

  • kotus_av: E
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: ä
  • grade_dir: weaken

N_SOTA

Dictionary class 10 back t~d

  • kotus_av: F
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

N_PÖYTÄ

Dictionary class 10 front t~d

  • kotus_av: F
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: ä
  • grade_dir: weaken

N_HONKA

Dictionary class 10 back k~g

  • kotus_av: G
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

N_KENKÄ

Dictionary class 10 frot k~g

  • kotus_av: G
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: ä
  • grade_dir: weaken

N_KOMPA

Dictionary class 10 back p~m

  • kotus_av: H
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

N_MULTA

Dictionary class 10 back t~l

  • kotus_av: I
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

N_SYLTÄ

Dictionary class 10 front t~l

  • kotus_av: I
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: ä
  • grade_dir: weaken

N_KUNTA

Dictionary class 10 back t~n

  • kotus_av: J
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

N_EMÄNTÄ

Dictionary class 10 front t~n

N_SELKÄ

Dictionary class 10 front k~j

N_PROBLEEMA

Dictionary class 11 back

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 11
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

N_KÄPÄLÄ

Dictionary class 11 front Some a stems with a:o variation have slightly different set of allomorphs

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 11
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: ä
  • grade_dir: weaken

N_MAKKARA

Dictionary class 12 back

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 12
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

N_HÄKKYRÄ

Dictionary class 12 front There is a possible class for further variation of a:o in the old dictionary dictionary that is worth re-evaluating. There’s one more allomorph pattern.

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 12
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: ä
  • grade_dir: weaken

N_SIIVILÄ

Dictionary class 12++ front

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 13
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: ä
  • grade_dir: weaken

N_LUSIKKA

Dictionary class 14 back

  • kotus_av: A
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 14
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

N_KÄMMEKKÄ

Dictionary class 14 front

  • kotus_av: A
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 14
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: ä
  • grade_dir: weaken

N_ULAPPA

Dictionary class 14 back p̃0

  • kotus_av: B
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 14
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

N_POHATTA

Dictionary class 14 back t0

  • kotus_av: C
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 14
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

N_SOKEA

The a-final words ending in long vowels with syllable boundary have a:0 variation and more allomorphs for plyral genitive or illative. Dictionary class 15 ea

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 15
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

N_LIPEÄ

Dictionary class 15 eä

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 15
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: ä
  • grade_dir: weaken

N_VANHEMPI

Dictionary class 16

  • kotus_av: H
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 16
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_VAINAA

Dictionary class 17 a

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 17
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

N_TIENOO

Dictionary class 17 o

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 17
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: o
  • grade_dir: weaken

N_LEIKKUU

Dictionary class 17 u Monosyllabic long vowel stems have illative suffixes of form -hVn.

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 17
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: u
  • grade_dir: weaken

N_MAA

Dictionary class 18 a

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 18
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

N_TEE

Dictionary class 18 e

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 18
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: e
  • grade_dir: weaken

N_HAI

Dictionary class 18 i back

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 18
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: i
  • grade_dir: weaken

N_PII

Dictionary class 18 i

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 18
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: i
  • grade_dir: weaken

N_OOKOO

Dictionary class 18 o

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 18
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: o
  • grade_dir: weaken

N_PUU

Dictionary class 18 u

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 18
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: u
  • grade_dir: weaken

N_PYY

Dictionary class 18 y

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 18
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: y
  • grade_dir: weaken

N_PÄÄ

Dictionary class 18 ä

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 18
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: ä
  • grade_dir: weaken

N_KÖÖ

Dictionary class 18 ö

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 18
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: ö
  • grade_dir: weaken

N_TIE

Dictionary class 19 ie

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 19
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_VUO

Dictionary class 19 uo

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 19
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_YÖ

Dictionary class 19 yö

N_NUGAA

Dictionary class 20 a

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 20
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

N_PATEE

Dictionary class 20 e

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 20
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: e
  • grade_dir: weaken

N_BIDEE

Dictionary class 20 e front There’s a gap in -ii final loan stems.

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 20
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: e
  • grade_dir: weaken

N_TRIKOO

Dictionary class 20 o

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 20
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: o
  • grade_dir: weaken

N_RAGUU

Dictionary class 20 u

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 20
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: u
  • grade_dir: weaken

N_FONDYY

Dictionary class 20 y

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 20
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: y
  • grade_dir: weaken

N_HYVINKÄÄ

Dictionary class 20 ä

N_MILJÖÖ

Dictionary class 20 ö

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 20
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: ö
  • grade_dir: weaken

N_ROSÉ

Dictionary class 21 e back

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 21
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: é
  • grade_dir: weaken

N_BÉBÉ

Dictionary class 21 e front

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 21
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: é
  • grade_dir: weaken

N_BRASSERIE

Dictionary class 21 i back

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 21
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: í
  • grade_dir: weaken

N_BRIE

Dictionary class 21 i front

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 21
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: i
  • grade_dir: weaken

N_FONDUE

Dictionary class 21 ye

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 21
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: Y
  • grade_dir: weaken

N_JOCKEY

Dictionary class 21 yi

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 21
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: i
  • grade_dir: weaken

N_COWBOY

Dictionary class 21 iy

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 21
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: i
  • grade_dir: weaken

N_KUNGFU

Dictionary class 21 u back

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 21
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: U
  • grade_dir: weaken

N_GAY

Dictionary class 21 yi

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 21
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: i
  • grade_dir: weaken

N_KENTUCKY

Dictionary class 21 yi

N_CHACHACHA

Dictionary class 21 a The loan words that end in consonant when written but vowel when pronounced are inflected with an apostrophe ’. With half-vowels the rule is a bit shaky, but officially apostrophe is the only way.

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 21
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: ą
  • grade_dir: weaken

N_NOUGAT

Dictionary class 22 a

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 22
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_PARFAIT

Dictionary class 22 e

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 22
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: e
  • grade_dir: weaken

N_BEIGNET

Dictionary class 22 e front

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 22
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: i
  • grade_dir: weaken

N_VERSAILLES

Dictionary class 22 i back

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 22
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: i
  • grade_dir: weaken

N_SERGEJ

Dictionary class 22 i front

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 22
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_BORDEAUX

Dictionary class 22 o

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 22
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: o
  • grade_dir: weaken

N_SHOW

Dictionary class 22 u

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 22
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: u
  • grade_dir: weaken

N_CAMUS

Dictionary class 22 y

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 22
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_MONSIEUR

Dictionary class 22 ö

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 22
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: ö
  • grade_dir: weaken

N_TULI

Dictionary class 23

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 23
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_VUOHI

Dictionary class 23++

N_RUUHI

Dictionary class 24 back

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 26
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_HIIRI

Dictionary class 24 front It is noteworthy of the official dictionary classification, that classes with numbers 24 and 26 are identical. The distinction should probably not be retained in future versions.

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 26
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_KAARI

Dictionary class 26 back

N_MIELI

Dictionary class 24 front The -mi stems will rarely undego m:n variation for consonant stem forms.

N_TAIMI

Dictionary class 25 back

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 25
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_LIEMI

Dictionary class 25 front The -si words that originate from old -te stems have the consonant gradation patterns left in their stems. The si is only in nominative stem and this class mainly concerns stems that are old enough to have undergone ti>si transformation.

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 25
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_KAUSI

Dictionary class 27 back

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 27
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_KÖYSI

Dictionary class 27 front

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 27
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_PONSI

Dictionary class 27 back t~n

  • kotus_av: J
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 28
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_LÄNSI

Dictionary class 27 front t~n

  • kotus_av: J
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 28
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_VARSI

Dictionary class 27 back t~r

  • kotus_av: K
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 28
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_VIRSI

Dictionary class 27 front t~r

  • kotus_av: K
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 28
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_JÄLSI

Dictionary class 27 front t~l A few -psi, -ksi, -tsi stems have consonant simplification for consonant stems. Other variation with these stems is the selection of plural genitive allomorphs.

  • kotus_av: I
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 28
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_LAPSI

Dictionary class 27 psi

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 29
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_UKSI

Dictionary class 27 ksi

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 29
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_PEITSI

Dictionary class 27 tsi back

N_VEITSI

Dictionary class 27 tsi front The -ksi stem in haaksi includes k:h variation.

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 30
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_HAAKSI

Dictionary class 27 ksi

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 31
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_AHVEN

Dictionary class 32 back

N_JOUTSEN

Dictionary class 32 back

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 32
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_SIEMEN

Dictionary class 32 front

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 32
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_AJATAR

Dictionary class 32 tar

  • kotus_av: C
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 32
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_TYTÄR

Dictionary class 32 tär

  • kotus_av: C
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 32
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_IEN

Dictionary class 32 ien Some of the n-final stems have n:m variation.

  • kotus_av: D
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 32
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_PUHELIN

Dictionary class 33 back

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 33
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_ELIN

Dictionary class 33 front

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 33
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_SUODATIN

Dictionary class 33 back tin

  • kotus_av: C
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 33
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_HEITIN

Dictionary class 33 front tin

  • kotus_av: C
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 33
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_PUIN

Dictionary class 33 back k~in

  • kotus_av: D
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 33
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_PYYHIN

Dictionary class 33 front k~in

  • kotus_av: D
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 33
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_KAAVIN

Dictionary class 33 back vin

N_SÄRVIN

Dictionary class 33 front vin

  • kotus_av: E
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 33
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_VAADIN

Dictionary class 33 back din

  • kotus_av: F
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 33
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_LAIDUN

Dictionary class 33 back dun

  • kotus_av: F
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 33
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_SÄÄDIN

Dictionary class 33 fron din

  • kotus_av: F
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 33
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_ASKELLIN

Dictionary class 33 back lin

  • kotus_av: I
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 33
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_SIVELLIN

Dictionary class 33 frontlin

  • kotus_av: I
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 33
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_KÄÄNNIN

Dictionary class 33 frpnt nin

  • kotus_av: J
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 33
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_MUUNNIN

Dictionary class 33 back nin

  • kotus_av: J
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 33
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_KIHARRIN

Dictionary class 33 back rin

  • kotus_av: K
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 33
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_KERROIN

Dictionary class 33 back roin

  • kotus_av: K
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 33
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_KIERRIN

Dictionary class 33 fron rin

  • kotus_av: K
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 33
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_POLJIN

Dictionary class 33 back jin

  • kotus_av: L
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 33
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_OSATON

Dictionary class 34 ton

  • kotus_av: C
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 34
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_NIMETÖN

Dictionary class 34 tän

  • kotus_av: C
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 34
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_VANHIN

Dictionary class 35 back

N_LÄHIN

Dictionary class 35 front

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 36
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_VASEN

Dictionary class 35

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 37
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_AAKKOSTAMINEN

Dictionary class 38 back

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 38
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_KYLKIÄINEN

Dictionary class 38 front

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 38
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_VAKUUTUS

Dictionary class 39 back

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 39
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_RÄJÄYTYS

Dictionary class 39 front Some of the s final stems have additional s:t:d variation in singular stems. Most notably, the UUs derivations are in this class.

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 39
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_AAKKOSELLISUUS

Dictionary class 40 back

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 40
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_KÖYHYYS

Dictionary class 40 front Some s final words have special lengthening inflection.

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 40
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_PATSAS

Dictionary class 41 as

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_RUUMIS

Dictionary class 41 is

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_ILMATIIVIS

Dictionary class 41 is front

N_ARISTOTELES

Dictionary class 41 es back

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_KIRVES

Dictionary class 41 es front

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_ÄYRÄS

Dictionary class 41 äs

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_ASUKAS

Dictionary class 41 kas

  • kotus_av: A
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_KÄRSÄKÄS

Dictionary class 41 käs

  • kotus_av: A
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_SAAPAS

Dictionary class 41 pas

  • kotus_av: B
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_RYPÄS

Dictionary class 41 päs

  • kotus_av: B
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_RATAS

Dictionary class 41 tas

  • kotus_av: C
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_MÄTÄS

Dictionary class 41 täs

  • kotus_av: C
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_KELTIS

Dictionary class 41 tis

  • kotus_av: C
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_IES

Dictionary class 41 ies

  • kotus_av: D
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_VARAS

Dictionary class 41 as

  • kotus_av: D
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_RUIS

Dictionary class 41 is

  • kotus_av: D
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_VARVAS

Dictionary class 41 vas

  • kotus_av: E
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_SEIVÄS

Dictionary class 41 väs

  • kotus_av: E
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_TEHDAS

Dictionary class 41 das

  • kotus_av: F
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_KANGAS

Dictionary class 41 gas

  • kotus_av: G
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_KÖNGÄS

Dictionary class 41 gäs

  • kotus_av: G
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_HAMMAS

Dictionary class 41 mas

  • kotus_av: H
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_ALLAS

Dictionary class 41 las

  • kotus_av: I
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_KINNAS

Dictionary class 41 nas

  • kotus_av: J
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_RYNNÄS

Dictionary class 41 näs

  • kotus_av: J
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_PORRAS

Dictionary class 41 ras The word mies has special s:h variation pattern.

  • kotus_av: K
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_MIES

Dictionary class 42

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 42
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_OLUT

Dictionary class 43 back

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 43
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_NEITSYT

Dictionary class 43 front

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 43
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_IMMYT

Dictionary class 43 myt Few t-final words have lengthening in singular stems

  • kotus_av: H
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 43
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_KEVÄT

Dictionary class 44 Nominalised nut participles have special inflection just as well.

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 44
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_AIVOKUOLLUT

Dictionary class 47 back

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 47
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: u
  • grade_dir: strengthen

N_SIVISTYNYT

Dictionary class 47 front

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 47
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: y
  • grade_dir: strengthen

N_ASTE

Dictionary class 48 back

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 49
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_PISTE

Dictionary class 48 Front

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 49
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_KASTIKE

Dictionary class 48 back ke

  • kotus_av: A
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 48
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_LÄÄKE

Dictionary class 48 front ke

  • kotus_av: A
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 48
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_APE

Dictionary class 48 back pe

  • kotus_av: B
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 48
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_RIPE

Dictionary class 48 front pe

  • kotus_av: B
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 48
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_LAITE

Dictionary class 48 back te

N_KÄSITE

Dictionary class 48 front te

  • kotus_av: C
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 48
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_KOE

Dictionary class 48 back 0k

  • kotus_av: D
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 48
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_PYYHE

Dictionary class 48 front 0k

  • kotus_av: D
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 48
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_TARVE

Dictionary class 48 back ve

  • kotus_av: E
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 48
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_VIIVE

Dictionary class 48 front ve

  • kotus_av: E
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 48
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_KIDE

Dictionary class 48 front de

  • kotus_av: F
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 48
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_JOHDE

Dictionary class 48 back de

N_LUMME

Dictionary class 48 back me

  • kotus_av: H
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 48
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_MIELLE

Dictionary class 48 front le

  • kotus_av: I
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 48
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_VUOLLE

Dictionary class 48 back le

  • kotus_av: I
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 48
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_RAKENNE

Dictionary class 48 back ne

  • kotus_av: J
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 48
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_KIINNE

Dictionary class 48 front ne

  • kotus_av: J
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 48
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_AARRE

Dictionary class 48 back re

  • kotus_av: K
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 48
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_KIERRE

Dictionary class 48 fron re

  • kotus_av: K
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 48
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_HYLJE

Dictionary class 48 front je

  • kotus_av: L
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 48
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_POHJE

Dictionary class 48 back je

  • kotus_av: L
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 48
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_ASKAR

Dictionary class 49 ar

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 49
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_KYYNEL

Dictionary class 49 el

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 49
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_SÄEN

Dictionary class 49 en

  • kotus_av: D
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 49
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_TAIVAL

Dictionary class 49 val

  • kotus_av: E
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 49
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_UDAR

Dictionary class 49 dar

  • kotus_av: F
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 49
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_PENGER

Dictionary class 49 ger

  • kotus_av: G
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 49
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_OMMEL

Dictionary class 49 mel

  • kotus_av: H
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 49
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_VEMMEL

Dictionary class 49 mel

  • kotus_av: H
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 49
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_KINNER

Dictionary class 49 ner

  • kotus_av: J
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 49
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_KANNEL

Dictionary class 49 nel

  • kotus_av: J
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 49
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_MANNER

Dictionary class 49 ner

  • kotus_av: J
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 49
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_PIENNAR

Dictionary class 49 nar

  • kotus_av: J
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 49
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_AUER

Dictionary class 49 auer

  • kotus_av: T
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 49
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_VERI

Non-Dictionary class veri

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1026
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_MERI

Non-Dictionary class meri

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1024
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_UROS

Non-Dictionary class uros

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_VELI

Non-dictionary class veli

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1007
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_AIKA

Non-dictionary class aika

  • kotus_av: D
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1009
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

N_POIKA

Non-dictionary class poika

  • kotus_av: D
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1010
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

N_AAMUYKSI

Non-dictionary class for numeral compounds ending yksi

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 31
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_AAMUKOLME

Non-dictionary class for numeral compounds ending kolme

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 3
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_AAMUKAHDEKSAN

Non-dictionary class for numeral compounds ending 8

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_AAMUYHDEKSÄN

Non-dictionary class for numeral compounds ending 9

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 8
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_AAMUKYMMENEN

Non-dictionary class for numeral compounds ending 10

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 8
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_VUOSITUHAT

Non-dictionary class for numeral compounds ending 1000

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 46
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_AIVOT

Dictionary class 1o plurale tantum

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_PÖKSYT

Dictionary class 1y plurale tantum

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_HOUSUT

Dictionary class 1u plurale tantum

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_JOUKOT

Dictionary class 1ko plurale tantum

  • kotus_av: D
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_FARKUT

Dictionary class 1ku plurale tantum

  • kotus_av: D
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_TIEDOT

Dictionary class 1dot plurale tantum

N_TYTÖT

Dictionary class 1töt plurale tantum

  • kotus_av: C
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_PIDOT

Dictionary class 1ot plurale tantum

  • kotus_av: F
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_RAVUT

Dictionary class 1vut plurale tantum

  • kotus_av: E
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_URUT

Dictionary class 1ut plurale tantum

N_RAPUT

Dictionary class 1put plurale tantum

  • kotus_av: B
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_KÄÄDYT

Dictionary class 1dyt plurale tantum

  • kotus_av: F
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_AALLOT

Dictionary class 1lot plurale tantum

  • kotus_av: I
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_OPINNOT

Dictionary class 1not plurale tantum

  • kotus_av: J
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_RAUNIOT

Dictionary class 2iot plurale tantum

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 3
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_PIPPALOT

Dictionary class 3iot plurale tantum

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 2
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_NEUVOTTELUT

Dictionary class 3lut plurale tantum

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 2
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_SÄÄNNÖT

Dictionary class 1nöt plurale tantum

  • kotus_av: J
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_LEHDET

Dictionary class 7 front t~d plurale tantum

  • kotus_av: F
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 7
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_TUNNIT

Dictionary class 7 back t~n plurale tantum

  • kotus_av: J
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 5
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_SUKAT

Dictionary class xxx a front k0 plurale tantum

  • kotus_av: A
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_KENGÄT

Dictionary class xxx a front kg plurale tantum

  • kotus_av: G
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_RAVET

Dictionary class 8 plurale tantum

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 8
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_BÄNET

Dictionary class 8 front plurale tantum

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 8
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_MARKKINAT

Dictionary class xxx a front plurale tantum

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 12
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_HIPAT

Dictionary class xxx a front pp plurale tantum

  • kotus_av: B
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 9
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_KUOPAT

Dictionary class xxx a back p plurale tantum

  • kotus_av: B
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_RAUDAT

Dictionary class xxx dat plurale tantum

  • kotus_av: F
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 9
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_TAVAT

Dictionary class xxx vat plurale tantum

  • kotus_av: E
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 9
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_VALLAT

Dictionary class xxx lat plurale tantum

  • kotus_av: I
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 9
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_VARAT

Dictionary class xxx rrt plurale tantum

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 9
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_JUHLAT

Dictionary class xxx t plurale tantum

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_KIHARAT

Dictionary class xxxihi t plurale tantum

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 11
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_KÄRÄJÄT

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_PAIKAT

Dictionary class xxx kAt plurale tantum

  • kotus_av: D
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 9
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_SILAKAT

Dictionary class 14 kat plurale tantum

  • kotus_av: A
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 14
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_RINTSIKAT

Dictionary class 14 kat2 plurale tantum

N_TIETEET

Dictionary class xxx teet plurale tantum

  • kotus_av: F
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 48
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_FARMARIT

Dictionary class xxx it plurale tantum

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 6
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_KASTANJETIT

Dictionary class xxx tit plurale tantum

  • kotus_av: C
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 5
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_TAUDIT

Dictionary class xxx dit plurale tantum

  • kotus_av: F
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 5
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_PIHDIT

Dictionary class xxx dit front plurale tantum

  • kotus_av: F
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 5
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_TONGIT

Dictionary class xxx git plurale tantum

  • kotus_av: G
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 5
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_SYÖMINGIT

Dictionary class xxx git fornt plurale tantum

  • kotus_av: G
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 5
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_LÄNGET

Dictionary class xxx get plurale tantum

  • kotus_av: G
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 7
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_LASIT

Dictionary class xxx sit plurale tantum

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 5
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_BIKINIT

Dictionary class xxx nit plurale tantum

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 6
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_LIIVIT

Dictionary class xxx iiiit plurale tantum

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 5
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_HOPEAT

Dictionary class xxx eat plurale tantum

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 15
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_TIET

Dictionary class 15 tiet plurale tantum

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 19
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_TYÖT

Dictionary class xxx työt plurale tantum

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 19
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_VANHEMMAT

Dictionary class xxx matt plurale tantum

  • kotus_av: H
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 16
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_ITÄMAAT

Dictionary class xxx maat plurale tantum

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 18
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_PUUT

Dictionary class xx puu t plurale tantum

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 18
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_HÄÄT

Dictionary class xxx äät plurale tantum

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 18
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_TALKOOT

Dictionary class xxx kooot plurale tantum

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 17
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_SAKSET

Dictionary class xxx sakset plurale tantum

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 7
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_RIPSET

Dictionary class xxx ripset plurale tantum

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 7
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_KANNET

Dictionary class xxx nnet plurale tantum

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 28
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_VUODET

Dictionary class 27 det plurale tantum

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 27
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_TOIMET

Dictionary class 25 t plurale tantum

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 25
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_HÖYHENET

Dictionary class 32 t plurale tantum

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 32
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_ATERIMET

Dictionary class 31 t plurale tantum

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 33
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_KERITSIMET

Dictionary class 31 t fr plurale tantum

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 33
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_ANTIMET

Dictionary class 31 nnin plurale tantum

  • kotus_av: J
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 33
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_HOKSOTTIMET

Dictionary class 31 tin plurale tantum

  • kotus_av: C
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 33
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_SYNNYTTIMET

Dictionary class 31 tin front plurale tantum

  • kotus_av: C
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 33
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_PUKIMET

Dictionary class 31 puin plurale tantum

  • kotus_av: D
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 33
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_IKENET

Dictionary class 31 ien plurale tantum

  • kotus_av: D
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 32
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_LIITTOUTUNEET

Dictionary class nut plurale tantum

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 47
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_RAPPUSET

Dictionary class 38 nen plurale tantum

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 38
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_VIHKIÄISET

Dictionary class 38 nen fornt plurale tantum

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 38
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_VALJAAT

Dictionary class jaat plurale tantum

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_TIKKAAT

Dictionary class kaat plurale tantum

  • kotus_av: D
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_RATTAAT

Dictionary class taat plurale tantum

  • kotus_av: C
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_RENKAAT

Dictionary class gaat plurale tantum

  • kotus_av: G
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_RYNTÄÄT

Dictionary class ntääaat plurale tantum

  • kotus_av: J
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_HYNTTYYT

Dictionary class ntyyaat plurale tantum

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 17
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_RYNTTYYT

Dictionary class ntyyt plurale tantum

  • kotus_av: C
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_MALTAAT

Dictionary class ltaat plurale tantum

  • kotus_av: I
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_PORTAAT

Dictionary class rtaat plurale tantum

  • kotus_av: K
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_SERKUKSET

Dictionary class kset plurale tantum

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 39
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_YSTÄVYKSET

Dictionary class kset fr plurale tantum

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 39
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_OIKEUDET

Dictionary class sdet plurale tantum

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 40
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_KAMPPEET

Dictionary class mppt plurale tantum

  • kotus_av: B
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 48
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_HYNTTEET

Dictionary class ntteet plurale tantum

  • kotus_av: C
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 48
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_PUKEET

Dictionary class ukeet plurale tantum

N_KUULOKKEET

Dictionary class kkkeeet plurale tantum

  • kotus_av: D
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 48
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_VAATTEET

Dictionary class teeeeet plurale tantum

  • kotus_av: C
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 48
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_PEITTEET

Dictionary class taateee plurale tantum

N_SUHTEET

Dictionary class taad plurale tantum

  • kotus_av: F
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 48
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_LAUTEET

Dictionary class daat plurale tantum

N_SÄTEET

Dictionary class daat plurale tantum

N_SITEET

Dictionary class trate plurale tantum

N_TARPEET

Dictionary class veat plurale tantum

  • kotus_av: E
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 48
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_HIUTALEET

Dictionary class leat plurale tantum

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 48
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_ALKEET

Dictionary class jeet plurale tantum

  • kotus_av: L
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 48
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_PERKEET

Dictionary class jeat plurale tantum

  • kotus_av: L
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 48
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_POJAT

Dictionary class pojat plurale tantum

  • kotus_av: D
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1010
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_KYNNET

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 28
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_VARPAAT

  • kotus_av: E
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_INGET

  • kotus_av: G
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 44
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_JUOVAT

  • kotus_av: E
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_JYLKYT

  • kotus_av: A
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_KAARRET

  • kotus_av: K
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 44
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_KIRITTÄRET

  • kotus_av: C
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 32
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_HAIT

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 18
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_KORTET

  • kotus_av: C
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 44
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_KENTÄT

  • kotus_av: C
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_ROMPAAT

  • kotus_av: H
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_LANNET

  • kotus_av: J
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 44
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_LIPOTTARET

  • kotus_av: C
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 32
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_LOUET

  • kotus_av: D
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 44
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_LUODES

  • kotus_av: F
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_LÄHDES

  • kotus_av: F
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_LÄHDET

  • kotus_av: F
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 44
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_MURTEET

  • kotus_av: K
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 48
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_MERTU

  • kotus_av: K
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_NIMETÖIN

  • kotus_av: C
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 34
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_HÄRKIN

  • kotus_av: A
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 33
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_MATEE

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 18
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: e
  • grade_dir: weaken

N_KYLÄNVANHIN

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 36
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_YMPÄRYSTÄ

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 9
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: ä
  • grade_dir: weaken

N_PÖLHÄÄT

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 17
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_MATKUET

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 43
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_ALTIS

  • kotus_av: C
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_RINNET

  • kotus_av: J
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 44
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_MÄNNYT

  • kotus_av: J
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_RUOPPAAT

  • kotus_av: B
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_KAARET

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 44
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_HÄMET

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 44
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_PÖLLÖT

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_HYÖTYY

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 17
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: y
  • grade_dir: weaken

N_KANKAHAT

  • kotus_av: G
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_SAMMALET

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 49
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_PEIPOT

  • kotus_av: B
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_MÄTTÄÄT

  • kotus_av: C
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_LAET

  • kotus_av: D
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 7
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_RANGAT

  • kotus_av: G
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 9
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_KYNNÄÄT

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_EKKE

  • kotus_av: A
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 8
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_SILMÄKKEET

  • kotus_av: A
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 48
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_SIUNAAMATTOMAT

  • kotus_av: C
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 34
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_METTE

  • kotus_av: C
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 8
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_LINGOT

  • kotus_av: G
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_VELJET

  • kotus_av: L
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1007
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_SÄÄRET

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 26
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_PANKIT

  • kotus_av: A
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 5
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_LUHDAT

  • kotus_av: F
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_RIIPI

  • kotus_av: E
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 5
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_SELENE

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 2
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_FÄNRIKIT

  • kotus_av: A
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 5
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_KLUMPIT

  • kotus_av: B
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 5
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_TYÖTTÖMÄT

  • kotus_av: C
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 34
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_RÄMIÄT

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 12
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_TÖLPÄT

  • kotus_av: B
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_LAHDET

  • kotus_av: F
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 7
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_SYLI

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 23
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_RÄMEET

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 48
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_ONNET

  • kotus_av: J
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 7
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_KALATOIN

  • kotus_av: C
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 34
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_HÄNNÄT

  • kotus_av: J
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_KORVET

  • kotus_av: E
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 7
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_RAPPE

  • kotus_av: B
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 8
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_LAMMET

  • kotus_av: H
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 7
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_KOUVOT

  • kotus_av: E
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_MIEHET

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 42
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_KAARROT

  • kotus_av: K
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_RÄMEÄT

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 15
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_VIIRRET

  • kotus_av: K
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 44
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_RIMMIT

  • kotus_av: H
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 5
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_TEHTAAT

  • kotus_av: F
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_EUGENE

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 2
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_SELJÄT

  • kotus_av: L
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_AHDET

  • kotus_av: F
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 44
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_JÄRJESTÖT

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 2
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_JÄRVITAHDON

  • kotus_av: F
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 33
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_KANAALI

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 6
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_KARRAT

  • kotus_av: K
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 9
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_KASTILJAT

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 13
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_KITARA

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 13
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

N_KORTES

  • kotus_av: C
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 41
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_KORTTI

  • kotus_av: C
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 5
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_KUMMUT

  • kotus_av: H
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_KUNNAT

  • kotus_av: J
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_KYDÖT

  • kotus_av: F
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_KÄRJET

  • kotus_av: L
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 7
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_LAMMI

  • kotus_av: H
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 5
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_LAMMIT

  • kotus_av: H
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 5
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_LENTTEE

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 17
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: e
  • grade_dir: weaken

N_LOMMOL

  • kotus_av: H
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 49
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_LUODE

  • kotus_av: F
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 48
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_LUOLIKOT

  • kotus_av: A
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 4
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_MÄET

  • kotus_av: D
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 7
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_NIEMET

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 25
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_NIITUT

  • kotus_av: C
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_NIITYT

  • kotus_av: C
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_OSOITE

  • kotus_av: C
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 48
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_RANNAT

  • kotus_av: J
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 9
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_REIÄT

  • kotus_av: D
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_RIIVET

  • kotus_av: E
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 7
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_RIMMI

  • kotus_av: H
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 5
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_RINTEET

  • kotus_av: J
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 48
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_RIUTAT

  • kotus_av: C
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 9
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_ROITOT

  • kotus_av: C
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_SAARET

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 26
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_SALONTEET

  • kotus_av: J
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 48
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_SUOT

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 19
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_SÄRKÄT

  • kotus_av: A
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_TÖLPÄKÖT

  • kotus_av: A
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 4
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

N_VUOLLET

  • kotus_av: I
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 44
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

N_YHTIÖT

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 3
  • plurale_tantum: obligatory
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

NUMERAL

Numerals are morphologically nominals, only exception to noun inflection is that they form compounds with special agreeing patterns. Syntactically and semantically numerals are clearly separate subset of nominals. Some of the numerals stem variation patterns are rare to non-existent for other nominal types.

NUM_YKSI

Dictionary class31

  • kotus_av: None
  • pos: NUMERAL
  • possessive: False
  • kotus_tn: 31
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

NUM_KAKSI

Dictionary class31 back§

  • kotus_av: None
  • pos: NUMERAL
  • possessive: False
  • kotus_tn: 31
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

NUM_KOLME

Dictionary class8~5

  • kotus_av: None
  • pos: NUMERAL
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1008
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

NUM_NELJÄ

Dictionary class10

  • kotus_av: None
  • pos: NUMERAL
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: ä
  • grade_dir: weaken

NUM_VIISI

Dictionary class27 front

  • kotus_av: None
  • pos: NUMERAL
  • possessive: False
  • kotus_tn: 27
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

NUM_KUUSI

Dictionary class27 back

  • kotus_av: None
  • pos: NUMERAL
  • possessive: False
  • kotus_tn: 27
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

NUM_KAHDEKSAN

Dictionary class10n

  • kotus_av: None
  • pos: NUMERAL
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

NUM_YHDEKSÄN

Dictionary class10n front

  • kotus_av: None
  • pos: NUMERAL
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

NUM_KYMMENEN

Dictionary class32

  • kotus_av: None
  • pos: NUMERAL
  • possessive: False
  • kotus_tn: 32
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

NUM_SATA

Dictionary class9

  • kotus_av: F
  • pos: NUMERAL
  • possessive: False
  • kotus_tn: 9
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

NUM_TUHAT

Dictionary class46

  • kotus_av: None
  • pos: NUMERAL
  • possessive: False
  • kotus_tn: 46
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

NUM_MILJOONA

Dictionary class10

  • kotus_av: None
  • pos: NUMERAL
  • possessive: False
  • kotus_tn: 10
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: a
  • grade_dir: weaken

NUM_MILJARDI

Dictionary class5

  • kotus_av: None
  • pos: NUMERAL
  • possessive: False
  • kotus_tn: 6
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

NUM_GOOGOL

Dictionary class5 more

NUM_PARI

Dictionary class5 moremore

  • kotus_av: None
  • pos: NUMERAL
  • possessive: False
  • kotus_tn: 7
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: False

NUM_ENSIMMÄINEN

Dictionary class38

  • kotus_av: None
  • pos: NUMERAL
  • possessive: False
  • kotus_tn: 38
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

NUM_TOINEN

Dictionary class38 back

  • kotus_av: None
  • pos: NUMERAL
  • possessive: False
  • kotus_tn: 38
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

NUM_KOLMAS

Dictionary class45

  • kotus_av: None
  • pos: NUMERAL
  • possessive: False
  • kotus_tn: 45
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

NUM_NELJÄS

Dictionary class45 fron

  • kotus_av: None
  • pos: NUMERAL
  • possessive: False
  • kotus_tn: 45
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

PARTICLE

The particles are all words that do not inflect at all.

PRONOUN

Pronouns are a closed special sub class of nouns.

PUNCTUATION

Punctuation characters are any symbols in text.

VERB

Verbs are the words that inflect in tense, mood, personal suffixes, and clitics, but verbs also have s.c. infinite inflection pattern which is basically nominal derivations.

V_KAUNISTUA

The u stems have no stem variation: Dictionary class52u

  • kotus_av: None
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 52
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_PUNOA

The o stems have no stem variation: Dictionary class52o

  • kotus_av: None
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 52
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_SÄILÖÄ

The ö stems have no stem variation: Dictionary class52ö

  • kotus_av: None
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 52
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_ÄLLISTYÄ

The y stems have no stem variation: Dictionary class52y

  • kotus_av: None
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 52
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_HAUKKOA

Dictionary class52 k~0 o

  • kotus_av: A
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 52
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_NUOKKUA

Dictionary class52 k~0 u

  • kotus_av: D
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 52
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_KÄRKKYÄ

Dictionary class52 k~0 y

  • kotus_av: A
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 52
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_HARPPOA

Dictionary class52 p~0 o

  • kotus_av: B
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 52
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_LOPPUA

Dictionary class52 p~0 u

  • kotus_av: B
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 52
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_LEPPYÄ

Dictionary class52 p~0 y

  • kotus_av: B
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 52
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_KIVETTYÄ

Dictionary class52 t~0 y

  • kotus_av: C
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 52
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_VIITTOA

Dictionary class52 t~0 o

  • kotus_av: C
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 52
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_HERMOTTUA

Dictionary class52 t~0 u

  • kotus_av: C
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 52
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_MÄIKYÄ

Dictionary class52 k~0’ y

  • kotus_av: D
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 52
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_TAKOA

Dictionary class52 k~0’ o

  • kotus_av: D
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 52
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_MAUKUA

Dictionary class52 k~0’ u

  • kotus_av: D
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 52
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_ELPYÄ

Dictionary class52 p~v y

V_HIIPUA

Dictionary class52 p~v u

  • kotus_av: E
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 52
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_SILPOA

Dictionary class52 p~v o

  • kotus_av: E
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 52
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_KIETOA

Dictionary class52 t~d o

  • kotus_av: F
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 52
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_SILIYTYÄ

Dictionary class52 t~d y

  • kotus_av: F
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 52
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_ROHTUA

Dictionary class52 t~d u

  • kotus_av: F
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 52
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_VINKUA

Dictionary class52 k~g u

  • kotus_av: G
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 52
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_PENKOA

Dictionary class52 k~g o

  • kotus_av: G
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 52
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_TEMPOA

Dictionary class52 p~m o

  • kotus_av: H
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 52
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_AMPUA

Dictionary class52 p~m u

  • kotus_av: H
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 52
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_MIELTYÄ

Dictionary class52 t~l y

  • kotus_av: I
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 52
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_HUMALTUA

Dictionary class52 t~l u

  • kotus_av: I
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 52
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_VAKAANTUA

Dictionary class52 t~n u

  • kotus_av: J
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 52
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_TYHJENTYÄ

Dictionary class52 t~n y

  • kotus_av: J
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 52
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_PYÖRTYÄ

Dictionary class52 t~r y

V_VARTOA

Dictionary class52 t~r o

  • kotus_av: K
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 52
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_PUSERTUA

Dictionary class52 t~r u

  • kotus_av: K
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 52
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_MUTRISTAA

Dictionary class53 back

  • kotus_av: None
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 53
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_KIVISTÄÄ

Dictionary class53 front

  • kotus_av: None
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 53
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_RÄPSYTTÄÄ

Dictionary class53 front t~0

  • kotus_av: C
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 53
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_VIEROITTAA

Dictionary class53 back t~0

  • kotus_av: C
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 53
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_PURKAA

Dictionary class53 back k~0

  • kotus_av: D
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 53
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_YSKÄHTÄÄ

Dictionary class53 front t~d

  • kotus_av: F
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 53
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_MOJAHTAA

Dictionary class53 back t~d

  • kotus_av: F
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 53
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_KYNTÄÄ

Dictionary class53 front t~n

  • kotus_av: J
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 53
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_SORTAA

Dictionary class53 back t~r

  • kotus_av: K
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 53
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_HUUTAA

Dictionary class54 back

  • kotus_av: F
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 54
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_PYYTÄÄ

Dictionary class54 front

  • kotus_av: F
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 54
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_SIVALTAA

Dictionary class54 back t~l

  • kotus_av: I
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 54
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_VIHELTÄÄ

Dictionary class54 front t~l

  • kotus_av: I
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 54
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_HIVENTÄÄ

Dictionary class54 front t~n

  • kotus_av: J
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 54
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_HUONONTAA

Dictionary class54 back t~n

  • kotus_av: J
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 54
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_KUHERTAA

Dictionary class54 back t~r

  • kotus_av: K
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 54
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_NÄPERTÄÄ

Dictionary class54 front t~r

  • kotus_av: K
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 54
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_KIITÄÄ

Dictionary class55 front

  • kotus_av: F
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 55
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_JOUTAA

Dictionary class55 back

  • kotus_av: F
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 55
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_YLTÄÄ

Dictionary class55 front t~l

  • kotus_av: I
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 55
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_ENTÄÄ

Dictionary class55 front t~n

  • kotus_av: J
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 55
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_KASVAA

Dictionary class56 back

  • kotus_av: None
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 56
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_VIRKKAA

Dictionary class56 back k~0

  • kotus_av: D
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 56
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_TAPPAA

Dictionary class56 back p~0

  • kotus_av: B
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 56
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_AUTTAA

Dictionary class56 back t~0

  • kotus_av: C
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 56
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_SATAA

Dictionary class56 back t~d

  • kotus_av: F
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 56
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_KANTAA

Dictionary class56 back t~n

  • kotus_av: J
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 56
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_KAATAA

Dictionary class57 back

  • kotus_av: F
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 57
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_SAARTAA

Dictionary class57 back t~r

  • kotus_av: K
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 57
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_KYTKEÄ

Dictionary class58 front

  • kotus_av: None
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 58
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_SOTKEA

Dictionary class58 back

  • kotus_av: None
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 58
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_PUKEA

Dictionary class58 back k~0

  • kotus_av: D
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 58
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_RYPEÄ

Dictionary class58 front p~v

  • kotus_av: E
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 58
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_PÄTEÄ

Dictionary class58 front t~d

  • kotus_av: F
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 58
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_KUTEA

Dictionary class58 back t~d

  • kotus_av: F
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 58
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_TUNKEA

Dictionary class58 back k~g

  • kotus_av: G
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 58
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_POLKEA

Dictionary class58 back k~j

  • kotus_av: L
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 58
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_SÄRKEÄ

Dictionary class58 front k~j

  • kotus_av: L
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 58
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_TUNTEA

Dictionary class59

  • kotus_av: J
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 59
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_LÄHTEÄ

Dictionary class60

  • kotus_av: F
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 60
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_KOSIA

Dictionary class61 back

  • kotus_av: None
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 61
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_RYSKIÄ

Dictionary class61 front

  • kotus_av: None
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 61
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_KUKKIA

Dictionary class61 back k~0

  • kotus_av: D
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 61
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_SÖRKKIÄ

Dictionary class61 front k~0

  • kotus_av: D
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 61
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_KALPPIA

Dictionary class61 back p~0

  • kotus_av: B
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 61
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_HYPPIÄ

Dictionary class61 front p~0

  • kotus_av: B
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 61
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_MOITTIA

Dictionary class61 back t~0

  • kotus_av: C
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 61
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_MIETTIÄ

Dictionary class61 front t~0

  • kotus_av: C
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 61
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_RIIPIÄ

Dictionary class61 front p~v

  • kotus_av: E
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 61
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_RAAPIA

Dictionary class61 back p~v

  • kotus_av: E
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 61
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_AHNEHTIA

Dictionary class61 back t~d

  • kotus_av: F
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 61
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_EHTIÄ

Dictionary class61 front t~d

  • kotus_av: F
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 61
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_MÖNKIÄ

Dictionary class61 front k~g

  • kotus_av: G
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 61
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_ONKIA

Dictionary class61 back k~g

  • kotus_av: G
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 61
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_TYMPIÄ

Dictionary class61 frontp~m

  • kotus_av: H
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 61
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_KONTIA

Dictionary class61 back t~n

  • kotus_av: J
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 61
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_HYLKIÄ

Dictionary class61 back k~j

  • kotus_av: L
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 61
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_KOPIOIDA

Dictionary class62 back

  • kotus_av: None
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 62
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_ÖYKKÄRÖIDÄ

Dictionary class62 front

  • kotus_av: None
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 62
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_SAADA

Dictionary class63 a

  • kotus_av: None
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 63
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_MYYDÄ

Dictionary class63 y

  • kotus_av: None
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 63
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_JÄÄDÄ

Dictionary class63 ä

  • kotus_av: None
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 63
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_VIEDÄ

Dictionary class64 ie

  • kotus_av: None
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 64
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_TUODA

Dictionary class64 uo

  • kotus_av: None
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 64
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_SYÖDÄ

Dictionary class64 yö In past and conditional forms of käydä, the glide before suffix is marked even in normative orthography.

  • kotus_av: None
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 64
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_KÄYDÄ

Dictionary class65

  • kotus_av: None
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 65
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_MARISTA

Dictionary class66 back

  • kotus_av: None
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 66
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_ÄRISTÄ

Dictionary class66 front

  • kotus_av: None
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 66
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_HÄVÄISTÄ

Dictionary class66 front v p

  • kotus_av: E
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 66
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_VAVISTA

Dictionary class66 back v~p

  • kotus_av: E
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 66
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_RANGAISTA

Dictionary class66 back k~g

  • kotus_av: G
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 66
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_SURRA

Dictionary class67 back r

  • kotus_av: None
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 67
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_PIERRÄ

Dictionary class67 front r

  • kotus_av: None
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 67
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_PANNA

Dictionary class67 back n

  • kotus_av: None
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 67
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_MENNÄ

Dictionary class67 front n

  • kotus_av: None
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 67
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_VASTAILLA

Dictionary class67 back l

V_ÄKSYILLÄ

Dictionary class67 frot l

  • kotus_av: None
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 67
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_LEIKELLÄ

Dictionary class67 front l 0k

  • kotus_av: A
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 67
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_NAKELLA

Dictionary class67 back l 0k

  • kotus_av: D
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 67
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_TAPELLA

Dictionary class67 back l 0p

  • kotus_av: B
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 67
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_HYPELLÄ

Dictionary class67 front l 0p

  • kotus_av: B
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 67
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_SULATELLA

Dictionary class67 back l 0t

  • kotus_av: C
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 67
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_HERÄTELLÄ

Dictionary class67 front l 0t

  • kotus_av: C
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 67
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_TIPAHDELLA

Dictionary class67 back l d~t

  • kotus_av: F
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 67
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_SÄPSÄHDELLÄ

Dictionary class67 front l d~t

  • kotus_av: F
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 67
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_OMMELLA

Dictionary class67 back l m~p

  • kotus_av: H
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 67
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_VAELLELLA

Dictionary class67 back l l~t

  • kotus_av: I
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 67
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_KIILLELLÄ

Dictionary class67 frpnt l l~t

  • kotus_av: I
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 67
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_KOMENNELLA

Dictionary class67 back l n~t

  • kotus_av: J
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 67
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_KÄÄNNELLÄ

Dictionary class67 front l n~t

  • kotus_av: J
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 67
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_NAKERRELLA

Dictionary class67 back l r~t

  • kotus_av: K
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 67
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_KIHERRELLÄ

Dictionary class67 front l r~t

  • kotus_av: K
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 67
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_ISÄNNÖIDÄ

Dictionary class68 front

  • kotus_av: None
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 68
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_MELLAKOIDA

Dictionary class68 back

  • kotus_av: None
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 68
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_PALKITA

Dictionary class69 back

  • kotus_av: None
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 69
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_MERKITÄ

Dictionary class69 front

  • kotus_av: None
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 69
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_JUOSTA

Dictionary class70 back

  • kotus_av: None
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 70
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_PIESTÄ

Dictionary class70 front

  • kotus_av: None
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 70
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_NÄHDÄ

Dictionary class71

  • kotus_av: None
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 71
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_KARHETA

Dictionary class72 back

  • kotus_av: None
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 72
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_VÄHETÄ

Dictionary class72 rfont

  • kotus_av: None
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 72
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_NIUKETA

Dictionary class72 back 0~k

  • kotus_av: D
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 72
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_JYRKETÄ

Dictionary class72 front 0~k

  • kotus_av: D
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 72
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_HAPATA

Dictionary class72 back 0~p

  • kotus_av: B
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 72
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_SUPETA

Dictionary class72 front 0~p

  • kotus_av: B
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 72
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_TYLPETÄ

Dictionary class72 front 0~p

  • kotus_av: B
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 72
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_HELPOTA

Dictionary class72 back 0~p o

  • kotus_av: B
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 72
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_LOITOTA

Dictionary class72 back 0~t

  • kotus_av: C
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 72
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_ULOTA

Dictionary class72 back 0~k o

  • kotus_av: D
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 72
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_KAVETA

Dictionary class72 back v~p

  • kotus_av: E
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 72
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_MÄDÄTÄ

Dictionary class72 front d~t

  • kotus_av: F
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 72
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_LEUDOTA

Dictionary class72 back d~t

  • kotus_av: F
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 72
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_PIDETÄ

Dictionary class72 front d~t e

  • kotus_av: F
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 72
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_LÄMMETÄ

Dictionary class72 front m~p

  • kotus_av: H
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 72
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_KIINNETÄ

Dictionary class72 front n~t

  • kotus_av: J
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 72
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_JULJETA

Dictionary class72 back j~k

V_ARVATA

Dictionary class73 back

  • kotus_av: None
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 73
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_YNNÄTÄ

Dictionary class73 front

  • kotus_av: None
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 73
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_MORKATA

Dictionary class73 back 0~k

  • kotus_av: D
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 73
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_YÖKÄTÄ

Dictionary class73 front 0~k

  • kotus_av: D
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 73
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_SIEPATA

Dictionary class73 back 0~p

  • kotus_av: B
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 73
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_VÄLPÄTÄ

Dictionary class73 frot 0~p

  • kotus_av: B
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 73
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_LUNTATA

Dictionary class73 back 0~t

  • kotus_av: C
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 73
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_LÄNTÄTÄ

Dictionary class73 front 0~t

  • kotus_av: C
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 73
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_KAIVATA

Dictionary class73 back v~p

  • kotus_av: E
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 73
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_LEVÄTÄ

Dictionary class73 front v~p

  • kotus_av: E
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 73
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_JAHDATA

Dictionary class73 back d~r

  • kotus_av: F
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 73
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_TÄHDÄTÄ

Dictionary class73 front d~t

  • kotus_av: F
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 73
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_VONGATA

Dictionary class73 back g~k

  • kotus_av: G
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 73
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_VÄNGÄTÄ

Dictionary class73 front g~k

  • kotus_av: G
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 73
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_TEMMATA

Dictionary class73 back m~p

  • kotus_av: H
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 73
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_MULLATA

Dictionary class73 back l~t

  • kotus_av: I
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 73
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_SUUNNATA

Dictionary class73 back n~t

  • kotus_av: J
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 73
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_RYNNÄTÄ

Dictionary class73 front n~t

  • kotus_av: J
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 73
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_VIRRATA

Dictionary class73 back r~t

V_HYLJÄTÄ

Dictionary class73 front j~k

  • kotus_av: L
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 73
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_DIGATA

Dictionary class73 back 0~g

  • kotus_av: O
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 73
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_LOBATA

Dictionary class73 back 0~b

  • kotus_av: P
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 73
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_KARHUTA

Dictionary class74 back

  • kotus_av: None
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 74
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_TÄHYTÄ

Dictionary class74 front

  • kotus_av: None
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 74
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_KAIKOTA

Dictionary class74 back 0~k

  • kotus_av: D
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 74
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_POIKETA

Dictionary class74 back 0~k e

  • kotus_av: D
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 74
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_KERETÄ

Dictionary class74 front 0~k e

  • kotus_av: D
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 74
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_KOUKUTA

Dictionary class74 front 0~k u

  • kotus_av: A
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 74
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_PULPUTA

Dictionary class74 back 0~p

  • kotus_av: B
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 74
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_UPOTA

Dictionary class74 back 0~p o

  • kotus_av: B
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 74
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_LOTOTA

Dictionary class74 back 0~to

  • kotus_av: C
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 74
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_LUUTUTA

Dictionary class74 back 0~tu

  • kotus_av: C
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 74
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_KIVUTA

Dictionary class74 back v~p

  • kotus_av: E
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 74
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_KORVETA

Dictionary class74 back v~pe

  • kotus_av: E
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 74
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_REVETÄ

Dictionary class74 front v~pe

  • kotus_av: E
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 74
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_KIRVOTA

Dictionary class74 back v~po

  • kotus_av: E
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 74
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_KADOTA

Dictionary class74 back d~t

V_TODETA

Dictionary class74 back t~de

  • kotus_av: F
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 74
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_VYYHDETÄ

Dictionary class74 front t~de

  • kotus_av: F
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 74
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_LIIDUTA

Dictionary class74 back d~tu

  • kotus_av: F
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 74
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_TUNGETA

Dictionary class74 back g~ke

  • kotus_av: G
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 74
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_PINGOTA

Dictionary class74 back g~ko

  • kotus_av: G
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 74
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_ÄNGETÄ

Dictionary class74 front g~ke

  • kotus_av: G
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 74
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_KUMMUTA

Dictionary class74 back m~p

  • kotus_av: H
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 74
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_KAMMETA

Dictionary class74 back p~mu

  • kotus_av: H
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 74
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_SAMMOTA

Dictionary class74 back p~mu

  • kotus_av: H
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 74
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_INNOTA

Dictionary class74 back t~no

  • kotus_av: J
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 74
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_IRROTA

Dictionary class74 back t~to

  • kotus_av: K
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 74
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_HALJETA

Dictionary class74 back j~ke

  • kotus_av: L
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 74
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_ILJETÄ

Dictionary class74 front j~k

  • kotus_av: L
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 74
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_MYRSKYTÄ

Dictionary class75 front

V_LASSOTA

Dictionary class75 back

  • kotus_av: None
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 75
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_SELVITÄ

Dictionary class75 itä

  • kotus_av: None
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 75
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_RYÖPYTÄ

Dictionary class75 pytä

  • kotus_av: B
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 75
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_PEITOTA

Dictionary class75 tota

  • kotus_av: C
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 75
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_KERITÄ

Dictionary class75 itä

  • kotus_av: D
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 75
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_MUODOTA

Dictionary class75 dota

  • kotus_av: F
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 75
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_LÄMMITÄ

Dictionary class75 mitä

  • kotus_av: H
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 75
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_AALLOTA

Dictionary class75 lota

  • kotus_av: I
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 75
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_HELLITÄ

Dictionary class75 litä

  • kotus_av: I
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 75
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: strengthen

V_TAITAA

Dictionary class76 back

  • kotus_av: F
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 76
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_TIETÄÄ

Dictionary class76 front

  • kotus_av: F
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 76
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_VIPAJAA

Dictionary class77 back

  • kotus_av: None
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 77
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_HELÄJÄÄ

Dictionary class77 front

  • kotus_av: None
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 77
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_RAIKAA

Dictionary class78 back

  • kotus_av: None
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 78
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_ÄHKÄÄ

Dictionary class78 front

  • kotus_av: None
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 78
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

V_OLLA

The verb olla has very peculiar and heteroclitic inflection with lot of common short forms in standard spoken Finnish

  • kotus_av: None
  • pos: VERB
  • possessive: False
  • kotus_tn: 1067
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: weaken

ACRONYM

Acronyms are shortenings inflected using a colon, followed by the inflectional endings.

ACRO_YKSI

  • kotus_av: None
  • pos: ACRONYM
  • possessive: False
  • kotus_tn: 0
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: False

ACRO_KAKSI

  • kotus_av: None
  • pos: ACRONYM
  • possessive: False
  • kotus_tn: 0
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: False

ACRO_KOLME

The acronyms ending in digit 3 pronounced as number

  • kotus_av: None
  • pos: ACRONYM
  • possessive: False
  • kotus_tn: 0
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: False

ACRO_NELJÄ

  • kotus_av: None
  • pos: ACRONYM
  • possessive: False
  • kotus_tn: 0
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: False

ACRO_VIISI

The acronyms ending in digit 5 pronounced as number

  • kotus_av: None
  • pos: ACRONYM
  • possessive: False
  • kotus_tn: 0
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: False

ACRO_KUUSI

  • kotus_av: None
  • pos: ACRONYM
  • possessive: False
  • kotus_tn: 0
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: False

ACRO_SEITSEMÄN

  • kotus_av: None
  • pos: ACRONYM
  • possessive: False
  • kotus_tn: 0
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: False

ACRO_KAHDEKSAN

  • kotus_av: None
  • pos: ACRONYM
  • possessive: False
  • kotus_tn: 0
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: False

ACRO_YHDEKSÄN

  • kotus_av: None
  • pos: ACRONYM
  • possessive: False
  • kotus_tn: 0
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: False

ACRO_AA

acronyms ending in ‘a’ pronounced as a letter

  • kotus_av: None
  • pos: ACRONYM
  • possessive: False
  • kotus_tn: 0
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: back
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: False

ACRO_EE

acronyms ending in ‘b’, ‘c’, ‘d’, ‘e’, ‘g’, ‘p’, ‘v’, ‘w’ or ‘t’ pronounced as a letter

  • kotus_av: None
  • pos: ACRONYM
  • possessive: False
  • kotus_tn: 0
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: False

ACRO_II

Acronyms that end in ‘j’ or ‘i’ pronoynced as letter

  • kotus_av: None
  • pos: ACRONYM
  • possessive: False
  • kotus_tn: 0
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: False

ACRO_OO

Acronyms that end in ‘h’, ‘k’ or ‘o’ that is pronounced as a letter

  • kotus_av: None
  • pos: ACRONYM
  • possessive: False
  • kotus_tn: 0
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: False

ACRO_UU

Acronyms that end in ‘q’, or ‘u’ pronounced as a letter

  • kotus_av: None
  • pos: ACRONYM
  • possessive: False
  • kotus_tn: 0
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: False

ACRO_ÄKS

Acronym that ends in ‘f’, ‘l’, ‘m’, ‘n’, ‘r’, ‘s’, ‘š’ or ‘x’ pronounced as a letter

  • kotus_av: None
  • pos: ACRONYM
  • possessive: False
  • kotus_tn: 0
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: False

ACRO_YY

Acronym that ends in ‘y’ pronounced as letter

  • kotus_av: None
  • pos: ACRONYM
  • possessive: False
  • kotus_tn: 0
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: False

ACRO_ZET

Acronyms that end in ‘z’ pronounced as letter

  • kotus_av: None
  • pos: ACRONYM
  • possessive: False
  • kotus_tn: 0
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: False

ACRO_ÄÄ

Acronyms that end in ‘ä’ pronounced as letter

  • kotus_av: None
  • pos: ACRONYM
  • possessive: False
  • kotus_tn: 0
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: False

ACRO_ÖÖ

Acronyms that end in ‘ö’ pronounced as letter

  • kotus_av: None
  • pos: ACRONYM
  • possessive: False
  • kotus_tn: 0
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: False

ACRO_FRONT_POSS

acronym’s possessives, e.g. ‘:ni’, to optional front clitics

ACRO_BACK_POSS

acronym’s possessives, e.g. ‘:ni’, to optional back clitics

ACRO_BACK_POSS_AN

acronym’s possessives including ‘:an’

ACRO_BACK_POSS_EN

acronym’s possessives including ‘:en’, to back clitics

ACRO_FRONT_POSS_EN

acronym’s possessives including ‘:en’, to front clitics

ACRO_FRONT_POSS_ÄN

acronym’s possessives including ‘:än’

ACRO_BACK_CLIT

acronym’s back clitics, e.g. ‘:ko’

ACRO_FRONT_CLIT

acronym’s back clitics, e.g. ‘:kö’

ACRO_BACK_CLIT_OPT

acronym’s back clitics optionally

ACRO_FRONT_CLIT_OPT

acronym’s front clitics optionall

ACRO_BACK_POSS_AN_OPT

acronym’s back possessive incl. ‘:an’ optionally

ACRO_FRONT_POSS_ÄN_OPT

acronym’s front possessive incl. ‘än’ optionally

ACRO_BACK_POSS_EN_OPT

acronym’s back possessive incl. ‘en’ optionally

ACRO_FRONT_POSS_EN_OPT

acronym’s front possessive incl. ‘en’ optionally

ACRO_BACK_POSS_CLIT_OPT

acronym’s back possessive or clitic optionally

ACRO_FRONT_POSS_CLIT_OPT

acronym’s front possessive or clitic optionally

ACRO_BACK_POSS_EN_OBL

acronym’s back possessive incl. ‘en’ obligatorily

ACRO_FRONT_POSS_EN_OBL

acronym’s front possessive incl. ‘en’ obligatorily

ACRO_COMPOUND

acronym compounding with hyphen

A_BACK_SUPERLATIVE

The superlative derivation is formed by in suffix, which creates a new adjective baseform. This baseform is handled separately to avoid double superlatives.

A_FRONT_SUPERLATIVE

The superlative derivation is formed by in suffix, which creates a new adjective baseform. This baseform is handled separately to avoid double superlatives.

A_BACK_COMPARATIVE

The comparative derivation is formed by mpi suffix, which creates a new adjective baseform. This adjective is handled separately to avoid double comparative forms.

A_FRONT_COMPARATIVE

The comparative derivation is formed by mpi suffix, which creates a new adjective baseform. This adjective is handled separately to avoid double comparative forms.

A_BACK_COMPARATIVE_STEMS

This inflectional part attached to adjective comparative stems to avoid circularity in comparative derivations

A_FRONT_COMPARATIVE_STEMS

This inflectional part attached to adjective comparative stems to avoid circularity in comparative derivations

A_BACK_SUPERLATIVE_STEMS

This inflectional part is attached to adjective superlative stems to avoid circularity in superlative derivations

A_FRONT_SUPERLATIVE_STEMS

This inflectional part is attached to adjective superlative stems to avoid circularity in superlative derivations

A_BACK_NOMINATIVE

Adjective back nominative

A_FRONT_NOMINATIVE

Adjective front nominative

A_BACK_PLNOM_CLIT

Adjective back plural nominative

A_FRONT_PLNOM_CLIT

Adjective front plural nominative

A_BACK_WEAK_SINGULARS

Adjective back weak singular suffixes

A_FRONT_WEAK_SINGULARS

Adjective front weak singular suffixes

A_BACK_STRONG_SINGULARS

Adjective back strong singular suffixes

A_FRONT_STRONG_SINGULARS

Adjective front strong singular suffixes

A_BACK_WEAK_PLURALS

Adjective back weak plural suffixes

A_FRONT_WEAK_PLURALS

Adjective front weak plural suffixes

A_FRONT_STRONG_PLURALS

Adjective front strong plural suffixes

A_BACK_STRONG_PLURALS

Adjective back strong plural suffixes

A_BACK_PARTITIVE_A

Adjective partitive suffix a

A_FRONT_PARTITIVE_Ä

Adjective partitive suffix ä

A_BACK_PARTITIVE_A_AN

Adjective partitive suffix a w/ possessive aan

A_FRONT_PARTITIVE_Ä_ÄN

Adjective partitive suffix ä w/ possessive ään

A_BACK_PARTITIVE_TA

Adjective partitive suffix ta

A_FRONT_PARTITIVE_TÄ

Adjective partitive suffix tä

A_BACK_ILLATIVE_HAN

Adjective illative suffix han

A_FRONT_ILLATIVE_HIN

Adjective illative suffix hin

A_BACK_ILLATIVE_HUN

Adjective illative suffix hun

A_FRONT_ILLATIVE_HYN

Adjective illative suffix hyn

A_FRONT_ILLATIVE_HÄN

Adjective illative suffix hän

A_BACK_ILLATIVE_SEEN

Adjective illative suffix seen to back clitics

A_FRONT_ILLATIVE_SEEN

Adjective illative suffix seen to front clitics

A_BACK_ILLATIVE_AN

Adjective illative suffix an

A_BACK_ILLATIVE_EN

Adjective illative suffix en to back clitics

A_FRONT_ILLATIVE_EN

Adjective illative suffix en to front clitics

A_BACK_ILLATIVE_IN

Adjective illative suffix in to back clitics

A_FRONT_ILLATIVE_IN

Adjective illative suffix in to front clitics

A_BACK_ILLATIVE_ON

Adjective illative suffix on

A_BACK_ILLATIVE_UN

Adjective illative suffix un

A_FRONT_ILLATIVE_YN

Adjective illative suffix yn

A_FRONT_ILLATIVE_ÄN

Adjective illative suffix än

A_FRONT_ILLATIVE_ÖN

Adjective illative suffix ön

A_BACK_PARTITIVE_IA

Adjective partitive suffix ia

A_FRONT_PARTITIVE_IÄ

Adjective partitive suffix iä

A_BACK_PARTITIVE_ITA

Adjective partitive suffix ita

A_FRONT_PARTITIVE_ITÄ

Adjective partitive suffix itä

A_BACK_PARTITIVE_JA

Adjective partitive suffix

A_FRONT_PARTITIVE_JÄ

Adjective partitive suffix

A_BACK_GENITIVE_IDEN

Adjective genitive suffix

A_FRONT_GENITIVE_IDEN

Adjective genitive suffix

A_BACK_GENITIVE_IEN

Adjective genitive suffix

A_FRONT_GENITIVE_IEN

Adjective genitive suffix

A_BACK_GENITIVE_ITTEN

Adjective genitive suffix

A_FRONT_GENITIVE_ITTEN

Adjective genitive suffix

A_BACK_GENITIVE_JEN

Adjective genitive suffix

A_FRONT_GENITIVE_JEN

Adjective genitive suffix

A_BACK_GENITIVE_TEN

Adjective genitive suffix

A_FRONT_GENITIVE_TEN

Adjective genitive suffix

A_BACK_GENITIVE_IN

Adjective genitive suffix

A_FRONT_GENITIVE_IN

Adjective genitive suffix

A_BACK_ILLATIVE_IHIN

Adjective genitive suffix

A_FRONT_ILLATIVE_IHIN

Adjective genitive suffix

A_BACK_ILLATIVE_IIN

Adjective genitive suffix

A_FRONT_ILLATIVE_IIN

Adjective genitive suffix

A_BACK_ILLATIVE_ISIIN

Adjective genitive suffix

A_FRONT_ILLATIVE_ISIIN

Adjective genitive suffix

A_FRONT_POSS

Adjective possessive suffixes

A_BACK_POSS

Adjective possessive suffixes

A_BACK_POSS_AN

Adjective possessive suffixes

A_BACK_POSS_EN

Adjective possessive suffixes

A_FRONT_POSS_EN

Adjective possessive suffixes

A_FRONT_POSS_ÄN

Adjective possessive suffixes

A_BACK_CLIT

Adjective possessive clitics

A_FRONT_CLIT

Adjective possessive clitics

A_BACK_CLIT_OPT

Adjective possessive clitics optionally

A_FRONT_CLIT_OPT

Adjective possessive clitics optionally

A_BACK_SINGULARS

Adjective back singulars

A_FRONT_SINGULARS

Adjective front singulars

A_BACK_PLURALS

Adjective back plurals

A_FRONT_PLURALS

Adjective front plurals

A_BACK_POSS_AN_CLIT_OPT

Adjective possessives with an suffix and clitics optionally

A_FRONT_POSS_ÄN_CLIT_OPT

Adjective possessives with än suffix and clitics optionally

A_BACK_POSS_EN_CLIT_OPT

Adjective possessives with en suffix and back clitics optionally

A_FRONT_POSS_EN_CLIT_OPT

Adjective possessives with en suffix and front clitics optionally

A_BACK_POSS_CLIT_OPT

Adjective back possessives and clitics optionally

A_FRONT_POSS_CLIT_OPT

Adjective front possessives and clitics optionally

A_BACK_POSS_EN_OBL

Adjective possessives with en and back clitics optionally

A_FRONT_POSS_EN_OBL

Adjective possessives with en and front clitics optionally

DIGITS

Digit strings inflect with colons, lot like abbreviations.

DIGITS_YKSI

The digit strings ending in digit 1 pronounced as number

DIGITS_KAKSI

The digit strings ending in digit 2 pronounced as number

DIGITS_KOLME

The digit strings ending in digit 3 pronounced as number

DIGITS_NELJÄ

The digit strings ending in digit 4 pronounced as number

DIGITS_VIISI

The digit strings ending in digit 5 pronounced as number

DIGITS_KUUSI

The digit strings ending in digit 6 pronounced as number

DIGITS_SEITSEMÄN

The digit strings ending in digit 7 pronounced as number

DIGITS_KAHDEKSAN

The digit strings ending in digit 8 pronounced as number

DIGITS_YHDEKSÄN

The digit strings ending in digit 9 pronounced as number

DIGITS_NOLLA

The digit strings ending in digit 0 pronounced as number

DIGITS_KYMMENEN

The digit string ending in 0 pronounced as tens

DIGITS_SATA

The digit string ending in 00 pronounced as hundreds

DIGITS_TUHAT

The digit string ending in 000 pronounced as thousands

DIGITS_MILJOONA

The digit string ending in 0’s pronounced as millions

DIGITS_MILJARDI

The digit string ending in 0’s pronounced as milliards

DIGITS_ENSIMMÄINEN

The digit string ending in 1. pronounced as first

DIGITS_TOINEN

The digit string ending in 2. pronounced as second

DIGITS_KOLMAS

The digit string ending in 3, 6, 8, 00 or 2 pronounced as ordinal

DIGITS_NELJÄS

The digit string ending in 4, 5, 7, 9, 0, or 1. pronounced as ordinal

DIGITS_ROMANS_TOINEN

The roman digit string ending in II, III, VI, VIII, C, L or M

DIGITS_ROMANS_ENSIMMÄINEN

The roman digit string ending in I, IV, V, VII, IX, X or

DIGITS_FRONT_POSS

Digits possessives after :

DIGITS_BACK_POSS

Digits possessives after :

DIGITS_BACK_POSS_AN

Digits possessives after : with an

DIGITS_BACK_POSS_EN

Digits possessives after : with en to back clitics

DIGITS_FRONT_POSS_EN

Digits possessives after : with en to front clitics

DIGITS_FRONT_POSS_ÄN

Digits possessives after : with än

DIGITS_BACK_CLIT

Digits clitics after : or possessive

DIGITS_FRONT_CLIT

Digits clitics after : or possessive

DIGITS_BACK_CLIT_OPT

Digits clitics after : or possessive optionally

DIGITS_FRONT_CLIT_OPT

Digits clitics after : or possessive optionally

DIGITS_BACK_POSS_AN_OPT

Digits possessives after : optionally

DIGITS_FRONT_POSS_ÄN_OPT

Digits possessives after : optionally

DIGITS_BACK_POSS_EN_OPT

Digits possessives after : optionally

DIGITS_FRONT_POSS_EN_OPT

Digits possessives after : optionally

DIGITS_BACK_POSS_OPT

Digits possessives after : optionally

DIGITS_FRONT_POSS_OPT

Digits possessives after : optionally

DIGITS_BACK_POSS_AN_OBL

Digits possessives after : obligatorily

DIGITS_BACK_POSS_EN_OBL

Digits possessives after : obligatorily

DIGITS_FRONT_POSS_EN_OBL

Digits possessives after : obligatorily

DIGITS_FRONT_POSS_ÄN_OBL

Digits possessives after : obligatorily

DIGITS_COMPOUND

Digits compounding with hyphen

N_BACK_NOMINATIVE

Noun singular nominative to back possessives and clitics

N_FRONT_NOMINATIVE

Noun singular nominative to front possessives and clitis

N_BACK_PLNOM_CLIT

The plural nominative attaches to singular stem. For plural words it is also the form that is used for dictionary lookups

N_FRONT_PLNOM_CLIT

The plural nominative attaches to singular stem. For plural words it is also the form that is used for dictionary lookups

N_BACK_WEAK_SINGULARS

Noun back weak singular suffixes

N_FRONT_WEAK_SINGULARS

Noun front weak singular suffixes

N_BACK_STRONG_SINGULARS

Noun back strong singular suffixes

N_FRONT_STRONG_SINGULARS

Noun front strong singular suffixes

N_BACK_WEAK_PLURALS

Noun back weak pluar suffixes

N_FRONT_WEAK_PLURALS

Noun front weak plural suffixes

N_BACK_STRONG_PLURALS

Noun back strong plural suffixes

N_FRONT_STRONG_PLURALS

Noun front strong plural suffixes

N_BACK_PARTITIVE_A

Noun partitive a suffix

N_FRONT_PARTITIVE_Ä

Noun partitive ä suffix

N_BACK_PARTITIVE_A_AN

Noun partitive a suffix with aan possessive

N_FRONT_PARTITIVE_Ä_ÄN

Noun partitive ä suffix with ään possessive

N_BACK_PARTITIVE_TA

Noun partitive ta suffix

N_FRONT_PARTITIVE_TÄ

Noun partitive tä suffix

N_BACK_ILLATIVE_HAN

Noun illative han suffix

N_BACK_ILLATIVE_HEN

Noun illative hen suffix to back possessives

N_FRONT_ILLATIVE_HEN

Noun illative hen suffix to front possessives

N_BACK_ILLATIVE_HIN

Noun illative hin suffix to back possessives

N_FRONT_ILLATIVE_HIN

Noun hin suffix to front possessives

N_BACK_ILLATIVE_HON

Noun illative hon suffix

N_BACK_ILLATIVE_HUN

Noun illative hun suffix

N_FRONT_ILLATIVE_HYN

Noun illative hyn suffix

N_FRONT_ILLATIVE_HÄN

Noun illative hän suffix

N_FRONT_ILLATIVE_HÖN

Noun illative hön suffix

N_BACK_ILLATIVE_AN

Noun illative an suffix

N_BACK_ILLATIVE_EN

Noun illative en suffix to back possessives

N_FRONT_ILLATIVE_EN

Noun illative en suffix to front possessives

N_BACK_ILLATIVE_IN

Noun illative in suffix to back possessives

N_FRONT_ILLATIVE_IN

Noun illative in suffix to front possessives

N_BACK_ILLATIVE_ON

Noun illative on suffix to back possessives

N_BACK_ILLATIVE_UN

Noun illative un suffix

N_FRONT_ILLATIVE_YN

Noun illative yn suffix

N_FRONT_ILLATIVE_ÄN

Noun illative än suffix

N_FRONT_ILLATIVE_ÖN

Noun illative suffix

N_BACK_ILLATIVE_SEEN

Noun illative seen suffix to back possessives

N_FRONT_ILLATIVE_SEEN

Noun illative seen suffix to front possessives

N_BACK_GENITIVE_IDEN

Noun genitive iden suffix to possessives

N_FRONT_GENITIVE_IDEN

Noun genitive iden suffix to possessives

N_BACK_GENITIVE_ITTEN

Noun genitive itten suffix to possessives

N_FRONT_GENITIVE_ITTEN

Noun genitive itten suffix to possessives

N_BACK_GENITIVE_IEN

Noun genitive ien suffix to possessives

N_FRONT_GENITIVE_IEN

Noun genitive ien suffix to possessives

N_BACK_GENITIVE_JEN

Noun genitive jen suffix to possessives

N_FRONT_GENITIVE_JEN

Noun genitive jen suffix to possessives

N_BACK_GENITIVE_TEN

Noun genitive ten suffix to back possessives

N_FRONT_GENITIVE_TEN

Noun genitive ten suffix to front possessives

N_BACK_GENITIVE_IN

Noun genitive in suffix to back possessives

N_FRONT_GENITIVE_IN

Noun genitive in suffix to front possessives

N_BACK_PARTITIVE_IA

Noun partitive ia suffix

N_FRONT_PARTITIVE_IÄ

Noun partitive iä suffix

N_BACK_PARTITIVE_ITA

Noun partitive ita suffix

N_FRONT_PARTITIVE_ITÄ

Noun partitive itä suffix

N_BACK_PARTITIVE_JA

Noun partitive ja suffix

N_FRONT_PARTITIVE_JÄ

Noun partitive jä suffix

N_BACK_ILLATIVE_IHIN

Noun illative ihin suffix to back possessives

N_FRONT_ILLATIVE_IHIN

Noun illative ihin suffix to front possessives

N_BACK_ILLATIVE_IIN

Noun illative iin suffix to back possessives

N_FRONT_ILLATIVE_IIN

Noun illative iin suffix to front possessives

N_BACK_ILLATIVE_ISIIN

Noun illative isiin suffix to back possessives

N_FRONT_ILLATIVE_ISIIN

Noun illative isiin suffix to front possessives

N_BACK_POSS

Noun possessives

N_FRONT_POSS

Noun possessives

N_BACK_POSS_AN

Noun possessives with aan

N_BACK_POSS_EN

Noun possessives with een to back clitics

N_FRONT_POSS_EN

Noun possessives with een to front clitics

N_FRONT_POSS_ÄN

Noun possessives with ään

N_BACK_CLIT

Noun clitics

N_FRONT_CLIT

Noun clitics

N_BACK_CLIT_OPT

Noun clitics optionally

N_FRONT_CLIT_OPT

Noun clitics optionally

N_BACK_SINGULARS

Noun back suffixes

N_FRONT_SINGULARS

Noun front suffixes

N_FRONT_PLURALS

Noun front suffixes

N_BACK_PLURALS

Noun back suffixes

N_BACK_POSS_AN_OPT

Noun possessives with aan optionally

N_FRONT_POSS_ÄN_OPT

Noun possessives with ään optionally

N_BACK_POSS_EN_OPT

Noun possessives with een to back clitics optionally

N_FRONT_POSS_EN_OPT

Noun possessives with een to front clitics optionally

N_BACK_POSS_OPT

Noun possessives optionally

N_FRONT_POSS_OPT

Noun possessives optionally

N_BACK_POSS_EN_OBL

Noun possessives obligatorily

N_FRONT_POSS_EN_OBL

Noun possessives obligatorily

N_COMPOUND_0

Noun compounds without linking element

N_COMPOUND_N

Noun compounds via singular genitive n

N_COMPOUND_IEN

Noun compounds via plural genitive ien

N_COMPOUND_IDEN

Noun compounds via plural genitive itten

N_COMPOUND_IN

Noun compounds via plural genitive in

N_COMPOUND_ITTEN

Noun compounds via plural genitive itten

N_COMPOUND_JEN

Noun compounds via plural genitive jen

N_COMPOUND_TEN

Noun compounds via plural genitive ten

N_COMPOUND_S

Noun compounds via linking compositive s

N_COMPOUND

Noun compounding optional hyphen

  • kotus_av: None
  • pos: NOUN
  • possessive: False
  • kotus_tn: 99
  • plurale_tantum: False
  • clitics: False
  • harmony: front
  • stem_diphthong: None
  • stem_vowel: None
  • grade_dir: False

NUM_BACK_NOMINATIVE

Numeral singular nominative to back possessives

NUM_FRONT_NOMINATIVE

Numeral singular nominative to front possessives

NUM_BACK_PLNOM_CLIT

Numeral plural nominative to back possessives

NUM_FRONT_PLNOM_CLIT

Numeral plural nominative to front possessives

NUM_BACK_WEAK_SINGULARS

Numeral weak back singular suffixes

NUM_FRONT_WEAK_SINGULARS

Numeral weak front singular suffixes

NUM_BACK_STRONG_SINGULARS

Numeral strong back singular suffixes

NUM_FRONT_STRONG_SINGULARS

Numeral strong front singular suffixes

NUM_BACK_WEAK_PLURALS

Numeral weak back plural suffixes

NUM_FRONT_WEAK_PLURALS

Numeral weak front plural suffixes

NUM_FRONT_STRONG_PLURALS

Numeral strong front plural suffixes

NUM_BACK_STRONG_PLURALS

Numeral strong back plural suffixes

NUM_BACK_PARTITIVE_A

Numeral partitive suffix a

NUM_FRONT_PARTITIVE_Ä

Numeral partitive suffix ä

NUM_BACK_PARTITIVE_A_AN

Numeral partitive suffix a with aan possessive

NUM_BACK_PARTITIVE_TA

Numeral partitive suffix ta

NUM_FRONT_PARTITIVE_TÄ

Numeral partitive suffix tä

NUM_BACK_ILLATIVE_AN

Numeral illative suffix an

NUM_BACK_ILLATIVE_EN

Numeral illative suffix en with back possessives

NUM_FRONT_ILLATIVE_EN

Numeral illative suffix en with front possessives

NUM_BACK_ILLATIVE_IN

Numeral illative suffix in with back possessives

NUM_FRONT_ILLATIVE_ÄN

Numeral illative suffix än

NUM_BACK_PARTITIVE_IA

Numeral partitive suffix ia

NUM_FRONT_PARTITIVE_IÄ

Numeral partitive suffix iä

NUM_BACK_PARTITIVE_JA

Numeral partitive suffix ja

NUM_BACK_GENITIVE_IEN

Numeral genitive suffix ien with back possessives

NUM_FRONT_GENITIVE_IEN

Numeral genitive suffix ien with front possessives

NUM_BACK_GENITIVE_JEN

Numeral genitive suffix jen

NUM_BACK_GENITIVE_TEN

Numeral genitive suffix ten with back possessives

NUM_FRONT_GENITIVE_TEN

Numeral genitive suffix ten with front possessives

NUM_BACK_GENITIVE_IN

Numeral genitive suffix in with back possessives

NUM_FRONT_GENITIVE_IN

Numeral genitive suffix in with front possessives

NUM_BACK_ILLATIVE_IHIN

Numeral illative suffix ihin

NUM_BACK_ILLATIVE_IIN

Numeral illative suffix iin with back possessives

NUM_FRONT_ILLATIVE_IIN

Numeral illative suffix iin with front possessives

NUM_BACK_POSS

Numeral back possessives

NUM_FRONT_POSS

Numeral front possessives

NUM_BACK_POSS_AN

Numeral back possessives with aan

NUM_BACK_POSS_EN

Numeral front possessives with een

NUM_FRONT_POSS_EN

Numeral back possessives with een

NUM_FRONT_POSS_ÄN

Numeral front possessives with ään

NUM_BACK_CLIT

Numeral back clitics

NUM_FRONT_CLIT

Numeral front clitics

NUM_BACK_CLIT_OPT

Numeral back clitics

NUM_FRONT_CLIT_OPT

Numeral front clitics

NUM_BACK_SINGULARS

Numeral back singular suffixes

NUM_FRONT_SINGULARS

Numeral front singular suffixes

NUM_FRONT_PLURALS

Numeral front plural suffixes

NUM_BACK_PLURALS

Numeral back plural suffixes

NUM_BACK_POSS_AN_OPT

Numeral possessives with aan optionally

NUM_FRONT_POSS_ÄN_OPT

Numeral possessives with ään optionally

NUM_BACK_POSS_EN_OPT

Numeral possessives with een to back clitics optionally

NUM_FRONT_POSS_EN_OPT

Numeral possessives with een to front clitics optionally

NUM_BACK_POSS_OPT

Numeral possessives optionally

NUM_FRONT_POSS_OPT

Numeral possessives optionally

NUM_BACK_POSS_EN_OBL

Numeral possessives with een to back clitics obligatorily

NUM_FRONT_POSS_EN_OBL

Numeral possessives with een to front clitics obligatorily

NUM_COMPOUND

Numeral compounding

PRON_FRONT_POSS

Pronoun possessives

PRON_BACK_POSS

Pronoun possessives

PRON_BACK_POSS_AN

Pronoun possessives with aan

PRON_BACK_POSS_EN

Pronoun possessives with een to back clitics

PRON_FRONT_POSS_EN

Pronoun possessives with een to front clitics

PRON_FRONT_POSS_ÄN

Pronoun possessives with ään

PRON_BACK_CLIT

Pronoun back clitics

PRON_FRONT_CLIT

Pronoun front clitics

PRON_BACK_CLIT_OPT

Pronoun back clitics optionally

PRON_FRONT_CLIT_OPT

Pronoun front clitics optionally

PRON_BACK_POSS_OPT

Pronoun back possessives optionally

PRON_FRONT_POSS_OPT

Pronoun front possessives optionally

PRON_BACK_POSS_AN_OPT

Pronoun possessives with aan optionally

PRON_BACK_POSS_EN_OPT

Pronoun possessives with een to back clitics optionally

PRON_FRONT_POSS_EN_OPT

Pronoun possessives with een to front clitics optionally

PRON_FRONT_POSS_ÄN_OPT

Pronoun possessives with ään optionally

V_BACK_WEAK_PRESENT

Verb present suffixes

V_FRONT_WEAK_PRESENT

Verb present suffixes

V_BACK_STRONG_PRESENT

Verb present suffixes

V_FRONT_STRONG_PRESENT

Verb present suffixes

V_BACK_3SG_A

Verb 3rd singular suffix lengthened

V_BACK_3SG_E

Verb 3rd singular suffix lengthened

V_FRONT_3SG_E

Verb 3rd singular suffix lengthened

V_BACK_3SG_I

Verb 3rd singular suffix lengthened

V_FRONT_3SG_I

Verb 3rd singular suffix lengthened

V_BACK_3SG_O

Verb 3rd singular suffix lengthened

V_BACK_3SG_U

Verb 3rd singular suffix lengthened

V_FRONT_3SG_Y

Verb 3rd singular suffix lengthened

V_FRONT_3SG_Ö

Verb 3rd singular suffix lengthened

V_FRONT_3SG_Ä

Verb 3rd singular suffix lengthened

V_BACK_WEAK_PAST

Verb past suffixes

V_FRONT_WEAK_PAST

Verb past suffixes

V_BACK_STRONG_PAST

Verb past suffixes

V_FRONT_STRONG_PAST

Verb past suffixes

V_BACK_IMPERATIVE

Verb imperative suffixes

V_FRONT_IMPERATIVE

Verb imperative suffixes

V_BACK_CONDITIONAL

Verb conditional suffixes

V_FRONT_CONDITIONAL

Verb conditional suffixes

V_BACK_POTENTIAL_N

Verb potential suffixes assimilated to n

V_FRONT_POTENTIAL_N

Verb potential suffixes assimilated to n

V_BACK_POTENTIAL_S

Verb potential suffixes assimilated to s

V_FRONT_POTENTIAL_S

Verb potential suffixes assimilated to s

V_BACK_POTENTIAL_L

Verb potential suffixes assimilated to l

V_FRONT_POTENTIAL_L

Verb potential suffixes assimilated to l

V_BACK_POTENTIAL_R

Verb potential suffixes assimilated to r

V_FRONT_POTENTIAL_R

Verb potential suffixes assimilated to r

V_BACK_PASSIVE

Verb potential passives with t

V_FRONT_PASSIVE

Verb potential passives with t

V_BACK_PASSIVE_T

Verb potential passives with t

V_FRONT_PASSIVE_T

Verb potential passives with t

V_BACK_PASSIVE_D

Verb potential passives with d

V_FRONT_PASSIVE_D

Verb potential passives with d

V_BACK_PASSIVE_L

Verb potential passives with l

V_FRONT_PASSIVE_L

Verb potential passives with l

V_BACK_PASSIVE_R

Verb potential passives with r

V_FRONT_PASSIVE_R

Verb potential passives with r

V_BACK_PASSIVE_N

Verb potential passives with n

V_FRONT_PASSIVE_N

Verb potential passives with n

V_BACK_AINF

Verb A infinitive a

V_FRONT_AINF

Verb A infinitive ä

V_BACK_EINF

Verb E infinitive to clitics

V_FRONT_EINF

Verb E infinitive to clitics

V_BACK_TUPCP_STRONG

Verb passive participle without gradation

V_FRONT_TUPCP_STRONG

Verb passive participle without gradation

V_BACK_TUPCP_0

Verb passive participle with t:0 gradation

V_FRONT_TUPCP_0

Verb passive participle with t:0 gradation

V_BACK_TUPCP_D

Verb passive participle with t:d gradation

V_FRONT_TUPCP_D

Verb passive participle with t:d gradation

V_BACK_TUPCP_L

Verb passive participle with t:l gradation

V_FRONT_TUPCP_L

Verb passive participle with t:l gradation

V_BACK_TUPCP_N

Verb passive participle with t:n gradation

V_FRONT_TUPCP_N

Verb passive participle with t:n gradation

V_BACK_TUPCP_R

Verb passive participle with t:r gradation

V_FRONT_TUPCP_R

Verb passive participle with t:r gradation

V_FRONT_POSS

Verb possessives

V_BACK_POSS

Verb possessives

V_BACK_POSS_AN

Verb possessives with aan

V_BACK_POSS_EN

Verb possessives with een to back clitics

V_FRONT_POSS_EN

Verb possessives with een to front clitics

V_FRONT_POSS_AN

Verb possessives with ään

V_BACK_CLIT

Verb clitics

V_FRONT_CLIT

Verb clitics

V_BACK_CLIT_OPT

Verb clitics optionally

V_FRONT_CLIT_OPT

Verb clitics optionally

V_BACK_POSS_EN_OBL

Verb possessives obligatorily

V_FRONT_POSS_EN_OBL

Verb possessives obligatorily

V_BACK_POSS_AN_OBL

Verb possessives obligatorily

V_BACK_POSS_OPT

Verb possessives optionally

V_BACK_POSS_AN_OPT

Verb possessives optionally

V_FRONT_POSS_AN_OBL

Verb possessives obligatorily

V_FRONT_POSS_OPT

Verb possessives optionally

V_FRONT_POSS_AN_OPT

Verb possessives optionally

V_BACK_DERIV_MINEN

Verb minen derivation to back nominals

V_FRONT_DERIV_MINEN

Verb minen derivation to front nominals

V_BACK_DERIV_PCPS

Verb participle derivations to back adjectives

V_FRONT_DERIV_PCPS

Verb participle derivations to front adjectives